У серпні голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський зафіксував масовий замор риби на Тилігульському лимані в Одеській області. За оцінками еколога, в лимані загинули тони риби. На його думку, замор стався через регулювання каналу, який єднає лиман з Чорним морем, керівництвом регіонально-ландшафтного парку “Тилігульський”.
Про замор риби в Тилігулі написав також еколог Іван Русєв. За його інформацією, риба загинула через те, що керівництво парком наказало перекрити шлюзи з’єднувального каналу.
Слід зазначити, що на реконструкцію гідротехнічної споруди з бюджету неодноразово виділяли десятки мільйонів гривень. Наразі триває судовий розгляд по розкраданню бюджетних коштів під час проведення робіт на каналі. Фігурантами по справі зокрема є колишній депутат Одеської обласної ради Ігор Єрьоменко. Водночас роботи продовжуються.
Крім того, канал, імовірно, використовують для промислового вилову риби.
“Зелений лист” розбирався в деталях.
140 мільйонів з бюджету за п’ять років
Про необхідність будівництва каналу, який об’єднає Тилігульський лиман з Чорним морем, неодноразово заявляли вчені-екологи. Зокрема через відсутність живлення морською водою лиман пересихає, в ньому підвищується рівень солоності. Це, у свою чергу, впливає на біорізноманіття флори та фауни регіону.
Саме тому у 2016 році з обласного бюджету виділили гроші на реконструкцію з’єднувального каналу між Тилігульським лиманом і Чорним морем.
Примітно, що РЛП “Тилігульський” провів тендер на виконання робіт за старими непрозорими правилами всього за декілька днів до переходу на систему електронних закупівель, віддавши підряд компанії на той час депутата Одеської обласної ради Ігоря Єрьоменка “Укргазифікація Південь”, повідомляє видання “Наші гроші”. Планувалось, що роботи вартістю 58 мільйонів гривень триватимуть два роки.
Але у 2018 році керівництво парку знов оголошує торги на реконструкцію каналу між Тилігульським лиманом і Чорним морем, оцінивши роботи ще у додаткових 37 мільйонів бюджетних гривень. Компанія Єрьоменка отримує й цей підряд.
А у 2019-му Служба безпеки України повідомила, що на бюджетних коштах нажились: підрядник доручив частину робіт одній з бізнес-структур регіону і перерахував на її рахунки 20 мільйонів бюджетних гривень із 60, виділених на реконструкцію. При цьому субпідрядник не пов’язаний з будівництвом чи реконструкцією гідротехнічних об’єктів. Більш того, він не має необхідної техніки та обладнання. А роботи з реконструкції проведені неякісно. Це призвело до швидкого руйнування каналу.
Наразі з реєстру відомо, що по цій справі триває судовий розгляд. На лаві підсудних два обвинувачених — Олексій Бурлаков, який здійснював технічний нагляд за роботами на каналі, та Ігор Єрьоменко. Їх обвинувачують у привласненні коштів і підробці документів. Сторона обвинувачення також заявила цивільний позов на стягнення з обвинувачених двох мільйонів гривень.
А тим часом у лютому цього року РЛП “Тилігульський” знов оголосив тендер на чергову реконструкцію з’єднувального каналу між лиманом та морем ще на 36 мільйонів гривень. Таким чином, платникам податків ця гідроспоруда за п’ять років вилилась уже у 140 мільйонів гривень. Для порівняння: бюджет селища Доброслав, де розташована адміністрація парку, у 2020-му році склав 46 мільйонів гривень.
Тобто річний бюджет населеного пункту втричі менше ніж вартість з’єднувального каналу.
Гроші виводились на підозрілу компанію
ТОВ “Укргазифікація Південь” брала участь і в останньому тендері на реконструкцію гідроспоруди на Тилігулі. І хоча компанія запропонувала провести роботи дешевше на 200 тисяч гривень ніж її основний конкурент, підряд замовник віддав іншій фірмі “Білд констракшн груп”.
Примітно, що бенефіціар ТОВ “Білд констракшн груп” Олег Прохоров, згідно з даними аналітичної системи YouControl, був керівником компанії “Талісман Строй”, яка конкурувала за реконструкцію з’єднувального каналу Тилігульський лиман – Чорне море з ТОВ “Укргазифікація Південь” ще у 2016 і 2018 році.
Тобто, на наш погляд, підряд знов розіграли між знайомими конкурентами.
Крім того, за нашими спостереженнями, після гучного розслідування і можливих фінансових стягнень ТОВ “Укргазифікація Південь” змінило бенефіціарів — наразі Ігор Єрьоменко значиться лише керівником, а компанія записана на його ймовірних родичів Олександру та Сергія Єрьоменків.
Слід також зазначити, що в минулому році він у черговий раз балотувався в депутати Одеської обласної ради від політичної сили “Наш край”, але не пройшов.
Згідно з матеріалами слідства, частину грошей, виділених на реконструкцію каналу, в розмірі 20 мільйонів гривень компанія Єрьоменка перерахувала на рахунки ТОВ “Лінккор”. Дана фірма у свою чергу 10 мільйонів перерахували ТОВці “Пром строй сервіс”. Ця компанія зареєстрована у Дніпрі в місці масової реєстрації у 2016 році. Її статутний капітал складає усього 150 гривень. При цьому, за версією правоохоронців, фірма «Пром строй сервіс» не мала права здійснювати роботи з будівництва та реконструкції гідротехнічних споруд у зв’язку з відсутністю на балансі відповідного технологічного обладнання та будівельної техніки. Виходить, виконувати вказані роботи вона попросту не могла.
Також, за версією слідства, станом на 2017 рік на підприємстві “Лінккор”, яке отримало 20 мільйонів гривень від компанії “Укргазифікація Південь” начебто за реконструкцію каналу на Тилігулі, рахувалось лише три особи.
Компанія “Укргазифікація Південь”, незважаючи на кримінальну справу, продовжує отримувати бюджетні підряди. В цьому році фірма підписала договір на 2,6 мільйонів гривень. Всього за історію існування компанії вона підписала угоди на загальну суму майже у 290 мільйонів бюджетних гривень.
Зазначимо також, що директор регіонального ландшафтного парку “Тилігульський” Віталій Петрусенко є помічником депутата Одеської обласної ради Олега Кутателадзе, який зараз представляє партію “Слуга народу”, а в минулому скликанні разом із Ігорем Єрьоменком був у фракції “Європейської солідарності”.
Але виділення бюджетних коштів на реконструкцію каналу – вочевидь, не єдина можливість для бізнесу підзаробити на Тилігулі. Цілком імовірно, в лимані завдяки гідротехнічній споруді масово виловлюють рибу.
Недбале керування чи злочинні наміри?
За словами Владислава Балінського, канал, який об’єднує Тилігульський лиман із Чорним морем, можуть поміж іншим використовувати ще і для масового вилову риби.
Ми надіслали запит до РЛП “Тилігульський”, щоб дізнатись, як використовується гідротехнічна споруда на лимані. Але відповідь вони досі не надали. На телефонні дзвінки в парку не відповідають.
ГО “Зелений лист” надіслав запит до Одеської обласної державної адміністрації, щоб дізнатись, хто має право ловити рибу в РЛП “Тилігульський”. Як з’ясувалось, у 2021 році дозвіл отримали шість компаній.
В ОДА також визначили, яку саме рибу можна виловлювати. А саме – камбалу, атерину, хамсу, кефалеві, бички, піленгас, креветки.
Так, компанія “Коблево-М” отримало дозвіл на вилов атерини, хамси, кефалевих, бичків, піленгасу, інших видів риб не лімітовано. Підкреслимо: в розпорядженні для цієї компанії не вказано ліміт на вилов риби.
Документ підписав голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький. Слід зазначити, що засновником ПП “Коблево-М”, яке зареєстровано у 2017 році в Миколаївській області з нульовим статутним капіталом, є колишній дільничний інспектор з охорони природно-заповідного фонду РЛП “Тилігульський” Олександр Мариморич.
Дозвіл на вилов риби на території парку отримало ТОВ “Ліман”. Для цієї компанії встановлено ліміти 0,03 тони на вилов камбали-глоси, атерина, хамса, кефалеві, бички, піленгас, інші види риби не лімітуються. Вочевидь, мова йде про компанію колишнього депутата Чорноморської міської ради від “Опозиційної платформи за життя” Олександра Шлапака.
Ліміти на вилов встановлені і для підприємства “Рибна компанія “Генерал”. Керівництво Одеської ОДА визначило, що ця фірма може виловлювати 0,1 тони камбали-глоси, вилов атерини, хамси, кефалевих, бичків, піленгасу, інших видів риб не лімітується. Примітно, що ця фірма зареєстрована лише в червні 2021 року. Статутний капітал складає всього тисячу гривень.
І нарешті ліміти на вилов риби на території РЛП “Тилігульський” визначені ще для трьох компаній, які можуть бути пов’язані між собою. Так, “Тилігул Плюс” дозволено виловлювати 0,04 тони камбали, інші види риби не лімітовано. ПП “Гєра” може виловлювати 0,024 тони камбали, інші види риби не лімітуються. ПП “Тилігул” надали дозвіл виловлювати 0,04 тони камбали, без ліміту інші види риби. При цьому, слід зазначити, що керівник компанії “Тилігул плюс” Руслан Філянович був керівником ПП “Тилігул”. А засновник підприємства “Гєра” Олександр Гапчук є одночасно засновником компанії “Тилігул”. Він, до речі, обіймає посаду стивідора на держпідприємстві МТП «Южний».
Як повідомляє видання “Ізбірком”, під час погодження лімітів на сесії Одеської обласної ради депутат Володимир Босенко зазначив, що постійна комісія з питань правової політики, забезпечення законності та правопорядку відповідний проєкт рішення відхилила: “Де засновники цих компаній? Якщо це пов’язані особи, то ми фактично створюємо якогось монстра”.
Відповідь надав Олег Кутателадзе:
“Ми створюємо там канал, щоб люди приходили та ловили рибу, чому одним підприємствам можна, а іншим — ні”.
Фактично цією відповіддю Кутателадзе визнав, що з’єднувальний канал, який протягом п’ятьох років реконструюють на території ландшафтного парку “Тилігульський” коштом платників податків, використовують для вилову риби приватні компанії. Під час будівництва каналу ймовірно розікрали бюджетні кошти. При цьому не виключено, що дії керівництва парку можуть призвести до замору риби й погіршити екологічний стан лиману.