Десятки тисяч гривень майже щомісячно на обслуговування програми “1С”, розробленої російською компанією, яка підпала під санкції в Україні ще у 2017 році, витрачають в Одеському національному медичному університеті.
Цією програмою також користуються й інші бюджетні заклади Одеської області.
Деталі — в розслідуванні ГО “Зелений лист”.
Майже щомісячні закупівлі
29 серпня Одеський національний медичний університет оголосив про намір закупити послуги з абонентського обслуговування на основі комп’ютерної програми “1С: Предприятие 7.7”. Вартість закупівлі бюджетним коштом складає 67,5 тисяч гривень.
Договір наразі ще не уклали, але, враховуючи, що закупівля допорогова, а це передбачає можливість обирати постачальника послуг без проведення відкритого конкурсу, цілком вірогідно, що контракт укладуть найближчим часом без тендеру.
Тим більше, в червні одеський медуніверситет уже закупав поза конкурсом подібні послуги, скерувавши 67,5 тисяч бюджетних гривень.
А до того цей самий постачальник послуг уклав угоду на абонентське обслуговування на основі “1С” з медичним університетом у квітні, березні й у лютому. На ці цілі університет, який фінансують платники податків, витратив 22,5, майже 40 і 140,4 тисячі гривень відповідно. І це лише протягом цього року.
Російська програма в українському університеті
При цьому, зазначимо, що “1С” – програма, розроблена російською компанією зі штаб-квартирою в москві.
Згідно даних відкритих джерел, права на платформу в Україні викупила компанія “Єврософтпром”, яка створила повністю українську систему програми “1С: Підприємство”. Однак ця система з 2017 року заборонена для застосування на державних підприємствах України.
У травні 2017-го РНБО запровадила санкції щодо російського виробника програмного забезпечення ТОВ “1С” і компанії-постачальника програмного продукту “1С:Підприємство в Україні Єврософтпром”.
Більш того, на думку СБУ, користуванням цим програмним продуктом в умовах війни становило загрозу для української економіки. Адже обробка даних здійснюється в російській федерації, а шляхом оновлення програми ворожі спецслужби можуть втручатися в роботу підприємств.
З початку 2021 року підтримку останньої редакції “1С: Бухгалтерія для України” припинено.
Невже в одеському медуніверситеті не в курсі цього?
Представник університету стверджує, що програма українська
Щоб з’ясувати деталі, ми зв’язались з контактною особою при проведенні закупівлі в Одеському державному медичному університеті Вадимом Часенком.
За його словами, це не російська програма:
“Вона була розроблена ще в 1991 році на базі “1С” українською компанією. Це давно не “1С”. Її обслуговують українські розробники. Це українська програма. Якщо ви промоніторите Prozorro, що ці закупки були й у минулому році”.
На додаткові питання представник університету Часенко відповідати фактично відмовився, кинувши слухавку.
Програмою користується не лише медуніверситет?
Постачальником послуг з обслуговування програми “1С” в одеському університеті є ФОП “Ляшенко С.П.”.
ФОП зареєстрували ще 2002 року. Головним видом діяльності є сфера комп’ютерного програмування. З 2017 року Ляшенко почав отримувати бюджетні підряди, уклавши за цей час угод, за даними аналітичної системи YouControl, на загальну суму 1,15 мільйона гривень.
Серед клієнтів цього ФОПа, крім Одеського національного медичного університету, також є фінуправління Таїровської селищної ради, Авангардівська селищна рада, Новодолинська сільська рада тощо.
Крім цього, Ляшенко обслуговує Одеський обласний онкологічний диспансер, який, схоже, також користується забороненою в Україні програмою “1С”, витрачаючи на неї десятки тисяч бюджетних коштів.
Сподіваємось, Державна аудиторська служба зверне увагу на цю історію й перевірить, яку саме програму обслуговують за бюджетні кошти в державних установах в умовах повномасштабної війни в Україні.