Незважаючи на те, що Одеса знаходиться далеко від лінії фронту, в місті часто звучать повітряні тривоги й іноді бувають смертоносні прильоти ракет.
Тому, звичайно, навчальні заклади міста працювати у звичному режимі не можуть — необхідно забезпечити для дітей укриття на час повітряних тривог.
Яка ситуація зі школами Одеси розбиралась ГО “Зелений лист”.
Працює спеціальна робоча група
Враховуючи, що до початку нового навчального року лишився всього місяць, ми направили до одеського департаменту освіти та науки запит з запитанням, скільки міських шкіл мають укриття, відповідно у скількох школах навчальний процес буде проходити в офлайн-режимі.
Фактично інформацію ГО “Зелений лист” не надали, пославшись на те, що зараз працює спеціально створена робоча група, яка представить результати роботи пізніше.
Зокрема в відомстві зазначили, що 17 червня розпорядження про підготовку закладів освіти області до початку 2022-2023 навчального року видала Одеська обласна військова адміністрація (ОВА). 23 червня протокольне доручення для виконання розпорядження ОВА надав також одеський міський голова Геннадій Труханов.
У результаті міський департамент затвердив склад робочих груп з вивчення стану готовності закладів освіти комунальної власності територіальної громади в новому навчальному році.
Наявність укриттів для забезпечення звичного навчального процесу в міських школах перевіряють представники управління ДСНС в Одеській області й департамент муніципальної безпеки.
За інформацією одеського департаменту освіти та науки, результати роботи робоча група надасть у першій декаді серпня. Відмовились у департаменті освіти та науки також відповісти, чи виділялись бюджетні кошти на облаштування укриттів у школах.
Нагадаємо, наразі в Одесі 122 заклади загальної середньої освіти комунальної форми власності. При цьому, діяльність приватних освітніх закладів департамент не координує.
В області сховища мають лише 55% закладів освіти
Дані по області були озвучені 25 липня, повідомляє Суспільне з посиланням на слова голови підкомітету з питань вищої освіти в Верховній Раді Юлії Гришиної.
Так, з 1776 закладів освіти області 697 мають укриття, а 199 — укриття поруч.
З 737 шкіл Одеської області 583 мають укриття, які зараз облаштовують належним чином. Скільки з них шкіл саме Одеси, невідомо.
Гришина також повідомила, що більшість закладів освіти готуються до змішаної форми навчання — тобто заняття будуть проходити як офлайн, так і онлайн.
Скільки грошей з бюджету направлено на облаштування укриттів, невідомо.
Приватна школа отримала грант на облаштування укриття
При цьому, одна з приватних одеських шкіл знайшла чудовий вихід для пошуку фінансування на облаштування укриття, щоб убезпечити як учнів, так і вчителів. Вони написали грант до однієї з європейських організацій і отримали фінансування.
Наразі, як повідомили у школі, тривають ремонтні роботи, які планують завершити до жовтня. Під школою планують облаштувати укриття на 200 осіб, що повністю покриває потреби закладу на сьогодні.
Як зазначає представник школи, укриття буде повністю обладнано всім необхідним: спеціальна резервна ємність для води з розрахунку на 48 годин, каналізаційні насоси, два-три туалети, душова, спеціальна система вентиляції з фільтрами, розрахована на випадок руйнування будівлі, електрогенератор і додаткові два двигуни, які можуть забезпечувати обмін повітря вручну, якщо генератор вийде з ладу.
У школі передбачили також можливість переходу в укриття без виходу на вулицю.
Грантову заявку приватна школа оформила ще навесні. Два місяці очікували на відповідь і надання фінансів. Загальна сума ремонтних робіт складає приблизно чотири мільйони гривень.