15 вересня 2007 року Генеральною асамблеєю ООН з метою пропагування та дотримання принципів демократі встановлений Міжнародний день демократії. Відтоді щороку цей день відзначається 15 вересня.
В заходах, присвячених Міжнародному дню демократії в цьому році в Брюсселі, взяли участь представники українських громадських організацій. Одесу презентувала ГО «Зелений лист» – голова організації Владислав Балінський та адвокат Максим Попов.
Виклики, які останні геополітичні події створюють для демократичного розвитку в усьому світі, обговорили учасники конференції, присвяченій Міжнародному дню демократії. Організатори дискусії – Європейський фонд за демократію (EED), Європейське партнерство за демократію (EPD), Міжнародний інститут демократії та допомоги у виборах (IDEA), Європейська мережа політичних фондів (ENoP) і Carnegie Europe – запросили дивовижний склад експертів та практиків з різних країн світу. Захід відбувся в Європейському комітеті регіонів у Брюсселі та онлайн за підтримки Європейського парламенту.
В штаб-квартирі Європейського фонду за демократію відбулась прем’єра фільму «Трансформація», яку створила студія «Файне Місто» з Тернополя за підтримки EED. Автори фільму розповіли про те, як громадські організації в різних куточках України впливають на реформи, борються з корупцією, захищають довкілля, створюють гідний інформаційний україномовний контент. У фільмі представлені громадські організації «Автомайдан», Благодійний Фонд Сергія Притули, «Зелений лист», «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», «Горизонт змін», The Ukrainians, Faine Misto festival.
З початком повномасштабної війни росії проти Україні всі ці представники громадського суспільства включились в активну роботу по захисту країни: хтось пішов воювати в лавах ЗСУ або тероборони, хтось займається гуманітарною допомогою, хтось документує воєнні злочини росії проти України.
Голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський розповів у фільмі історію організації – від акцій протесту проти зносу дерев на Французькому бульварі до захисту Куяльницького лиману та посадки в Одесі «Садів Перемоги» навесні 2022 року.
Після показу стрічки пройшла панельна дискусія. Максим Черкашин з Faine Misto festival розповів у своєму фейсбуці про питання, які піднімались на неї:
“Важливо вже сьогодні планувати діяльність з підтримки України та громадського сектору, щоб після нашої перемоги взятись за відбудову держави, не втрачаючи часу на “розкачку”.
Підтримка антикорупційних організацій та ініціатив. Наразі, через війну, чимало інформації місцевими радами та органами влади приховується, а процедури є спрощеними. А що буде після перемоги? Чи візьме влада курс на прозорість своєї роботи?
Підтримка тих, хто сьогодні активно допомагає армії, працює з ВПО, бізнесом, реалізовує гуманітарні штаби – всі активності, які стосуються діяльності на перемогу. Серед друзів-активістів, навіть самих активних та вічно енергійних – бачу втому та вигорання. А це лише початок. Буде перемога і нам ще відновлювати і розвивати Україну!
І особисто мій острах. Моделюємо ситуацію. Ми перемогли, світова спільнота нам активно допомагає відбудовувати та розвивати Україну. І от, якийсь чиновник Василь Пупкін кладе собі в кишеню лям грантових чи бюджетних грошей. Про це пишуть всі світові ЗМІ. І уся репутація України йде.. коту під хвіст. Мали вже щось подібне і після Помаранчевої і після Революції Гідності”.
Владислав Балінський та Максим Попов також представили ГО «Зелений лист» під час зустрічей з керівництвом впливових екологічних організацій ClientEarth і European Environmental Bureau.