Одесу чекає чергове знищення пам’ятника архітектури

Вочевидь, одеська міська влада запланувала забудувати провулок Чайковського та Приморський бульвар. Нагадаємо, це в самому центрі міста, поблизу будівлі мерії й театру опери та балету.

Чому ми робимо такі висновки — за даними наших джерел, ця територія потрапила в фокус уваги власника будівлі, яка знаходиться на Приморському бульварі, 15. У планах — збудувати в серці Одеси черговий торговий центр, зруйнувавши пам’ятник архітектури. 

При цьому будинок у провулку Чайковського, 4 вже багато років потребує капітального ремонту, й роботи постійно переносяться. Крім того, вже декілька місяців триває чергове обстеження стану будинку. Комісія досі не надала свої висновки, її роботу продовжено до березня 2022 року. Чим завершиться це обстеження, невідомо.

Деталі — у статті ГО “Зелений лист”.

Ремонт усе не починається

Ще восени 2017 року, тобто більше 3,5 років тому, під час апаратного засідання тодішній директор одеського департаменту міського господарства Олександр Козловський заявив, що будівля у провулку Чайковського, 4 потребує капітального ремонту.

Такий висновок, за словами посадовця, є результатом технічного обстеження, що провели за замовленням КП ЖКС “Порто-Франківський”, повідомляє видання “Одесит”. Першочерговими роботами мали б стати зміцнення фасаду та віконних отворів, відновлення декоративних елементів будівлі, ремонт балконів та даху.

До речі, даних про цю експертизу в системі публічних закупівель ми не знайшли. Однак, очевидно, на її проведення витратили бюджетні кошти.

Через місяць ситуація прояснилась — під час апаратного засідання стало відомо, що пам’ятнику архітектури у провулку Чайковського, 4 загрожує руйнація, якщо не розпочати роботи в напівзруйнованій будівлі поруч (адреса: Приморський бульвар, 15), зазначило “УСІ”.

Ця будівля багато років прихована під великим банером. Фактично від неї залишилась лише одна стіна. Будівля у приватній власності компанії “Гранд-інвест”.

Дом Фука

Тоді — у 2017-му — начальник міського управління архітектури Олександр Голованов розповів про зустріч з власником будівлі на Приморському бульварі, начебто йому передали містобудівні умови та обмеження, обговорили “дорожню карту” робіт.

Ще одна ремарка. Згідно з відповіддю обласного департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини будинок у провулку Чайковського, 4 – Приморському бульварі, 14 (будинок Магнера) є пам’ятником архітектури національного значення. З відповідним режимом захисту.

Однак у реєстрі пам’ятників національного значення, ця адреса не зазначена.

З того часу ремонтні роботи так і не провели, а власник будівлі, вочевидь, вирішив розширити свої володіння ще й на будинок у провулку Чайковського, щоб збудувати на цінній землі в самому центрі Одеси, можливо, якусь комерційну нерухомість.

Побоювання жителів будинку

Як розповідає адвокат Максим Попов, жителі будинку у провулку Чайковського, 4 залучили його для захисту своїх інтересів. Адже їм стало відомо про домовленості міської влади із власником будівлі на Приморському бульварі, 15 щодо забудови цієї території торговим або ж торгово-розважальним центром.

За словами Максима Попова, ще влітку виконком одеської міської ради прийняв рішення щодо створення комісії з обстеження житлового будинку у провулку Чайковського, 4. Можливо, це рішення ініціював віце-мер Михайло Кучук. Тоді влада вирішила надати комісії місяць для обстеження будинку. Ми направили запит, щоб дізнатись, які ж результати роботи цієї комісії, і з’ясували, що її роботу продовжено до березня 2022 року.

“Рішення виконкому про дослідження санітарно-технічного стану будинку у провулку Чайковського, 4 може бути продиктовано домовленостями між міською владою та власником будівлі на Приморському бульварі, 15. Вірогідно, вони хочуть, щоб будинок у провулку Чайковського розселили, а власник будівлі зможе збільшити ареал своєї забудови”, – зазначив Максим Попов.

Можливо, у планах забудовника викупити також і сусідню будівлю по Приморському бульвару. Чи будуть при будівництві дотримуватись норми висотності й інші будівельні норми в історичному ареалі, чи витримає взагалі Приморський бульвар таке масштабне будівництво, як вирішать питання з захистом пам’яток архітектури – питання наразі без відповідей.

Адвокат розповідає, що наразі для захисту від забудови жителі будинку у провулку Чайковського, 4 вже створили ОСББ. Однак заспокоюватись ще зовсім зарано.

Зазначимо, що у 2019 році одеські депутати прийняли рішення про затвердження програми збереження та розвитку історичного центру Одеси на 2019-2021 роки. Ця програма включала низку заходів, серед яких ремонтно-відновлювальні роботи на будівлях у історичному ареалі міста. В переліку адресів значився будинок у провулку Чайковського, 4.

Неодноразово до програми вносились зміни. І примітно, що в останній редакції від 08.12.2021 року будинок у провулку Чайковського в переліку вже не значиться.

Кому ж належить будівля на Приморському бульварі, 15?

Власник під прикриттям?

Згідно з даними кадастрової карти, під будівлею на Приморському бульварі, 15 у 2015 році була відведена земельна ділянка площею 0,0705 гектар. Вид використання — для реставрації та обслуговування нежитлового будинку-пам’ятника архітектури та містобудування національного значення (колишній будинок Фука) з надбудовою третього й мансардного поверхів з пристосуванням під торгівельно-виставковий центр.

Земля в оренді в ПП “Гранд інвест”. Ця компанія й є власником будівлі.

ПП “Гранд інвест” зареєстрували в Києві ще у 2003 році. Головний вид діяльності – роздрібна торгівля. Власницею вказана киянка Оксана Мороз, якій належить магазин елітного брендового одягу.

Оксана Мороз. Фото з відкритих джерел

Бізнесменка неодноразово потрапляла в гучні скандали. Наприклад, у 2020 році видання СтопКор написало про те, що Оксана Мороз реалізує контрабандні товари на сотні мільйонів. 

При цьому невідомо достовірно, чи саме вона планує забудувати історичний центр Одеси, чи насправді за її фасадом приховується якийсь інший забудовник. 

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук