Бажаєте посадити дерево у дворі чи на вулиці? Ми розповімо, як

Проект Зелена Одеса.

До членів громадської організації «Зелений лист» часто звертаються люди, які хотіли б посадити дерево чи кілька дерев у своєму дворі чи будь-якій іншій локації міста. Чи потрібний дозвіл на це? Чи не загрожує самовільна висадка штрафом? Як садити, де садити, які породи дерев і кущів обирати? Хто за ними потім буде доглядати?

Розповідаємо, як в реаліях міст України  це робити без протиріч з органами місцевого самоврядування та з Законами України. 

фото: Владислав Балінський. Навчальна висадка дерев у 62-й школі. Проект Зелена Одеса.

Законодавство

Основний документ, у якому зафіксовано право громадян на самостійне озеленення у населеному пункті, – це Закон України «Про благоустрій населених пунктів», відповідно до якого зелені насадження в мiстi є елементами благоустрою. В Одесі на основі цього та кількох інших законів у 2011 році ухвалили «Правила благоустрою території міста Одеси». Пізніше в ці правила ще кілька раз вносили зміни.



Це дивно, але не завжди здійснення прав громадян на озеленення знаходили підтримку з боку одеської влади.

 Трішки історії

Наприклад, у квітні 2016 р. Одеська міськрада зробила спробу своїм рішенням громадських слухань заборонити громадянам самостійно озеленяти місто. Ця невдала спроба була пов’язана з громадським протестом проти розширення Французького бульвару для подальшої забудови. Тоді, восени 2015 року, містяні висадили там понад 200 дерев.

Кучка шизофреников

Одесити , які висаджували дерева на Французькому бульварі. Фото Владислава Балінського

Спроба заборони провалилася через участь у слуханнях активістів руху «Зелений лист». У протокол слухань було внесено, що при висадці дерев громадяни мають повідомити КП «Міськзелентрест» та місцеву райадміністрацію про місце висадки та породу дерев.

Якраз необхідність проведення  широкої громадської кампанії з відновлювального озеленення Одеси і стала відправною точкою створення громадської організації «Зелений лист». 

У 2015 році «нормальним» благоустроєм було укладання плитки та асфальту на місці занедбаного газону або дерева, що впало. Нам довелося доводити міській владі, що кожен пеньок або шматочок відкритого ґрунту на наших вулицях є цінним і має бути відновлений.

Відновлювальне озеленення

Термін “відновлювальне озеленення” стосується  підтримки існуючих та відновлення втрачених дерев та зелених зон (лунок, газонів, рабаток) у існуючих межах. Дерева та кущі, які зростають вздовж доріг,  приймають на себе основний удар антропогенного навантаження, а газони та рабатки на міських вулицях, як правило, намагаються захопити під парковки та торгові площі. Саме тому вулиці та дороги українських міст, в першу чергу, потребують уваги  активістів та волонтерів у питанні  відновлювального озеленення. 

На месте этих деревьев на ул.Преображенской теперь парковка торгового центра

Узгодження, повідомлення: навіщо вони потрібні?

Узгодження місця посадки потрібне для того, щоб максимально знизити ризик пошкодження корінням дерева інженерних мереж та міських комунікацій: відстань до водопроводу, тепломережі, високовольтних кабелів має становити 2 метри, від підземного газопроводу та каналізації – 1,5 метра.

Визначити на око цього не можна, але цією інформацією володіють організації, які обслуговують цю територію. Перевірити дані щодо підземних комунікацій, ви можете і особисто.  Для цього потрібно звернутися, відповідно до Закону про доступ до публічної інформації, з інформаційним запитом геопідоснови ділянки до КП «Одеспроект» (вул. Канатна 26-б, e-mail: odespro@ukr.net).

Узгодження породи дерева потрібне для того, щоб врахувати існуючий історичний малюнок озеленення та особливості життя тих чи інших порід дерев. 

В якому місці садити дерево

Від місця висадки залежить вибір породи, необхідність повідомлення та узгодження, а також кінцевий результат – виживання саджанця. Розглянемо три основні локації висадки в місті: парки, вулиці та двори.

Локація 1. Парки. Самостійна висадка рослин, дерев заборонена, потрібні узгодження!

Озеленення території загального користування: парки, сади, сквери, бульвари, парки-пам’ятки садово-паркового мистецства.

Частина цих територій є об’єктами ПЗФ, тобто  будь-яка  діяльність  регулюється Законом «Про природно-заповідний фонд України».  

Наприклад, парк ім. Т.Г. Шевченка, дендропарк Перемоги чи парк санаторію ім. Чкалова. Самостійна висадка будь-яких рослин тут заборонена законом, оскільки може загрожувати збереженню дендрологічних колекцій. Але в парках та скверах яки не є об’єктами ПЗФ теж не можна садити без погодження з КП  «Міськзелентрест», яке в Одесі несе відповідальність за їхнє обслуговування. 

Як правило, висадки в парках мають благодійний характер, і іноді використовуються як елемент комерційного чи політичного піару. Мінус у тому, що сама по собі висадка в парку навіть за погодженням з обслуговувальною організацією не забезпечить необхідного поливу, важливого для виживання дерев.

Саджанці, з ентузіазмом висаджені у парках навесні, дуже часто гинуть. Тому організатори таких висадок мають попередньо домовлятися з КП “Міськзелентрест” з приводу належного догляду за молодими деревами. В іншому випадку, треба розуміти, що такі висадки без гарантій догляду – лише ритуал принесення жертв і марна трата грошей.

Але, якщо ви все ж таки хочете висадити дерева в парку та організувати благодійну акцію, вам потрібно зробити наступні кроки:

1. Звернутися до КП «Міськзелентрест» з пропозицією благодійного озеленення та з проханням допомогти визначити місце, породу та надати технічні засоби й фахівців. Окремо обговорити питання поливу та догляду.

2. Закупити дерева, чагарники та організувати їх своєчасну доставку. На цьому етапі доцільно вдатися до допомоги екологічних організацій, які мають досвід у таких закупівлях.

3. Визначити годину висадки та організувати суботник. 

Локація 2. Вулиця. Необхідно повідомлення та узгодження породи дерева! 

З урахуванням реальної ситуації з поливом шанси на виживання більше у дерев, за якими здійснюють індивідуальний догляд, тобто на вулицях та у дворах. Мешканці все частіше проводять відновлювальне озеленення поряд зі своїми будинками, огороджують газони та висаджують у них дерева, чагарники та квіти. Це дає їм можливість стежити за станом рослин та поливати стільки, скільки потрібно.

Як правило, при відновлювальному озелененні на вулиці в наявності є ділянка грунту, огороджена бордюрним каменем у формі квадрата або прямокутника. Якщо бордюрний камінь втрачено, громадяни мають право або самостійно відновити його. Але це досить дорого. Можна зробити заявку на відновлення через сайт 15-35 та стежити за її просуванням. 

Безгосподарний газон та вкрадена огорожа вимагають відновлення. Фото Світлани Підпалої

Занедбані газони, в першу чергу, потребують уваги активних мешканців та відновлення озеленення. В Одесі багато газонів, за якими доглядають самі жителі.

Перед посадкою необхідно повідомити КП «Міськзелентрест» про намір посадити дерево та узгодити породу.  Це можна зробити телефоном або електронною поштою: тел.048 788 -61-72, email: zelentrest@omr.gov.ua Також за Правилами благоустрою м. Одеси потрібно повідомити і районну адміністрацію (адреса на сайті міста).

https://omr.gov.ua/ru/city/district/).

Локація 3. Двір, прибудинкова територія: повідомлення не потрібне!

Жителі мають право здійснювати самостійно благоустрій дворів та прибудинкових територій, у тому числі шляхом озеленення. Двори багатоквартирних будинків не знаходяться у віданні КП «Міськзелентрест». З цієї причини підприємство не несе відповідальності за висадку, підрізування та знесення внутрішньодворових дерев. За всім, що росте у дворі, повинні стежити і доглядати самі мешканці або ОСББ.
Нерідко, коли при озелененні виникають конфлікти між сусідами. Вирішувати такі питання потрібно, відповідно до норм Закону Про благоустрій населених пунктівПравила утримання зелених насаджень у населених пунктах України та Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Шляхом переговорів і загальних зборах мешканців, зазвичай, вдається довести, що озеленення не є самоуправством, а навпаки це реалізація законних прав.

Лунка, яку було перетворено на клумбу, на вул. Ніжинській. Фото Світлани Підпалої

Як садити?

Для успішної висадки при відновлювальному озелененні, якщо йдеться про саджанці з відкритою кореневою системою, практично завжди необхідна заміна ґрунту. Для саджанців з кулею землі це не потрібно, але їхня вартість може бути в десятки разів вищою.

Тому для звичайних саджанців потрібно закупити 3-4 мішки чорнозему (або накопати самостійно, якщо є така можливість). Далі слід викопати яму, що відповідає об’єму кореневої системи, встановити саджанець і засипати приблизно половиною наявного чорнозему, підтримуючи саджанець і трохи підтягуючи його догори таким чином, щоб не втопити кореневу шійку дерева.

Потім потрібно залити посадку (не менше 25 літрів для саджанця з відкритою кореневою системою, не менше 50 л для саджанця з кулею землі). Потім саджанець остаточно засипають чорноземом, вирівнюють ґрунт, а навколо саджанця формують ґрунтове кільце, яке буде затримувати воду в прикореневій зоні під час поливів. Діаметр ґрунтового кільця роблять трохи менше діаметра ями.

Примітка: коренева шийка – місце, де коріння переходить у стовбур, повинна перебувати на 10-15 см вище за рівень землі.

Молодий платан на вул. Катерининської, висаджений приватною особою. Фото Світлани Підпалої

З кожним роком активність одеситів у озелененні міста зростає. До ГО «Зелений лист» постійно звертаються люди за консультацією, як діяти, щоб озеленити прибудинкову територію. Адже приємно не лише посадити дерево, а і спостерігати, як воно росте, прокидається навесні, цвіте і дарує влітку прохолоду. Багато рабаток і газонів на вулицях історичного центру перетворено мешканцями на клумби з квітучими чагарниками та квітами.

Один із найпам’ятніших і зворушливих прикладів озеленення чадних міських вулиць – це молода софора на розі вулиць Маразліївська та Базарна, яку одесит Андрій К. посадив неподалік місця своєї роботи. Він вирішив посадити дерево в порожню лунку, щоб її не заасфальтували. Викопав десь молоду софору-«самосійку», справедливо порахувавши, що таке дерево має великий шанс на виживання, привіз кілька мішків свіжої землі для заміни ґрунту і посадив. Найскладнішим було питання поливу, оскільки Андрій не мешкав поряд. Ми звернулися до керівництва Всесвітнього клубу одеситів, перед входом до якого була ця лунка, але отримали відмову. Проте дерево вижило, росте і навіть занесене на Карту зелених насаджень Одеси. Значить, хтось дбає про нього. Пізніше Андрій висадив на вулиці Базарній та Лідерсовському бульварі ще близько 10 дерев, які прижилися і чудово себе почувають.

Чи можна отримати штраф за самостійне озеленення в Одесі?

Нам такі приклади невідомі. Але теоретично це можливо. Особливо коли йдеться про території, які екологічні активісти посадкою дерев намагаються захистити від забудови чи варварського благоустрою, як це було на Французькому бульварі. Але навіть у 2015 році обійшлося лише погрозами штрафувати, і вони принесли міському голові Одеси Геннадію Труханову репутаційні втрати, шквал публікацій у ЗМІ та десяток фотожаб із його цитатами про «шизофреніків, які бігають містом» і садять дерева. Через шість років ми бачимо, що озеленення стало модним трендом та обов’язковим елементом політичного піару, і для озеленення це непогано.

Геннадій Труханов в 2015 році та в 2021-м. Відчуйте різницю…

Інша річ, юридичні особи. Декілька років тому був скандал із двома штрафами від інспекції з благоустрою для ресторану «4city» на Канатній 27/1 за «несанкціоновану висадку дерев». Ресторан висадив на тротуарі довгоміри червоних гостролистих кленів, які коштували 40 тисяч гривень. Один штраф був за нібито неправильне огородження, другий за відсутність письмового погодження. Історія широко розійшлася фейсбуком, її підхопили ЗМІ. З’ясувалося, що і порода дерев, і місця для посадки були узгоджені з КП «Міськзелентрест», але, незважаючи на це, інспекція з благоустрою намагалася покарати озеленювачів.
Проте, штрафний механізм існує, тому просто повідомляйте КП «Міськзелентрест» та райадміністрацію електронною поштою або телефоном і фіксуйте дати цих звернень.

Проблема поливу дерев: як вирішувати

Існує стійкий міський міф, що двірники мають поливати молоді дерева. Це було б нормально та логічно, але, на жаль, в Одесі до обов’язків співробітників ЖКС полив дерев та газонів не входить. Це обов’язок КП «Міськзелентрест», який може здійснювати полив лише кілька разів за сезон. І навіть якщо в якихось вуличних локаціях це відбувається частіше, цього недостатньо для гарного виживання дерев. Незважаючи на звернення до Одеської міської ради з проханням вирішити проблему поливу молодих дерев, нічого не змінюється, чиновники посилаються на необхідність планування та завчасного проведення тендерів, а дерева продовжують гинути.

Висновок: збираючись посадити дерево в Одесі, ви маєте розуміти, що перші два роки, а то й довше, поливати його доведеться самостійно. Інакше дерево загине. Повідомляючи КП «Міськзелентрест» та райадміністрацію, ви не накладаєте на них зобов’язань щодо поливу. Якщо ваш будинок у веденні ОСББ, то потрібно прописати режим поливу, обсяг та локацію для поливу в договорі з обслуговуючою компанією.
Або поливати самостійно. А це означає, що дерева, посаджені восени, потрібно рясно полити в березні-квітні, не забувши розпушити землю в лунці. Під час спекотного періоду бажано рясно (5-6 відер) поливати дерево через день або хоча б двічі на тиждень вранці або ввечері, але не вдень. При затвердінні верхнього шару землі в лунці її необхідно розпушити.

Лій — не жалій! Фото Світлани Підпалої

Огородження саджанців

Огородження значно підвищують виживання саджанців. Вважається, що для довгомірів це не обов’язково, але на практиці значно знижує появу нахилу ствола та можливість паркувати автомобілі на лунках. Для дерев, посаджених у жвавих місцях, біля торгових центрів, ринків, зупинок громадського транспорту, огорожі необхідні, навіть якщо йдеться про довгоміри. Правильно поставлена огорожа з трьох або чотирьох опор має верхню жорстку фіксацію, що оберігає від таких негативних факторів ризику, як вандалізм, наїзд автомобіля при паркуванні, пошкоджень від собачих зубів, погодних факторів – сильного вітру або зламу стовбура та гілок у результаті накиду снігу та льоду.

Зазначимо, що огорожі перестали включати до кошторису посадки дерев КП «Міськзелентрест» приблизно 10 років тому, і це негативно позначилося на виживання саджанців.
Для встановлення огорожі висотою 1,40 м знадобляться 5-6 метрів дерев’яних рейок, ножівка, 7-10 шурупів, шуруповерт, топірець для заточування колів і для того, щоб забити їх у землю. А також мотузка для жорсткої підв’язки стовбура, яка особливо потрібна маленьким саджанцям.

Встановлення огорож для саджанців на Французькому бульварі. Фото Світлани Підпалої

Яке дерево посадити?

Кожен має свої критерії при виборі дерева для посадки. Але обираючи з традиційних для Одеси порід, потрібно враховувати стійкість до стрімких кліматичних змін. Лідером у цьому відношенні є софора, яка має міцну деревину, потужну кореневу систему та великий граничний термін життя. А ось акація живе набагато менше, її деревина більш тендітна, тому більше половини падінь дерев в Одесі припадають на старі акації, які вчасно не замінили.
Павловнії висаджують для швидкого отримання густої тінистої крони через швидке зростання, але немає даних про те, скільки років вони проживуть у нашому кліматі.
Улюблені одеситами платани зараз висаджують рідко через досить високу вартість саджанців, але результат виправдовує себе.

Більшість вулиць в Одесі мають змішаний породний склад дерев. Це клени, софори, ясені, акації, гледичії, липи, платани, каштани, катальпи. У дворах найчастіше висаджують плодові дерева: абрикос, вишня, айва, горіх.
У книзі «Дерева Одеси» наведені дані про те, що у місті росте близько 700 видів дерево-чагарникових рослин.

Терміни посадки

М’яка зима дозволяє садити в Одесі з жовтня до грудня. Головне, щоб температура не опускалася нижче нуля, і щоб не було занадто тепло. Фруктові дерева садять навесні – з березня до квітня.
Але яке б дерево ви не обрали, при хорошому догляді, правильній посадці та огорожі воно обов’язково виживе.

Карта зелених насаджень Одеси: чому, посадивши дерево, потрібно подбати про його паспорт

З 2020 року в Одесі розпочала роботу інтерактивна Карта зелених насаджень міста, за допомогою якої інспектори КП «Міськзелентрест» проводять паспортизацію міських рослин. Вказують не лише породу, а й вік, особливості стану, параметри стовбура та висоту крони, а також, що дуже важливо, розмір лунок, рабаток та газонів. Це означає, що якщо межі зеленої зони будуть змінені або лунку закладуть плиткою, є законна підстава для приведення до первісного вигляду. В карту вносять також пні та самовільно заасфальтовані лунки, що дає можливість планувати підготовчі роботи для подальшого озеленення. Таким чином, занесення дерева до Карти зелених насаджень Одеси – це добрий захист для нього. На сьогоднішній день на Карту занесено понад 20000 об’єктів, і робота продовжується.
Занести дерево на карту зелених насаджень Одеси можна самостійно, зареєструвавшись на сайте 

Також можна подати заявку на занесення дерева на Карту зелених насаджень через zelentrest@omr.gov.ua.

Світлана Підпала.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

3 коментарі

ЛислисОпубліковано5:33 pm - Гру 12, 2021

Полезная информация и все в одном месте .

Хелп!!!Опубліковано10:29 pm - Тра 11, 2024

Доброго дня. Скажіть будь – ласка. Я за власний кошт садила магнолії, павлонії, і тд. Але як щодо плодових дерев? На території біля багатоквартирного будинку? Питання лишається слизьким… наприклад, айва 3- 5 метрів під вікнами на відстані 2, 5 м від будинку та тротуару? Чи якщо набагато далі просто на території двора? Я висадила на,,нічейному,, міському участку поза двором вже райські яблуньки невеликі і грушу, мені сказали що заборонено, будуть рядом з тротуаром чи просто навіть в траву падать плоди, навантаження на двірників, оси, і тд і я не маю права, це небезпечно..
Так сказали.
Може краще пересадить дерева деінде?… шкода, якщо знищать… 2 роки вирощую, поливаю кожне літо. Допоможіть будь – ласка. Дякую.
З повагою. Телефон 097 239 08 07. Я передзвоню. Допоможіть, шкода десятків дерев майже, а в пошту не знаю як зайти була зламана.

фруктові дерева у дворіОпубліковано2:52 pm - Чер 28, 2024

Добрий день. Цікавить інформація щодо фруктових дерев які були висаджені 40років тому-кто може з них збирати плоди? Тільки ті що живуть в будинку поруч чи і з інших будинків теж? В сусідньому дворі накинулись що кожен повинен у своєму дворі їсти.

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49