Мазут, який забруднив Чорне море після аварії в Керченській протоці двох танкерів, знайдений на піщаному пересипі неподалік рекреаційної зони «Катранка», біля Дунайського біосферного заповідника і Національного природного парку «Тузлівські лимани». Про це в фейсбуці повідомив керівник наукового відділу НПП «Тузлівські лимани» Іван Русєв.
За словами в.о. директора парку Ірини Вихристюк, зразки чорної речовини, знайденої на березі, відправлені до Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) для того, щоб встановити їх склад.
На жаль, не виправдались прогнози Міндовкілля та УкрНЦЕМ, які були впевнені, що узбережжя Одеської області перебуває поза загрозою забруднення мазутом.
Прямо протилежної думки дотримувався еколог Владислав Балінський, який стверджував, що мазут дійде до одеського узбережжя в січні. «Мазут рознесло основною чорноморською течією вздовж Північно-західного чорноморського шельфу, – вважає Балінський. – Якщо порахувати орієнтовно, за ходом течії, то до Катранки мазут подолав відстань у 640 кілометрів і, найімовірніше, навпроти Одеської затоки він був, як я і говорив, десь у середині січня. БІльша частина мазуту могла випасти в осад навпроти впадання Дніпро-Бузького лиману в море, і тоді Одеська затока у біді!» – написав він у своєму фейсбуці.
9 січня співробітники Нацпарку знайшли на узбережжі моря птахів, забруднених мазутом. Зараз вони проводять обстеження різних ділянок пересипу, щоб виявити масштаби забруднення.
Міндовкілля відреагувало на появу інформації про знайдений мазут ввечері 24 січня. Фахівці Державної екологічної інспекції оглянули місце, де були виявлені плями невідомого походження на території Лиманської громади у Білгород-Дністровському районі (рекреаційна зона “Катранка”), відібрані проби для проведення дослідження
При обстеженні вздовж прибережної смуги виявлено осередки речовини чорного кольору (згустки) розміром 0,5-5 см, за зовнішніми ознаками схожими на нафтопродукти. Ширина лінії забруднення узбережжя Чорного моря 1,5 – 2 м, а її протяжність становить близько 1,5 км. Лінія забруднення знаходиться на відстані 24 м від моря. Спеціалісти відібрали проби морської води для лабораторного дослідження на наявність нафтопродуктів. Відібрані зразки ґрунту та морської води із мазутом будуть направлені на дослідження до Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ).
Як повідомило відомство, 27 січня 2025 року заплановано проведення позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації, на якій буде розглянута ця ситуація та прийняті відповідні управлінські рішення щодо ліквідації наслідків забруднення.
Для запобігання виникненню надзвичайної події, пов’язаної із можливим потраплянням мазуту у прибережні води узбережжя Одеської, Миколаївської й Херсонської областей, Міндовкілля звернулось до Міноборони, Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та ДП «Адміністрація морських портів України» щодо сприяння в ідентифікації розповсюдження мазуту у морських водах Чорного моря, а також вжиття заходів із локалізації забруднення.
Адміністрація судноплавства підтвердило можливе залучення спеціальних нафто-сміттєзбиральних засобів морського флоту ДП «АМПУ».