Україна розслідує екоцид росії стосовно чорноморських дельфінів

Співробітники Національного природного парку «Тузлівські лимани» знов знайшли на узбережжі Чорного моря загиблих дельфінів – двох дельфінів-білобочок і трьох «азовок». Про це заступник директора Парку Іван Русєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці 1 вересня. Він вважає, що до загибелі дельфінів знов призвело шалене навантаження чорноморського середовища гідролокаторами військових кораблів росії, які завдають дельфінам акустичну травму.

До війни дельфіни гинули від потрапляння в риболовні сітки. Протягом 44 км чорноморського узбережжя, яке входить до складу території Парку, інспектори могли знайти 1-3 мертвих дельфіни. Тоді практично вся акваторія Чорного моря була покрита рибальськими сітками. Наразі Північно-західна частина моря для рибалок недоступна, тож й сіток у морі немає. Проте працівники парку з початку війни зафіксували вже 26 загиблих тварин. І це при тому, що екологи з об’єктивних причин мають доступ лише до 5% території Парку.

Про це Русєв розповів під час вебінару «Захист довкілля в умовах воєнного стану», який пройшов в Одесі 4 серпня.

Від чого зараз гинуть дельфіни?

Ще навесні екологи почали фіксувати надзвичайно велику кількість винесених на берег моря тіл мертвих тварин, у яких усі плавці були на місці. (Саме відрізані плавці свідчать, що дельфін потрапив у рибальську мережу, і для того, щоб його звідти витягти, рибалки відрізають плавці).

Стурбований Русєв та його колеги почали вивчати цю проблему. Зв’язалися з екологами Болгарії, Туреччини, Румунії, по відкритих джерелах збирали інформацію стосовно ситуації в Грузії та Росії. Виявилося, що масову загибель фіксують усі причорноморські країни. Але вказують різні причини.

Своїми спостереженнями турецькі та болгарські вчені три місяці тому поділилися з британською газетою Гардіан:

“Понад 80 тварин були знайдені мертвими в західній частині Чорного моря країни, що Турецький морський дослідницький фонд (Tudav) назвав «надзвичайним зростанням».

Початкові дослідження, проведені Тудавом, показали, що близько половини цих дельфінів були вбиті після того, як вони заплуталися в рибальських сітях. Однак доля іншої половини все ще залишається «питанням без відповіді», за словами доктора Байрама Озтюрка, голови Tudav, оскільки на тушах не було виявлено жодних слідів заплутування чи вогнепальних поранень.

«Акустична травма — це одна з можливостей, яка спадає на думку», — сказав Озтюрк, хоча він підкреслив, що важливо залишатися обережним. «У нас немає доказів того, що низькочастотний гідролокатор може викликати в Чорному морі, тому що ми ніколи не бачили стільки кораблів і стільки шуму протягом такого тривалого часу, а наука завжди вимагає доказів».

Військова діяльність може призвести до переміщення китоподібних на південь до берегів Туреччини та Болгарії, де вони потрапляють на мілину або потрапляють у сіті у надзвичайно великій кількості. Фото: Тудав

Дімітар Попов, керівник проєкту Green Balkans, болгарської природоохоронної організації, погоджується з цією теорією (акустичної травми – примітка автора). Він виявив подібну тенденцію в болгарських водах, переважно серед чорноморських морських свиней (Phocoena phocoena relicta).

Green Balkans протягом чотирьох років спостерігає за приловом китоподібних під час промислу калкана. Протягом цього періоду прилов був найнижчим у весняні місяці та досяг піку влітку. Цієї весни, навпаки, сказав Попов, 50 китоподібних заплуталися в 72 кілометрах сіток, кількість, близька до пікової цифри з літа 2019 року”.

У своєму дописі 1 вересня Русєв припустив: «імовірно ці тварини загинули о третій декаді липня. Саме в кінці липня корабельне угруповання чорноморського флоту рашистів було посилене ще одним підводним човном – носієм крилатих ракет. Орки продовжували тримати блокаду північно-західної частини Чорного моря. Загроза ракетних ударів з моря тоді залишалась високою. На озброєнні було декілька десятків крилатих ракет. Одеській області з Чорного моря погрожували ракетоносії. Також в готовності було два великих десантних кораблів. Раніше військові повідомили, що угруповання різнорідних сил чорноморського флоту рашистів, тримаючись на безпечній відстані від одеського узбережжя, відпрацьовує навчання з бойової стійкості угруповання в умовах застосування проти нього протикорабельних ракет та авіації. Внаслідок використання гідролокаторів (сонарів) створюються потужні звуки, які негативно впливають на здоров`я тварин: дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів суден, що виводить з ладу їх органи навігації та ехолокації, вони отримують потужну акустичну травму».

Зараз, як стверджує Русєв, який продовжує спілкуватись з колегами з причорноморських країн, кількість знайдених у водах неподалік Босфору мертвих дельфінів добігла 100. Серед причин загибелі турецькі вчені вказують зараження морбілівірусом та потрапляння до рибальських сіток. Хоча в сітках є пристрій “пінгер”, який відлякує дельфінів. “Але якщо дельфін був чимось вражений, він на цей пристрій не реагує і все одно опиниться в сітці. Саме акустична травма від сонарів призводить до дезорієнтації тварини”, – каже Русєв.

“Втративши орієнтацію та «засліплені» тварини приголомшені й втрачають акустичний контроль над середовищем. Вони в паніці можуть викидатися на берег і гинути. У звичайних умовах ці тварини за допомогою ехо-сигналів, що відображаються, можуть визначити, що знаходиться попереду – берег, скеля або риба, а в разі поразки слуху вони можуть цього не помітити. Таким чином, дії військово-морського флоту варварів з застосуванням гідролокаторів, зараз, у військовий період, впливають на дельфінів і приводять їх до стресової ситуації або до загибелі,” – стверджує вчений.

Румунські спеціалісти, за словами Русєва, дослідили 10 загиблих тварин, з яких третина була вражена паразитами, третина – морбілівірусом й третина загинула від акустичної травми.

Надзвичайну кількість загиблих в різних частинах Чорного моря дельфінів – майже 1000 особин – знайшли російські вчені. Але, звісно, не визнають відповідальності своєї армії. Усе “списують” на морбілівірус.

“Зараження морбілівірусом – це вторинне явище, – вважає Русєв. – Всі істоти мають паразитів, бактерії, віруси, з якими гармонійно уживаються до тих пір, поки не уражена імунна система. Віруси починають атакувати дельфіна, якщо він втрачає імунітет. Потужні сонари та вибухи руйнують тонку навігаційну систему тварин, і такі “сліпі” дельфіни помирають від голоду, не маючи можливости спіймати рибу. Через слабкість організму в них активуються інфекційні хвороби”.

Ще один чинник війни – це вибухи бомб у морі, каже Русєв. Під час вибуху дельфін виринає на поверхню дуже швидко, у нього з’являється декомпресія – газова емболія, яка уражає легені та капілярну систему. Це може призвести до інфаркту міокарда.

Масове вбивство дельфінів – це екоцид

До війни в Чорному та Середземному морях жило щонайменше 253 тисяч дельфінів. Таку кількість вказало дослідження, яке було проведено у 2018-2019 роках.

Іван Русєв акцентує на тому, що лише близько 5% від всіх загиблих тварин море викидає на берег. Решта 95% просто іде на дно моря, їх загибель неможливо зареєструвати, тому що вони не доступні для виявлення та підрахунку з берега. Тому вчені вважають, що за часи війни в Чорному морі вже загинуло десятки тисяч дельфінів. Це величезна втрата для біорізноманіття, яка може призвести до екологічної катастрофи.

Це може свідчити про те, що росія вчиняє проти України ще один тяжкий злочин – екоцид.

Згідно зі ст. 441 ККУ, екоцид – масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу.

З об’єктивної сторони злочин може проявитися у таких формах: 1) масове знищення рослинного або тваринного світу; 2) отруєння атмосферного повітря, водних ресурсів; 3) вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу.

Керівник Одеської обласної екологічної прокуратури Володимир Францевич заявив на вебінарі «Захист довкілля в умовах воєнного стану», що слідче управління Національної поліції Одеської області відкрило та під процесуальним керівництвом Одеської прокуратури розслідує справу за ст. 441 відносно чорноморських дельфінів. Для того, щоб довести, що дельфіни гинуть саме від чинників, пов’язаних з військовими діями російських військових в Чорному морі, необхідна судово-ветеринарна експертиза. На жаль, Харківський інститут судових експертиз не в змозі провести зараз таку експертизу, тому що через бомбардування Харкова багато експертів знаходяться зараз поза межами країни.

Однак Іван Русєв знайшов таких спеціалістів. Експертизу погодилися провести вчені Інституту зоології Академії наук України. Еколог зміг зберегти для цього важливого дослідження тіла двох дельфінів, які він передасть київським вченим.

Всього, за словами Володимира Францевича, в Україні зараз розслідується 11 випадків екоциду.

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49