Зелений лист

Схематоз від одеської влади: як бюджетні гроші виводять через фіктивні компанії

У вересні 2017 року в Одесі сталася трагедія — пожежа в дитячому таборі “Вікторія” забрала життя трьох маленьких дівчат. Через три роки вирок по цій справі отримала лише вихователька табору Наталя Янчик. Судові процеси тривають досі.

Окрім директора табору, профільної екс-чиновниці й пожежників, які перевіряли заклад, знайшли порушення, але не закрили “Вікторію”, триває судовий розгляд і щодо розкрадання коштів при реконструкції дитячого табору. Адже в “Вікторії” проводились роботи з реконструкції коштом платників податків усього за декілька місяців до смертельної пожежі.

Цей судовий процес розкриває чимало інформації щодо діяльності, зокрема одеських міських чиновників, який, вочевидь, організували схему привласнення бюджетних коштів через фіктивні компанії.

Деталі — далі в розслідуванні.

Мільйонна оборудка

Відразу після смертельної пожежі правоохоронці почали активно розслідувати справу, яка була відкрита ще у 2015 році і стосувалась можливого розкрадання коштів при реконструкції табору “Вікторія”.

Тендер на проведення робіт у дитячому таборі, які оцінили в 22 мільйони гривень, у 2015 році виграла компанія “Юг-Укрстрой”. Замовником робіт виступило міське управління капітального будівництва (УКБ) під керівництвом Бориса Панова. В тому ж році правоохоронці відкрили справу по цій реконструкції.

Табір “Вікторія”. Фото з відкритих джерел

Примітно, що сума, направлена на роботи в таборі, постійно збільшувалась. В результаті в судовому реєстрі взагалі фігурує цифра 46 мільйонів гривень.

Важливо також зазначити, що бюджетні гроші переможець тендеру компанія “Юг-Укрстрой” направляла фірмі “Моноліт”, яка виступала при проведенні торгів їхнім конкурентом. Скоріш за все, ці підприємства між собою пов’язані, а конкурсу як такого не було взагалі.

У матеріалах справи вказано, що службові особи ТОВ “Юг-Укрстрой”, ПП “Моноліт”, ТОВ “Стройсоцстандартрозвиток”, вступивши у змову зі службовими особами управління капітального будівництва одеської міської ради під час проведення реконструкції табору “Вікторія” присвоїли бюджетні кошти, які були виділені на проведення робіт.

Але до трагедії справа розкрадання коштів, очевидно, не розслідувалась належним чином. Після трагедії питання проведеної реконструкції табору, який всього за декілька місяців до пожежі з помпою відкривали мер Одеси Геннадій Труханов з тодішнім президентом України Петром Порошенком, гостро постало знов.

Наразі через стільки років розслідування на лаві підсудних опинився лише один фігурант — директор фірми-субпідрядника “Стройсоцстандартрозвиток” Станіслав Чернишов.

За матеріалами справи, Чернишова звинувачують у тому, що протягом 2015-2016 років при так званій реконструкції табору “Вікторія”, а фактично будівництві дерев’яних будиночків, один з яких і згорів, він заволодів бюджетними коштами в розмірі 413 тисяч і 1,7 мільйонів гривень.

Першу суму Чернишов отримав шляхом завищення в актах виконаних робіт вартості будівельно-монтажних робіт. А другу — перерахував на рахунки чотирьох компаній з ознаками фіктивності.

Ані міські чиновники, ані представники підрядника через три роки після пожежі і 5 років розслідування обвинувальний акт так і не отримали.

Водночас судовий процес по Чернишову може вказувати, що розкрадання коштів і виведення їх через фіктивні компанії, цілком імовірно, є системним під час проведення робіт за рахунок бюджету. І сумнівно, що участь у цьому розкраданні не беруть представники одеської влади.

Фіктивні компанії для одеських чиновників?

Нагадаємо, Станіславу Чернишову, зокрема, закидають, що він виводив бюджетні кошти через чотири компанії з ознаками фіктивності — ТОВ “СК Груп”, “Укртехбізнес”, “Арт світ стар”, “Трейд комплект”. До речі, перші дві вже припинили свою діяльність.

Інфографіка “Слідство.Інфо”

При цьому фірма «Арт світ стар» фігурує й в іншій досить важливій справі, по якій уже винесено судовий вирок. Зокрема, видання «Слідство.Інфо», аналізуючи, як виводились бюджетні кошти під час реконструкції табору «Вікторія», вказує на судовий вирок Святошинського районного суду по справі про організацію фіктивного підприємництва одеським юристом Олександром Наумовським.

Наумовський, окрім інших фіктивних ТОВок, заснував також і компанію «Арт світ стар».

Він був кандидатом в місцеві депутати від “Народної партії”. Крім того, Олександр Наумовський мав спільний бізнес з екс-депутатом одеської міської ради Володимиром Русінєком. Останнього одеське видання “Думська” називало близьким до міського голови Одеси Геннадія Труханова.

Володимир Русінєк також має спільні справи з одним із найближчих соратників мера Одеси Ігорем Чижевським. Він був помічником Труханова та, за даними ЗМІ, допомагав меру Одеси виїхати за кордон, коли антикорупційні органи відкрили провадження проти останнього.  

Низка розслідувань

Водночас це далеко не єдина справа, в якій фігурують розпорядники бюджетних коштів одеської міської ради й компанії з ознаками фіктивності, через які підрядні підприємства виводять гроші платників податків.

Все це вказує на злагоджений механізм оборудки та її фактично системний характер. Тож, імовірно, топові одеські чиновники організували таку схему: через низку фіктивних підприємств вони виводять бюджетні кошти, виділені на роботи в місті.

Наприклад, поліція веде розслідування справи про виведення на рахунки компаній з ознаками фіктивності бюджетних коштів підприємством “Ре-лайф”. Ця фірма регулярно отримує бюджетні підряди, зокрема виграючи в тендерах від одеського управління капітального будівництва. Компанія на момент розслідування підписала договорів на загальну суму більше 156 мільйонів бюджетних гривень. При цьому, незважаючи на кримінальну корупційну справу, ТОВ “Ре-лайф” і зараз підписує договори на проведення робіт за бюджетний кошт. За матеріалами слідства, через фіктивні компанії фаворит бюджетних торгів вивів 5,1 мільйонів гривень.

До речі, саме компанія «Ре-лайф» проводила капітальний ремонт однієї з будівель міської клінічної інфекційної лікарні. Цей ремонт не раз був приводом для піару одеського міського голови Геннадія Труханова. При цьому правоохоронці встановили, що робити в лікарні підрядник не виконав у повному обсязі, а бюджетні гроші за це отримав.

Геннадій Труханов відвідав інфекційну лікарню. Фото офіційного сайту міста

Ще однією справою про можливе розкрадання коштів при виконанні робіт на мільйони бюджетних гривень є розслідування слідчого управління ГУНП в Одеській області. Мова йде про капітальний ремонт будівлі за адресою Мечникова, 102 вартістю 11,6 мільйонів гривень, а також будівництво нової школи у житловому районі ім. Котовського в Одесі за 177,2 мільйонів гривень. Частину бюджетних коштів підрядна компанія вже отримала.

Будівництво школи за 177 мільйонів. Фото “Думская”

Однак, правоохоронці встановили, що роботи виконані не в повному обсязі. Сума збитків місцевому бюджету, за матеріалами слідства, складає понад 14 мільйонів гривень. Крім того, роботи на Мечникова взагалі розпочались раніше проведеного тендеру, що, за думкою поліції, вказує на змову між підрядною організацією “Магма груп КР” і замовником, тобто міським управлінням капбудівництва. Скоріш за все, гроші від цієї оборудки також виводяться через фіктивні компанії.

Також поліція розслідує справу щодо можливого привласнення бюджетних коштів на суму 14 мільйонів гривень. У справі фігурує ТОВ “БМУ №10”, яке наразі має назву “Анд ком”. В матеріалах розслідування зазначено, що міський департамент міського господарства укладав угоди з підрядником, а гроші переводились на рахунки фіктивних компаній. При цьому ТОВка укладає угоди не лише з указаним департаментом, а й, зокрема з управлінням капітального будівництва одеської міської ради.

Наприклад, ця фірма виконувала за бюджетний кошт ремонтні роботи в будинку на Бугаївський, 46/3, Успенській, 6, в дитячому садку на Глушка, 36а, на Базарній, 4 тощо.

Примітно також, що наразі фірма “Анд ком” уклала угоди і з головним управлінням національної поліції в Одеській області, яке й розслідує справу про привласнення коштів цією фірмою у змові з одеськими чиновниками. Чим закінчиться це розслідування, невідомо.

Імовірно, що угоди за бюджетний кошт в Одесі підписують з тими компаніями, які згодні платити чиновникам їхню долю. А виводяться ці кошти саме через фіктивні підприємства. При цьому оплачують вказані оборудки платники податків, тобто одесити. І у випадку з табором “Вікторія” ці схеми оплачені не лише грошима, а ще й дитячими життями.

Джерело: Центр правового моніторингу “Гідність”

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49