«Врятуйте Куяльник SOS!» – з такими плакатами 2 червня вийшли на майдан перед ОДА активісти екологічних рухів Одещини. Вони вимагають від влади відмовитись від планів прокладання автомобільного шляху по прибережній охоронній зоні Куяльницького лиману.
Активісти вважають, що внаслідок прокладання двох з половиною кілометрів дороги в заплавній зоні лиману може бути знищено фауну і флору, а жвава автомагістраль негативно впливатиме на стан лиману, на цілющі властивості його лікувальних грязей і ропи, знищить унікальні ландшафти природної перлини півдня України. Як це станеться, можна побачити своїми очима на відео:
Щоб перешкодити цьому варварству, громадяни висунули владі шість вимог. Відповідне звернення вони передали в канцелярію ОДА. Ось ці вимоги:
1. Припинити/призупинити будь-які дії, заходи, проєкти щодо планування територій поряд і в межах Красносільської сільської ради Одеської області та проєктування будівництва об’єктів у природній ландшафтній (у т.ч. долині, схилах, водному дзеркалі, дні тощо) і охоронній зоні (прибережна захисна смуга та водоохоронна зона) Куяльницького лиману та курорту державного значення Куяльник Одеської області.
2. Заборонити, у тому числі у містобудівній документації регіонального та державного рівня, будівництво об’єктів та розміщення інфраструктури, які не відповідають цільовому характеру використання курортних та рекреаційних територій, та природних комплексів Куяльницького лиману, а також забезпечити недопущення збільшення навантаження на довкілля лиману.
3. Забезпечити приведення ситуації з плануванням та природокористуванням в межах Красносільської територіальної громади та суміжних територіях відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням державних, громадських, приватних інтересів та екологічно обґрунтованих рішень, а також участь громадськості та незалежних фахівців.
4. Утворити комісію (або інший публічний тимчасовий орган) з розгляду порушених у даному зверненні питань з включенням представників громадськості – ініціаторів даного звернення.
5. Провести службове розслідування щодо посадових осіб на предмет їх кваліфікації та відповідності займаним посадам, а також особливій зацікавленості у просуванні необґрунтованих рішень: Рибалки Дмитра Івановича – начальника Служби автомобільних доріг в Одеській області, Донченка Андрія Михайловича – заступника начальника Служби автомобільних доріг в Одеській області, котрівідповідають за просування проєкту автомагістралі у долині Куяльницького лиману; Бєлєнко Надії Вікторівні – начальника управління з питань містобудування та архітектури Одеської облдержадміністрації , яка відповідає за державну містобудівну політику та супровід проєктів містобудівної документації, у т.ч. місцевого рівня, в Одеській області, як таких, що не забезпечили об’єктивний та професійний розгляд питань.
6. В рамках повноважень, наданих законом, дати публічну оцінку діям та рішенням посадових осіб Красносільської сільської ради та її голови Архірій М.М. щодо негативного розвитку подій навколо Куяльницького лиману та інших викладених у даному зверненні питань, а також розібратися із ситуацією навколо відведення або потенційного відведення земель під вищезазначений проєкт автомагістралі.
Звернення вже підписали понад 1800 небайдужих громадян. Підтримали ці вимоги керівники Національного природного парку «Тузловські лимани» Ірина Вихристюк та Іван Русєв, інші захисники природи, які виступили на мітингу.
Від обласної влади до активістів звернувся директор Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Павло Буланович, який повідомив, що в его Департамент поки що на експертизу не надходило жодного з проєктів об’їзних доріг до Одеси (яких на сьогодні існує чотири).
Зараз ініціативна група з порятунку Куяльника збирає інформацію не тільки щодо планів влади по будівництву магістралі у куяльницькій заплаві, а й по просуванню документів щодо затвердження статусу Куяльника та території навкруги нього як території природно-заповідного фонду. Такий статус міг би захистити Куяльник від екологічно шкідливих проєктів будівництва. Боротьба за Куяльник продовжується.