«Азовсталь» – місце можливої екологічної катастрофи? Думка еколога

Україну схвилювало повідомлення в телеграм-каналі Маріуполя: «Є загроза повного вимирання Азовського моря. Бомбардування «Азовсталі» могло пошкодити технічну споруду, яка стримує десятки тисяч тон концентрованого розчину сірководню. Витік цієї рідини повністю вб’є флору та фауну Азовського моря. Далі небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів. Як зазначив мер Маріуполя Вадим Бойченко, необхідний негайний допуск на об‘єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації та попередження екологічної катастрофи світового рівня».

Повідомлення було доповнено ось такими фотографіями.

Тривожна звістка моментально розлетілася інформаційними стрічками. Але отримати повну та об’єктивну інформацію із захопленого рашистами міста поки що неможливо. Тому ми попросили прокоментувати це повідомлення та фотографії спеціаліста-хіміка, еколога, голови ГО “Зелений лист” Владислава Балинського.

– Як правило, при виробництве сталі у великій кількості утворюється сірчистий газ SO2, який, розчиняючись у воді, утворює сірчистий ангідрид. Мабуть, саме його переплутали з сірководнем, – припустив Балінський. – У придонних шарах відстійника, який зображений на фото, можливе утворення вторинного сірководня (газ розчинений у воді). Але він становить найменшу небезпеку для довкілля. Так, можливі локальні заморні процеси, але не більше того.

Однак, за думкою еколога, набагато більшу небезпеку довкіллю можуть нести високі концентрації солей важких металів (вісмуту, ртуті, міді, нікелю, свинцю), а також оксидов сірки у вигляді сірчистого ангідриду та сірчаної кислоти.

– Солі важких металів, розчинені у воді, можуть передаватися харчовими ланцюжками і акумулюватися в організмах дельфінів, морських птахів і людей, що вживають морепродукти, – розповів Владислав. –  Важкі метали можуть викликати гострі отруєння, або поступово накопичуватися в організмі, що призводить до пригнічення імунітету та цілого ряду хронічних захворювань. Але для того, щоб робити висновки про те, скільки забруднюючих речовин накопичулося у воді та донних відкладах, необхідно побачити проби з відстійників.

Російські окупанти вчиняють на території України величезну кількість злочинів не лише проти життя та здоров’я людей, а й проти природи. Тому не можна виключати, що «Азовсталь» може стати ще одним місцем екологічного злочину рашистів. Балінський згоден, що для запобігання такому злочину необхідно прислухатися до думки міського голови Маріуполя Вадима Бойченка про негайний допуск на об‘єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації.

Зазначимо, що через бойові дії контролюючі органи України наразі не можуть здійснювати належний догляд за атмосферою, станом води тощо. Це ризики для громадян, які проживають у зоні бойових дій. Наприклад, через порушення центрального водопостачання українці змушені користуватися непридатною для вживання водою, що дуже небезпечно для здоров’я.

Взагалі дії військ рф наносять довкіллю, біорізноманіттю і здоров’ю людей незворотну шкоду. Наприклад, в Чорнобилі через переміщення важкої техніки та пошкодження верхнього шару ґрунту в атмосферу потрапил пил, що містить у собі так звані радіонукліди (радіоктивні ізотопи хімічних елементів). Це призводить до радіоактивного забруднення радіонуклідами, що мають період напіврозпаду тридцять і більше років все більшої та більшої території.

Також неможливо виміряти грошима втрату особливо цінних ландшафтів, які входять до Національних природніх парків, Смарагдової мережі, Рамсарскіх угодій, або інших міжнародних охоронних території, втрату тисяч тварин, які проживали на цих територіях.

Порушення у сфері захисту довкілля під час воєнних дій на території України документують фахівці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з представниками Держекоінспекції, Держводагентства, Держлісагентства та  Державного агентства України з управління зоною відчуження.

ГО “Зелений лист” збирає факти про злочини рф проти природи Одеси та Одеської області під час війни: забруднення довкілля внаслідок вибухів, пошкоджень об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та грунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення та ін. Інформацію оновлюваємр щоденно, тому надсилайте відомі вам факти на адресу:  zeleniy.list1@gmal.com

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук