Проєкт Нацпарку «Тузлівські лімани» затверджено, понад 37 відсотків його території – заповідна зона

21 січня 2022 оприлюднений Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Проєкту організації території національного природного парку «Тузлівські лимани», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів». Проєкт – це основний документ, регламентуючий діяльність Парку.

Згідно з документом, до території Парку включено 27865 га земель державної власності, а саме: 2022 га земель запасу (у тому числі 316,831 га земель піщаної коси Чорного моря та 1705,169 га земель водного фонду (частина лиманів Шагани, Алібей та Бурнас), що надаються парку в постійне користування, і 25843 га земель (у тому числі 3233,18 га земель запасу), 541 га земель, що перебувають у постійному користуванні державного підприємства «Саратське лісове господарство», 21186,03 га земель водного фонду (частина лиманів Шагани, Алібей, Бурнас, а також лимани Солоне, Хаджидер, Карачаус, Будури, Мартаза, Магалевське, Малий Сасик, Джантшейське) та 882,79 га прилеглої акваторії Чорного моря шириною 200 м, протяжністю 44,14 км), що включаються до складу парку без вилучення.

Основний документ для діяльності Нацпарку “Тузловські лимани”, якому цього року виповнилося 12 років, вдалося затвердити лише зараз через численні конфлікти, пов’язані із зонуванням його території. Справа в тому, що поділ території парку на функціональні зони (диференційований режим щодо їх охорони, відтворення та використання, коротко – зонування) здійснюється саме згідно з Проєктом та «Положенням про Нацпарк «Тузлівські лимани». Закон України «Про природно-заповідний фонд України» встановлює чотири зони: заповідна зона, зона регульованої рекреації, зона стаціонарної рекреації, господарська зона.

Найсуворіший режим охорони та використання вводиться у заповідній зоні. Тут заборонена практично будь-яка господарська діяльність, у тому числі полювання та рибальство.

Мисливці та рибалки, особливо ті, хто виловлюють у Тузлівських лиманах кефаль у промислових обсягах, були не в захваті від пропозиції керівництва Парку встановити заповідну зону на 37,34% території та всіляко перешкоджали цьому, зокрема, за допомогою наукових інститутів та високопосадовців.

Боротьба закінчилася перемогою екологів. Проектом встановлена площа заповідної зони на 10404 гектарах території Парку. Тобто заплановані 37,34%.

Нагадаю, що Національний природний парк «Тузлівські лимани» створений Указом Президента України від 01.01.2010 № 1 з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Північного Причорномор’я. НПП «Тузлівські лимани» входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною. Територія Парку є Рамсарським водно-болотним угіддям міжнародного значення «Система озер Шагани-Алібей-Бурнас» та об’єктом Смарагдової мережі Європи.

Тетяна Герасимова

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук