Дерусифікація так дерусифікація: коли переглянуть список почесних громадян Одеси?

Після низки публікацій ГО “Зелений лист” і інших видань про необхідність розпочати процес дерусифікації в місті, а також звернення ініціативної групи щодо демонтажу маркерів “руського миру” в Одесі — пам’ятників Катерини ІІ і Олександру Суворову, мер Геннадій Труханов нарешті оголосив, що назви вулиць, які пов’язані із росією, перейменують. Як початок процесу дерусифікації.

Під перейменування, за словами Труханова, який написав про це в фейсбуці, підпаде 19 вулиць, на кшталт Новомосковська, Бородінська, Курська тощо.

Перелік розгляне міська історико-топонімічна комісія. Нагадаємо Труханову, що в Одесі існує цілий район, назва якого пов’язана із російським полководцем Суворовим.

Крім цього, вочевидь, перегляду потребує і список почесних громадян Одеси.

Деталі — у статті ГО “Зелений лист”.

Три етапи присудження

Почесний громадянин міста Одеси — звання, що присвоюється від імені територіальної громади міста та є вищим знаком вдячності жителів. Згідно даних відкритих джерел, це звання присвоюється фізичним особам, які мають видатні заслуги та внесли великий особистий вклад у розвиток міста, його економіку, культуру, науку, освіту, спорт. Почесним громадянином може стати особа, незалежно від громадянства та місця проживання.

Нагорода присвоюється відкритим голосуванням Одеської міської ради. Перед цим подання розглядає спеціальна комісія. Крім цього, внести кандидатуру на розгляд комісії може міський голова або дві третини депутатів від загального складу ради.

Саме звання “Почесний громадянин” виникло в російській імперії ще в 19 столітті.

Під час радянської влади традицію відновили після Другої світової війни — перше нагородження 1965 року.

Умовно можна розділити три періоду надання звань “Почесного громадянина Одеси” – російськоімперський (10 нагороджень), радянський (19 нагороджень) і сучасний (23 нагородження). Вперше в сучасній історії України почесним громадянином Одеси став Михайло Жванецький у 1994 році.

Чи потрібні “почесні вояки” росії в Одесі?

Не претендуємо на історичну експертизу діяльності почесних громадян Одеси часів імперської росії, однак навіть поверхневий аналіз деяких персонажів викликає чимало питань.

Наприклад, першим почесним громадянином нашого міста став російський генерал від артилерії граф Олександр Строганов – “у зв’язку з 50-річним ювілеєм службової діяльності новоросійського та бессарабського генерал-губернатора”.

Або ж у 1893 році почесним громадянином Одеси став російський генерал-ад’ютант Микола Чихачов, у 1909-му році — російський військовий генерал від інфантерії Євген Богданович, а у 1912-му — російський адмірал Костянтин Нілов.

Чи справді ці військові російської імперії заслуговують бути увіковічені в сучасній Одесі як почесні громадяни?

Щодо інших постатей часів російської імперії свої висновки мають надати історики.

Комуністична спадщина

Не менш неоднозначні постаті стали почесними громадянами Одеси й у радянські часи.

Наприклад, у 1965 році це звання отримав Олексій Царєв – “в ознаменування 60-річчя збройного повстання на панцернику “Князь Потьомкін-Таврійський” і заслуги по керівництву повстанням”. З цим же формулюванням почесним громадянином нашого міста став Іларіон Шестидесятий. Яку роль вони відіграли для розвитку Одеси, незрозуміло.

Якийсь Борис Гумперт став почесним громадянином Одеси “за рекомендацією міського комітету КПУ за активну участь у боротьбі за владу рад у місті Одеса, у розвитку морського транспорту та виховання моряків у дусі радянського патріотизму, революційних, бойових  трудових традицій”. Зі схожим формулюванням почесним громадянином став також якийсь Петро Забудкін.

Чи справді нам треба шанувати, що колись хтось виховував одеситів “у дусі радянського патріотизму”?

Сучасні “герої”

Не менш цікавим є список почесних громадян Одеси, які отримали це звання в часи незалежності України.

Наприклад, у 2004 році почесним громадянином Одеси став Сергій Ківалов, який у тому ж році сфальшував результати виборів Президента України, підігравши Януковичу, насаджував російську мову як другу державну, 16 січня 2014 року голосував за, так звані “диктаторські закони” під час Революції Гідності, в тому ж році описав сценарій створення “одеської народної республіки”, забудував Міжрейсову базу моряків приватною школою тощо.

путін і Ківалов. Фото “Думская”

Звання почесного громадянина Одеси має митрополит Агафангел, який представляє церкву московського патріархату.

З 2009 року почесний громадянин Одеси багаторічний ректор медичного університету Валерій Запорожан, який прославився низкою корупційних скандалів. Запорожан також був депутатом Одеської обласної ради від “партії регіонів”.

У 2011 році почесним звання почесного громадянина отримав контр-адмірал Федір Пахальчук — учасник радянсько-фінської війни. Нагадаємо, в цій війні 1939 року радянський союз напав на Фінляндію, намагаючись загарбати цю країну.

У 2012-му почесним громадянином нашого міста став Руслан Боделан — колишній мер Одеси, щодо якого відкривали кримінальні провадження за зловживання службовим становищем. З 2005 року Боделан переїхав до росії, де працював заступником начальника санкт-петербурзького міжнародного торговельного порту. У 2006 році він навіть отримав паспорт російської федерації.

Почесним громадянином Одеси з 2014 року є краєзнавець Олег Губар, який публічно неодноразово виступав проти України, підтримуючи дії росії.

Має звання почесного громадянина Одеси з 2017 року й колишній нардеп від “партії регіонів”, який голосував за “диктаторські закони” 16 січня 2014 року Сергій Гриневецький. Серед іншого Гриневецький має Орден дружби російської федерації.

Сподіваємось, профільна комісія детально перегляне всі ці постаті й позбавить звання почесного громадянина Одеси тих, хто явно для нашого міста або нашої країни був неоднозначною фігурою.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук