Нещодавно екологи з проєкту Rewilding Ukraine повідомили, що під час останнього візиту до Тарутинського степу їм пощастило зустріти лісового кота, що охороняється Червоною Книгою України. Лісова кішка сиділа високо на дереві, грілася на сонечку та велично ігнорувала людей.
Це одна з найгарніших новин щодо заказника «Тарутинський степ» на півдні Одещини. Річ у тому, що в Україні вчені налічують всього близько 400-500 особин лісового кота. І повернення цього рідкісного виду до степового ландшафту нашої області, який постраждав від грубого і незаконного антропогенного втручання, свідчить про «одужання» степу.
Як громадськість відстояла Тарутинський степ від оранки
Ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ» загальною площею 5200 га розташований на території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району Одеської області. Об’єктом природно-заповідного фонду був оголошений рішенням № 445-VI Одеської обласної ради народних депутатів 26 квітня 2012 року.
Ця територія є унікальним природним комплексом плакорного цілинного степу з високим флористичним і фауністичним різноманіттям, великою кількістю видів, занесених до Червоної книги України, та рослинних угрупувань Зеленої книги України. Територія заказника охороняється відповідно до законів України «Про природно-заповідний фонд України», «Про Червону книгу України», «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про екологічну мережу України» та інших. Заказник є об’єктом Смарагдової мережі Європи.
«Тарутинський степ» став другим в Україні степовим об’єктом природно-заповідного фонду після Біосферного заповідника “Асканія-Нова”. І, на жаль, поки окупована Асканія-Нова, – єдиним.
В минулому територія заказника входила до Тарутинського військового полігону (загальна площа степів в межах полігону складала 24000 га). Але після 2004 року полігон був ліквідований, майже всю його територію місцева влада передала під розорювання.
На початку жовтня 2016 року члени одеської НКО «Центр регіональних досліджень» зафіксували, що заказник розорюють трактори. Виявилось, що місцеві підрозділи Міністерства оборони України уклали незаконні договори оренди із фермерами. Тоді активісти зупинили роботу тракторів. Але, на жаль, 1300 га степу було знищено.
Як свідчить Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ), загроза знищення заказника дало поштовх найбільшій у 2016 році природоохоронній кампанії в Україні, яка стрімко розгорнулась за лічені дні. До кампанії приєднались сотні українців, політики, впливові громадські організації. З країн Західної Європи першими звернення надіслали члени EDGG, а також представництва WWF. Про знищення заказника почали публікувати десятки статей в ЗМІ, які всі одностайно підтримали природоохоронців і засудили дії Міністерства оборони. Екологи ЕПЛ і фахівці WWF оцінили збитки, завдані заказнику, в 12,4 млрд грн.
Суд заборонив оранку степу
А ще юристи ЕПЛ звернулись до Господарського суду Одеської області суду з позовом до Приватного підприємства «ШАНС-2016» про застосування наслідків нікчемності договору №5-2016 «Про вирощування сільськогосподарських культур», укладеного між ПП «ШАНС-2016» та Білгород-Дністровською квартирно-експлуатаційною частиною району, шляхом зобов’язання відповідача провести роботи по відновленню степу. Ухвалою від 12 грудня 2016 р. суд заборонив подальше розорювання земель колишнього полігону.
І хоча в задоволенні позову ЕПЛ було відмовлено, договір №5-2016 між ПП «ШАНС-2016» та Білгород-Дністровською КЕЧ суд визнав недійсним. Апеляційна інстанція залишила це рішення в силі. Остаточно його затвердив Верховний суд України.
Час для компромісу
Взагалі у 2016 – 2017 році виникло доволі багато аналогічних конфліктних ситуацій з Міноборони: Національні природні паркі «Олешківські піски», “Азово-Сиваський”, «Меотида», “Тузлівські лимани”, «Джарилгацький», природні заповідники “Медобори” та «Луганський», Чорноморський біосферний заповідник, Яворівський національний природний парк, дендропарк «Софіївка». Тому тодішній міністр оборони особисто запросив екологів ЕПЛ на зустріч і запропонував спільно шукати вихід із ситуації. Для боротьби з негативним впливом військової діяльності на об’єкти природно-заповідного фонду було утворено робочу групу, в яку увійшли представники ЕПЛ, Міністерства екології та природних ресурсів і Міністерства оборони України.
Однією з ознак компромісу може стати поновлення старого судового процесу в Одеському окружному адміністративному суді. Ще в травні 2017 р. до цього суду надійшов позов Міністерства оборони України до Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації про визнання неправомірним та скасування рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ»; визнання неправомірним та скасування наказу Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 09.03.2017 року № 8 «Про затвердження Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ».
Третіми особами по справі виступили Оперативне командування «Південь», Білгород-Дністровська КЕЧ, ГО «Відродження», Нацпарк «Тузловські лимани», ГО «Зелений лист», Тарутинська райдержадміністрація, Веселодолинська сільська рада Тарутинського району Одеської області, Відділ Держгеокадастру у Тарутинському районі Одеської області, МБО «Екологія-Право-Людина»,
У вересні 2017 цей адміністративний позов було залишено без розгляду, але ухвалу було скасовано в апеляційному порядку. Справа повернулась до окружного суду. За цей час відбулись позитивні зрушення в конфлікті між Міноборони та екологами, і у 2018 році представники Міністерства оборони України, Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації заявили клопотання про надання їм часу для примирення сторін.
Навесні 2023 року у зв’язку зі звільненням судді, який вів цю справу та призначенням нового головуючого, розгляд справи поновлено.
Як екологи відновлюють дику природу у Тарутинському степу
На 1300 гектарах заповідника, пошкоджених незаконною оранкою, триває повільний природний процес відновлення. Одночасно команда Rewilding Ukraine у співпраці з місцевою владою, центром “Фрумушика-Нова” та “Центром регіональних досліджень” активно відновлюють та прискорюють регенерацію цього безцінного середовища існування.
Методологію багатоетапного процесу було розроблено фахівцями Біосферного заповідника “Асканія-Нова”. Влітку та восени 2020 року в неушкоджених районах Тарутинського степу зібрали насіння степових рослин. На початку грудня борозни, залишені незаконною оранкою, розрівняли сільськогосподарською технікою та невдовзі висіяли насіння у ґрунт.
У травні 2020 року команда Rewilding Ukraine перевезла до Тарутинського степу стадо з 20 куланів (диких віслюків). До втручання людини степом крокували стада диких травоїдних тварин, таких як кулан, антилопа сайгак та олень, але вони поступово зникли з цих територій, головним чином через полювання. Разом з куланами з Біосферного заповідника «Асканія-Нова» також перевезли стадо з восьми ланей європейських.
Також природоохоронці оселили у степу групу з восьми степових бабаків (3-х самців та 5 самок). Бабаки є важливою ланкою харчових мереж, а їхні нори, які можуть сягати в довжину до 20 метрів і до трьох метрів в глибину, позитивно впливають на стан ґрунту і підземних вод. Тварини також допомагають розповсюджувати насіння та створювати зони, де можуть зростати різноманітні види рослин.
____________________________________________________________________________________
Статтю підготовлено в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
1 comment so far
Хочу допомогтиОпубліковано9:14 pm - Вер 25, 2023
Я юрист, адвокат. Чим я міг би вам допомогти?