Зелений лист

Триває слідство щодо вирубки 20 тисяч дерев біля Петровірівки

Про деталі слідства розповів керівник Одеської екологічної прокуратури Володимир Францевич під час онлайн семінару «Захист довкілля в умовах воєнного стану», який провів «Зелений лист» в серпні 2022 року.

Про що йде мова?

Напередодні вторгнення росії до України неподалік села Петровірівка був скоєний важкий злочин проти природи – зрублені тисячі кримських сосен. Голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський тоді з’ясував, що цей ліс рукотворний, його висаджували за державною програмою “Ліси України” у 2007 році.

Степова причорноморська зона надзвичайно бідна на ліси, тому тут здійснюються державні та обласні програми із заліснення. Саме за такою програмою у 2007 р. було створено 37 гектарів соснового лісу, на це з державного бюджету витрачено 81 400 грн. За курсом долара до гривні у березні 2007 р. це становило понад 411 тисяч доларів.

Але нещодавно цю землю Петровірівська сільська рада передала ФОП Ковальський А.О. Після того, як Балінський опублікував термінове повідомлення у фейсбуці про цей злочин проти довкілля, подальше знищення залишків лісу вдалося зупинити. Було затримано техніку, зокрема, самоскид, що належить цьому ФОПу.

При огляді міста події Балінський виявив точку, де вели геологорозвідку запасів піску.

Тобто дорогоцінні сосни зрубали для того, щоб на цьому місці спорудити протизаконній піщаний кар’єр!

– Оскільки це місце знаходиться в заплаві річки Великий Куяльник, тут намиви піску дуже значні, – розповів Владислав. – Цілком зрозуміло, що до великої кількості незаконних піщаних кар’єрів в Одеській області незабаром могли додати ще один. Неподалік цього місця планують будівництво об’їзної дороги навколо Одеси, яку Служба автомобільних доріг хотіла провести частково по заплаві Куяльницького лиману. Для цього й знищили ліс.

– Ми знаємо, що більшість тендерів з «Великого будівництва» виграє компанія «Ростдорбуд», дотична до партії “Довіряй справам” одеського міського голови Геннадія Труханова, – каже еколог. – І якщо ви захочете подивитися карту появи подібних протизаконних кар’єрів, то ви побачите, що з’являються вони, як правило, поблизу такого будівництва. Це схема, учасниками якої є по ланцюжку: керівництво територіальної громади – район – область – країна. Це мегакорупція!

За результатами перевірки Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу склала акт на знищення дерев на площі 2 га, збитки становлять 270 тис. грн. Матеріали були передані до Одеської обласної екологічної прокуратури. На земельну ділянку був накладений арешт.

Як просувається розслідування кримінальної справи?

Володимир Франчук розповів, що цю земельну ділянку було передано для ведення лісового господарства, проте не оформлено належним чином з об’єктивних причин – у лісового господарства на той момент не було на це коштів. Але заліснення провели за державні кошти. Потім одна реформа, друга, третя – цією земельною ділянкою почали розпоряджатися органи місцевого самоврядування. А вони просто передали майже 2 гектари під особисте селянське господарство й «не помітили», що там вже 15 років росте ліс. В цьому – головна проблема розслідування цієї справи. Спершу треба довести, що це є ліс, як би абсурдно це ні звучало. Формально, якщо ділянка не відведена для лісогосподарських потреб, це не ліс.

Тому прокурори вирішили довести, що ділянку було незаконно відведено для сільськогосподарських потреб. Якщо на ділянці був ліс, то право власності на неї згідно з Земельним та Лісовим кодексами України можна отримати виключно в випадках, коли людина сама створила ліс або коли вона отримала ділянку для ведення лісового господарства. Тобто якщо вона не сама створила ліс, то незаконно набуває право власності на цю землю.

Є ще одне питання. Якщо людина набула право власності на ділянку, чи набула вона право власності на ліс, який там росте? Чи має вона право його рубати? Навіть якщо у документах написано, що це є рілля. Цивільний кодекс Україні відповідає на це питання в ч. 3 ст. 373: право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (грунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об’єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Але у власника ділянки є не тільки права, но й обов’язки, які прописані Лісовим кодексом, який каже, що у власника приватного лісу обов’язки такі ж самі, як і у власників комунальних чи державних лісів. Якщо ти навіть є власником лісу, ти не можеш його просто взяти та зрубати. Є певний порядок, вказаний  Лісовому кодексі.

“Дуже непросто довести незаконність вирубки цього лісу, – каже Володимир. – Ми призначили кілька експертиз: по матеріалах землеустрою, по розрахунку шкоди, оскільки було знищено понад 20 тис. дерев на 30 га. Багатьох документів не залишилось. Проблемою є встановити, де саме саджали дерева, коли саджали. Вивчаємо вік зрублених рослин, проводимо слідчі експерименти з лісниками, які нам показують на місцевості ділянки, на яких саджали дерева”.

Попри те, що зараз у прокурорів багато роботи у зв’язку з війною та розслідуванням справ стосовно воєнних злочинів росії проти України, розслідування по справі знищення Петровірівського лісу рухається вперед. Керівник Одеської екологічної прокуратури налаштований оптимістично: “По справі Петровірівського лісу все ще попереду”.

Раніше ми також повідомляли про те, як влада Одеської області імітує програму зі збереження Куяльницького лиману. Не було виконані, зокрема, такі найважливіші пункти програми, як виявлення незаконних кар’єрів з видобутку піску.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49