сила моніторингу наносів

Проект SUNDANSE має на меті захистити дику природу Дунаю шляхом відновлення балансу наносів у річці – водночас пропонуючи плавучий кампус для передових досліджень.
Річка Дунай, яка протягом століть була рятівною ланкою для людей і дикої природи, була суттєво змінена діяльністю людини з кінця 1800-х років. Будівництво гребель, сільське господарство та судноплавство в поєднанні зі зміною клімату порушили природний баланс опадів, що призвело до збільшення ризиків повеней, судноплавства та шкоди екосистемі.
Проект SUNDANSE , який є частиною місії Ocean and Waters, спрямований на відновлення балансу шляхом оцінки та покращення управління наносами вздовж Дунаю, від Відня до Чорного моря. Він розробить Посібник з управління опадами, створить інструменти прогнозування, покращить інфраструктуру моніторингу, випробує рішення та залучить зацікавлених сторін. Щоб максимізувати вплив інновацій і результатів проекту, SUNDANSE оцінить застосовність своїх рішень в інших регіонах і річкових басейнах ЄС і розробить комплексні бізнес-плани, інноваційні бізнес-моделі, ринкові стратегії та дорожні карти експлуатації.
Ці заходи мають вирішальне значення не лише для зменшення ризиків, але й для захисту та відновлення прісноводних екосистем. Відповідність проекту SUNDANSE меті Місії «Океан і води» щодо відновлення 25 000 км річок з вільною течією до 2030 року підкреслює важливість проекту в рамках ширших зусиль ЄС щодо боротьби з екологічною деградацією. Проект напряму підтримує Водну рамкову директиву, яка зосереджена на відновленні водних тіл для досягнення доброго екологічного стану, запобігання подальшому погіршенню та внеску в стратегію ЄС щодо біорізноманіття до 2030 року шляхом активізації зусиль щодо збереження природних функцій річок.
Моніторинг опадів, збереження життя у воді
Зміни в осадах можуть порушити середовище проживання різних видів. Водне життя, включаючи рибу та безхребетних, залежить від конкретних умов осаду для нересту та живлення. Зміна цих умов може призвести до втрати біорізноманіття та деградації екосистеми, загрожуючи здоров’ю та виживанню видів. Як пояснює професор Лучіан Джорджеску, координатор проекту SUNDANSE та менеджер дослідницького центру REXDAN Галацького університету «Dunarea de Jos» (UDJG), «Якість біоти – усіх живих систем у Дунаї – безпосередньо залежить на осад.’
Проект здійснюватиме моніторинг якості та кількості опадів у трьох різних варіантах використання , розташованих у трьох країнах ЄС, включаючи наявність макробезхребетних. «Існують сотні видів макробезхребетних, яких часто важко побачити, але вони є ідеальними індикаторами здоров’я водної екосистеми та впливу людської діяльності», – додає він.
У разі виявлення екстремальної ерозії та екстремального осадження проект визначить причини, оцінить вплив і запропонує природні рішення для покращення балансу осадів. Це включатиме інвентаризацію, що пов’язує конкретні типи забруднення з їхнім впливом на біоту.
Плавучий кампус, що розвиває дослідження Дунаю
Проект SUNDANSE досліджуватиме Дунай за допомогою передового дослідницького судна REXDAN . Належить координатору проекту, UDJG, REXDAN є найновішим і найсучаснішим дослідницьким судном Європи, обладнаним кімнатами для семінарів, лабораторіями та приміщеннями для дослідників.
«Ми запрошуватимемо експертів і науковців до співпраці, безпосередньо сприяючи захисту водних екосистем. За допомогою цього судна ми створюємо мобільний академічний кампус», — каже Джорджеску.
Протягом проекту REXDAN відвідає країни-учасниці, зокрема Сербію, Болгарію та Австрію. Студентів місцевих університетів запрошуватимуть відвідувати семінари на борту та проводити дослідження в лабораторіях судна. Такий підхід сприяє розвитку відкритої науки, дозволяючи студентам брати активну участь у збереженні та відновленні Дунаю.