Українській станції 27 років: в одеській школі пройшла презентація “Загадкова Антарктида”

Одеський еколого-натуралістичний центр «Афаліна» спільно з Національним антарктичним науковим центром (НАНЦ) за участі екологічного парламенту «Паросток» провели в одеському ліцеї № 13 зустріч-презентацію «Загадкова Антарктида». Подія відбулась 4 березня 2023 року і була присвячена 27 річниці створення української антарктичної станції ім. Вернадського.

Захід відкрив всесвітньовідомий фотохудожник-мандрівник Сергій Онишко, який  представив свою виставку «Край позаземних пейзажів», та розповів цікаві факти подорожі до Антарктиди. Сергій поділився, як він наполегливо готувався до цієї подорожі, збирав інформацію, обирав яхту:  “Зустрічали Новий рік в Антарктиді, побували на чотирьох полярних станціях різних країн. На Різдво сама остання, дивовижна. Це була українська станція Вернадського. Це найбільш домашня станція, дуже затишна, близька. Уявіть собі, за 15000 км від України перед тобою стіл, на якому стоїть сноп з колосками пшениці, зверху – прапор України, портрет Тараса Шевченка: ти відчуваєш, що ти дома, все, що ти знаєш про Україну, – ось воно тут. Нас неймовірно радо зустріли”.

Митець також розповів про цікавий епізод, пов’язаний з китами:

“Коли кити занурюються, ми бачимо хвіст. Малюнок хвоста унікальний, його можна порівняти з  відбитком пальця в людини. Є міжнародна база, куди можна завантажити фото хвоста, і вчені відслідкують шляхи міграції тварини, як він зростає та змінюється з часом”.

В експозиції представлені фотороботи, зроблені під час експедиції на крижаний континент у 2020 році. На фото айсберги, кити, пінгвіни, тюлені Веддела, морські слони та морські леопарди. Серед цікавих об’єктів – залишки суден і металевих споруд, які лишились від попередніх мандрівників і науковців.

Директор наукового Антарктичного центру Євген Дикий зазначив, що фотоработи, представлені на виставці, дуже точно передають враження про крижаний континент і відгукуються в душі у кожного, хто хоч раз відвідав Антарктиду.

Євген Дикий розповів, чим Антарктида відрізняється від Арктики, яку площу займає, як і коли відкрили крижаний континент, роль українців у цьому. Також науковець повідомив, як Україна отримала власну станцію, що та як досліджують в Антарктиді, як змінились температура за час спостережень і як це впливає на життя на планеті. А також – хто ще, крім пінгвінів, є сусідами наших полярників на станції, де мандрує зараз наш криголам «Ноосфера» та як відбувається зміни полярних експедицій під час війни.

Крім цього на заході представили низку відеосюжетів, присвячених Антарктиді, тваринному та рослинному світу континенту.

Прессекретарка Національного антарктичного наукового центру Олена Марушевська оголосила конкурс для учнівської молоді, присутньої на заході. Вона запропонувала написати розповідь від імені тварини, що мешкає в Антарктиді.

У творчій зустрічі взяли участь понад 100 осіб: це учнівська молодь та вчителі різних шкіл Одеси та області, а також члени гуртку одеського еколого-натуралістичного центру «Афаліна».

Школярка студії «Палітра» Лиманської ОТГ Вікторія Григор’єва подарували Євгену Дикому вітраж «Пінгвіни».

Захід відкрив місячник, присвячений Антарктиді.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук