Аукціон небаченої щедрості: в Одесі оренду та продаж муніципальних приміщень пропонують “за копійки”

Не секрет, що наразі через повномасштабну війну стан економіки України незадовільний — платежі до бюджету знизились, чимало підприємств або закрились, або зруйновані, багато людей залишились без роботи, в тому числі покинувши рідні домівки.

Тож, цілком логічно, що ціни на нерухомість “просіли”. При цьому, в Одесі комунальне майно пропонують буквально “за копійки”.

Чи потрібно зараз це місту — розбиралась ГО “Зелений лист”.

Продаж майна громади

З початку повномасштабного вторгнення в Україну департамент комунальної власності Одеської міської ради – очолює відомство представник партії мера “Довіряй ділам” Олександр Ахмеров – оголосив всього декілька аукціонів на продаж і оренду майна громади. А саме 12 лотів, починаючи з березня 2022 року. До того аукціон департамент оголошував ще в січні. Наразі комунальне майно продають й надають в оренду через майданчик prozorro.Продажі.

З указаних шість лотів — це нерухомість на продаж. Наприклад, два рази міський департамент намагався продати будівлю колишньої громадської вбиральні у Прохорівському сквері площею 118,9 квадратів. Нерухомість чиновники оцінили в 610 тисяч гривень зі старту. Наразі аукціон так і не відбувся.

Також департамент виставив на продаж підвал на Ватутіна, 10 площею 29,4 квадратних метрів. Це майно в міському відомстві оцінили в майже 89 тисяч гривень, придбали за 90. Тобто один квадратний метр нерухомості обійшовся у 3 тисячі гривень, тобто приблизно у 85 доларів за квадрат.

Майже у два рази дорожче за квадрат у департаменті продали нежитлові приміщення на Отамана Головатого, 37 площею 53,6 квадратів. Стартова ціна лоту складала 247,8 тисяч гривень. На торги подались два учасники, тож ціна нерухомості зросла до 309 тисяч гривень, тобто близько 5,7 тисяч гривень за квадратний метр нежитлової нерухомості, яка потенційно може стати комерційною. 

У 75 тисяч гривень одеський департамент оцінив нежитлове приміщення підвалу на Рішел’євській, 54 площею 21 квадратний метр. В описі до лоту вказано, що будинок, де продається приміщення, був побудований 1848 року й відноситься до пам’ятника архітектури. Торги зацікавили чимало осіб, в результаті вартість зросла до 361 тисячі гривень, тобто менше 500 доларів за квадрат нерухомості в центрі Одеси.

Нагадаємо, у 2016 році за бюджетні кошти міська влада придбала комплекс на Косовській — колишній завод “Краян” – за 185 мільйонів гривень. Стан будівлі був незадовільним, і бюджетні кошти громади мерія витратила ще й на ремонт. Пізніше, правда, через кримінальне розслідування, ціну зменшили до 92 мільйонів гривень. Однак комунальну власність міські чиновники продають за безцінь. 

При цьому, цікава ситуація склалась також з лотами оренди нерухомості, яка належить одеській громаді.

Оренда на п’ять років 

Незважаючи на те, що після завершення активних бойових дій в Україні, ціна оренди приміщень, скоріш за все, буде зростати, всі лоти, які виставив одеський департамент комунальної власності  розраховані терміном на п’ять років. Тобто переможець, з яким чиновники укладають угоду, буде платити фіксовану орендну плату протягом років. Яка ж ціна оренди?

Наприклад, у червні департамент виставив лот з продовженням оренди нерухомості за адресою Новощіпний ряд, 27/2 — це район ринку “Привоз” – площею 34,9 квадратних метрів вартістю 1,7 тисяч гривень на місяць. На торги вийшла одна особа, з нею департамент і планує укласти договір на п’ять років.

Приміщення по сусідству, але площею 213 квадратів ця ж особа Світлана Гриненко буде орендувати п’ять років за 17 тисяч гривень на місяць. Можливо, під час повномасштабної війни ця ціна цілком відповідає реаліям, але невже одеські чиновники вважають, що бойові дії триватимуть роками?

Примітно, що договір оренди на користування майном громади планують укласти із ФОП “Гриненко С.Л.”. Особа з таким ПІБ входить у засновники “Україно-узбекської спілки”. Другим співзасновником цієї спілки значиться такий собі Олександр Федорович Мінін, який до ліквідації, скоріш за все, був директором КП “Парк культури та відпочинку “Преображенський”.

Скрин YouControl

Тож, цілком вірогідно, що міські чиновники віддали в оренду комунальне майно зовсім не випадковим особам.

Всього за 7,1 тисячу гривень на місяць буде сплачувати компанія “Експрес-мед” за оренду приміщення площею 18,3 квадратних метри в Єврейській лікарні. Нагадаю, угода буде діяти протягом п’яти років.

Взагалі департамент комунальної власності Одеси виставив низку приміщень, які використовують під аптеки та знаходяться поблизу міських лікарень. Вартість щомісячної оплати за цю нерухомість явно не відповідає ринковим цінам. Наприклад, на Воробйова (так звана лікарня на Слободці) департамент запропонував приміщення площею 66 квадратних метрів за 5,6 тисяч гривень на місяць протягом п’яти років. Цим приміщенням зацікавились декілька підприємців, розгорілась справжня битва, і в результаті ціна зросла до рекордних 600 тисяч гривень на місяць — вочевидь, “місце хлібне”. Скоріш за все, таким чином аукціон просто було зірвано.

Зазначимо, що аптеки в лікарнях, на жаль, завжди мають клієнтів, бо в наших медзакладах досі лікарі практикують виписку рецептів на купівлю ліків для пацієнтів на папірцях.

Також департамент виставив на аукціон два приміщення майже однакової площі у 20-й поліклініці й дитячій на Глушко, 32-а. Однак в одному випадку ціна щомісячної орендної плати склала 17,5 тисяч гривень, в іншому — 10,5 тисяч. Договір так само укладається на п’ять років.

Яким чином у одеському департаменті оцінюють комунальне майно, незрозуміло. Схема виглядає досить непрозорою. Й ще одне питання без відповіді — чому одеські чиновники вирішили надавати в оренду приміщення громади на п’ять років за фіксованою платою, адже за цей час багато чого може змінитися.    

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук