1-2 липня 2024 року в м. Галац (Румунія) відбулась стартова зустріч консорціуму проєкту SUNDANSE («Innovative sediment management framework for a SUstainNable DANube black SEa system»). Метою цього амбітного проєкту є створення інноваційної системи управління наносами в басейні ріки Дунай. 20 партнерів проєкту мешкають та працюють у 10 європейських країнах. Це університети, наукові установи, центри з впровадження інноваційних рішень, національні організації водних шляхів, приватні компанії та громадські організації з Румунії, України, Франції, Ізраїлю, Австрії, Бельгії та інших країн Європи.
Українські партнери – співробітники Національного екологічного центру України (НЕЦУ) та Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії – виконуватимуть важливу частину робіт проєкту в українській частині Дунаю. НЕЦУ відіграє вирішальну роль у реалізації проєкту SUNDANSE, надаючи досвід, ресурси та залучаючись до різних аспектів, пов’язаних з управлінням навколишнім середовищем та розробкою політики.
Знайомство команд-учасників SUNDANSE
пройшло на борту дослідницького судна REXDAN. Корабель належить Галацькому університету «Dunărea de Jos», було спроєктовано, побудовано й обладнано в Румунії за кошти іншого європейського проєкту. Це найбільше науково-дослідне судно у внутрішніх водах Європейського Союзу. REXDAN включає дев’ять сучасних лабораторій, в яких здійснюють свою діяльність науковці та дослідники з Галацького університету, спеціалізованих інститутів Румунії та інших країн.
Вартість REXDAN становить приблизно 7,5 мільйонів євро, а лабораторне обладнання – 2 мільйони євро. В лабораторіях проходить широкий спектр дослідницької діяльності у сфері сталого розвитку: вимірювання екологічних факторів, біорізноманіття, якості води, якості наносів, активності птахів та іхтіофауни. Крім того, за допомогою спеціального обладнання можна просканувати річище Дунаю, щоб дати рекомендації щодо подальших робіт уздовж ріки.
Дослідницьке судно REXDAN. Фото https://rexdan.ugal.ro/
Представник НЕЦУ, доктор біологічних наук Іван Русєв на борту REXDAN. Фото Віри Запорожець
Представники команд проєкту відвідали один з новітніх дослідницьких центрів REXDAN, що теж був побудований і обладнаний університетом за кошти попереднього європейського проєкту.
З презентацією української ролі в проєкті виступив заступник голови НЕЦУ, доктор біологічних наук Олег Бондаренко.
Під час презентації української частини проєкту. Фото Віри Запорожець
Завдання проекту SUNDANSE
Українським учасникам проєкту доведеться розробити Посібник з управління наносами для басейну річки Дунай, включаючи рішення щодо втручання. Посібник містиме визначення законодавчої, стратегічної та політичної рамки для основних учасників басейну Дунаю, процедур і технологій тощо. У зв’язку з терактом на Каховській ГЕС, який привів до руйнування дамби, відбулося винесення наносів з водосховища та їх перерозподіл в акваторії Чорного моря. Створення Посібника дозволить дослідити вплив забруднюючих речовин на діяльність людини та біорізноманіття в екосистемі Чорного моря. Дослідження також будуть зосереджені на передачі мікропластику харчовим ланцюгом та оцінці терористичного нападу на дамбу через харчовий ланцюг. Роботи з дослідження впливу мікропластику на харчові ланцюги біоти басейну Дунаю будуть проходити на території Національного природного парку “Тузлівські лимани” із залученням фахівців наукового відділу парку. Очільник цього відділу, доктор біологічних наук Іван Русєв теж представляв у Галаці команду проєкту від НЕЦУ.
Українська команда проєкту SUNDANSE. Фото НЕЦУ
Також в рамках проєкту SUNDANSE українськими учасниками буде розширена наявна інфраструктура вимірювання та моніторингу для покращення моніторингу кількості та якості наносів, щоб забезпечити більш точні дані для систем управління седиментами. Керівник проєкту від української команди – Балінський Владислав.
Проект SUNDANSE «Innovative sediment management framework for a SUstainNable DANube black SEa system» фінансується Рамковою програмою ЄС з досліджень та іновацій HORIZON EUROPE виконується в рамках грантової угоди 101156533 – SUNDANSE – HORIZON-MISS-2023-OCEAN-01 від 14.05.2024 р.