Як одеська суддя Токмілова узаконила «дерибан» території Національного природного парку «Тузлівські лимани». Але «дерибан» зупинено

Держава намагається захистити в судах територію Національного природного парку «Тузлівські лимани» від «дерибану землі» з боку місцевої влади. Зараз в Одесі паралельно йдуть два судових процеси.

Перший – про скасування рішення Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р. № 740-VІІ, яким був затверджений проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське і передбачено збільшення площі території села з 495,8593 га до 1101,2074 га. В розширення меж потрапили, зокрема, земельні ділянки, які віднесені до складу Національного природного парку «Тузлівські лимани»: акваторія лиману Малий Сасик, частина території піщаного пересипу (29-31 км), ділянки прибережної захисної смуги лиману Малий Сасик біля курортної зони Расєйка.

Другий процес – про скасування рішення Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (зараз входить в Лиманську сільську раду Білгород-Дністровського району) №797-VІІ від 09.10.2020 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років ТОВ “Рибацька Гавань” для розміщення інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту». Ця ділянка якраз розташована на тому самому піщаному пересипі.

Перший позов досі розглядається Одеським окружним адміністративним судом.

За другим позовом 17 червня суддя цього ж суду Любов Токмілова винесла рішення: залишити без задоволення позов Одеської обласної прокуратури (вона позивалась в інтересах держави). У рекордні терміни – за чотири місяці – суддя вивчила документи, вислухала свідків і розібралася в суті спору. Напевно, її не переконало ні те, що рішення Приморської сільської ради суперечить Закону України «Про природно-заповідний фонд» та Земельному кодексу України, ні те, що територія Парку входить в Смарагдову мережу Європи, захищену Бернською конвенцією, і має міжнародний природоохоронний статус, про що говорила представниця Одеської обласної прокуратури Олександра Шептіліс та адвокат Максим Попов, котрий представляє третю сторону без самостійних вимог – НПП «Тузлівські лимани».

Відповідач – представник Лиманської сільської ради Олена Лисецька – вважає, що ця земельна ділянка входить до земель комунальної власності, належить сільській раді, тому вона має право нею розпоряджатися на свій розсуд.

На засіданні 17 червня зіткнулись державний підхід по захисту унікального природного ареалу і підхід, спрямований на задоволення комерційних інтересів вузької групи людей.

Для зміцнення “плану оборони” Парку позивачі подали заяву в забезпеченні позову шляхом зупинення дії цього рішення Приморської сільської ради, а також заборони Лиманській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області приймати рішення щодо затвердження ТОВ “Рибацька Гавань” проекту землеустрою про передачу у користування земельної ділянки для розміщення інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту до набрання законної сили рішенням суду по справі. Але Токмілова відмовила прокуратурі, а П’ятий апеляційний адміністративний суд ухвалу судді залишив без змін.

Відмовила вона також представнику Парку в призначенні колегіального розгляду справи у складі трьох суддів. Адвокат Максим Попов наполягав на колегіальних слуханнях тому, що справа складна та має значний громадський резонанс.

Зрозуміло, держава в особі обласної прокуратури та Парк здаватися не збираються. Рішення судді Токміловій буде опротестовано в апеляції.

Зупинено також і процес “дерибану” землі. В першому судовому процесі – про скасування рішення Татарбунарської районної ради про затвердження проекту землеустрою щодо зміни меж с. Приморське і збільшення площі території села позивачу – НПП «Тузлівські лимани» – вдалося з другого підходу забезпечити позов. П’ятий апеляційний адміністративний суд 16 червня 2021 р. задовольнив апеляційну скаргу НПП “Тузлівські лимани” і скасував раніше винесену ухвалу Одеського окружного адміністративного суду. Таким чином, до набрання рішенням у цій справі по суті спору законної сили зупинено дію рішення Татарбунарської районної ради Одеської області “Про встановлення меж с. Приморське на території Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області” №740-VII від 19 червня 2020 р.

Також Лиманській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області заборонено надавати дозволи на розробку проектів землеустрою, затверджувати проекти землеустрою, приймати будь-які інші рішення щодо розпорядження (передання у користування, оренду, власність) земельними ділянками, що знаходяться на території, за рахунок якої була збільшена територія села Приморське відповідно до цього рішення Татарбунарської районної ради Одеської області.

Головному управлінню Держгеокадастру в Одеській області та його структурним підрозділам заборонено погоджувати проекти землеустрою, здійснювати державну реєстрацію, приймати та вносити до системи електронного документообігу Держгеокадастру документацію із землеустрою щодо земельних ділянок, що знаходяться на території, за рахунок якої була збільшена територія села Приморське відповідно до цього рішення Татарбунарської районної ради Одеської області.

Постанова суду вже набрала законної сили та є обов’язковою до виконання.

Нагадаємо, що саме суддя Одеського окружного адміністративного суду Любов Токмілова зупинила дію Припису Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації №05-02/33 від 03.06.2021 р., яким забороняється здійснення будь-яких будівельних робіт на об’єкті за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Рішельєвська, 47, 49, вул. Велика Арнаутська, 40 (типографія Фесенко). Ми про цю ганебну сітуацію писали ще в березні.

Також ця служниця Феміди добре відома з розслідування журналістів 24 каналу, яки стверджують: «Мати судді, яка є пенсіонеркою, дарує їй 150 000 гривень, і Токмілова одразу купує позашляховик Range rover за … 149 000 гривень. Насправді таке авто коштує близько мільйона. І з декларації попередньої власниці ми знаємо, що рік тому це авто обійшлось їй у 740 000 гривень. Виявилось також, що мати судді придбала ще й квартиру в елітному будинку біля моря в Одесі. Такі квартири коштують близько 100 000 доларів США і звідки у пенсіонерки такі кошти – невідомо».

Також нагадаємо, що в цьому році Одеська прокуратура повернула державі частину території в Лебедівці, яка входить в НПП «Тузлівські лимани», площею 29 гектарів і вартістю 650 мільйонів гривень.

Тетяна Герасимова

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук