Чи пишаються сьогодні одесити подвигами російських військових або для чого існує статут міста?

Поки по всій Україні проходить процес дерусифікації – громади знищують згадки про колоніальне минуле нашої країни, пов’язане із російською історією, в Одесі навіть у статуті міста закріплені тісні зв’язки із росією.

До речі, підписаний цей статут рукою нинішнього голови мерської партії Геннадія Труханова “Довіряй ділам” Олега Бриндака.

Детально – у статті ГО “Зелений лист”.

Російські “консерви”?

Як не дико це на сьогодні звучить, але, відповідно до статуту міста Одеса, який був прийнятий у далекому 2011 році, у преамбулі чітко зазначено, що «одесити пишаються своїми традиціями мужності і патріотизму, що мають своїм корінням подвиги російських військових і українських козаків».

Тоді статут міста затверджували на сесії одеської міської ради. Мером Одеси був регіонал Олексій Костусєв, місцеперебування якого наразі невідоме. А секретарем, підпис якого стоїть під затвердженим більшістю депутатів статутом, був Олег Бриндак – у 2011-му він представляв “Партію регіонів”, а зараз “Довіряй ділам”.

На жаль, під час війни інформація про рішення сесій приховані від громадськості, тож дізнатись поіменне голосування за статут поки неможливо, але, припускаємо, що за нього одноголосно віддали голоси представники фракції “Партії регіонів”, також, можливо, марківської “Родіни”. Нагадаємо, Ігор Марков наразі є одним з рупорів російської пропаганди, який активно підтримує війну в нашій країні, а його колишні однопартійці навіть беруть безпосередню участь у війні проти нашої держави на боці рф.

Слід також підкреслити, що нинішній очільник Одеси Геннадій Труханов у 2011 році був головою фракції “Партії регіонів” у міській раді, тож, скоріш за все, він також віддав свій голос за статут, у якому зазначені “подвиги російських військових”. 

Варто також зазначити, що статут, затверджений у досить “антиукраїнській” редакції, зареєстрували в Міністерстві юстиції України, про що є інформація в самому рішенні про документ.

Напевно, варіант окупації нашого міста росією при активній підтримці одеських політиків закладали ще тоді. Питання в іншому – чому цей ганебний документ досі діє, враховуючи, що війна росії проти України триває вже вісім років, а під час повномасштабного вторгнення десятки одеситів уже загинули від російських обстрілів? Може, все ж таки одеські політики можуть запропонувати українській Одесі інший статут чи почекаємо чергових нововведень від Труханова з Бриндаком?

Давайте коротко проаналізуємо цей документ.

Акцент на російській мові

Окрему увагу у статуті Одеси депутати, секретар Одеської міської ради й тодішній мер приділили російській мові.

Так, у преамбулі написано, що «російська мова є мовою міжнаціонального спілкування в Одесі». Хоча й тоді в законодавстві була інша вимога.

Для посилення значення російської мови в місті частиною 3 статті 34 статуту також передбачено наступне: 

Стаття 34. Культурна спадщина міської громади
……
3. Російська мова є невід’ємною складовою культурної спадщини міської громади та використовується в усіх сферах суспільного життя.
Органи міського самоврядування забезпечують збереження та розвиток російської мови.

При цьому, ані міжнародними документами, ані в законодавстві України до культурної спадщини не відносять мови. А в Одесі задля закріплення переваги російської мови над іншими, її дорівняли до культурної спадщини міста.

Виходить, хто зараз спробує прийняти іншу норму, одразу підпаде під дію статті 1 статуту, де зазначено, що «рішення та інші акти органів та посадових осіб міського самоврядування та акти органів самоорганізації населення на території міста мають відповідати статуту».

Таким чином, навіть після повномасштабної агресії росії на українську землю одеська міська влада має право витрачати кошти бюджету громади на підтримання мови ворога в місті.

Також в Одесі не забувають славити і російську зброю. Добре хоч, що після публікації «Зеленого листа» прибрали табличку з прославленням російської зброї на військовому трофеї Одеси. І це на третій місяць повномасштабної війни з росією.

Взагалі, читаючи лише преамбулу статуту, виникає відчуття, що мова йде про місто у складі росії, а не України. Наприклад, словосполучення «російська імперія» або «імперія» згадується більше двох десятків разів – менше, ніж згадується слово «Україна». Щодо того, що Україна отримала незалежність, немає навіть згадки.

Невідповідність законодавству

Статут громади є найбільш дієвим інструментом під час прийняття рішень місцевими радами. Адже саме статутами територіальних громад, а також Конституцією України, законом «Про місцеве самоврядування» та іншими законами повинен визначатися порядок формування, організації діяльності складових частин місцевого самоврядування, і як одна із складових частин влади – відповідальність. Так живуть країни Європи, куди прагне увійти Україна, так живуть в інших демократичних країнах. На жаль, у статуті міста Одеси цього всього немає. Натомість є регулярні нагадування про росію та російську мову.

Зазначимо, статут складається не з однієї преамбули, а й з власне норм документу. При цьому, короткий аналіз положень самого статуту показує їх невідповідність чинному законодавству. Наприклад, статут зобов’язує мешканців одеської громади з повагою ставитись до міських святкових та пам’ятних дат, що не відповідає ані нормам статті 22 Закону України «Про місцеве самоврядування», ані частині 1 статті 19 Конституції України.

При читанні статуту взагалі виникає враження, що ціллю цього документу є звіт перед росіянами, що Одеса – це виключно російське місто й назавжди їм буде. Крім цього, міська влада, вочевидь, ще й заклала можливість у статуті ускладнити будь-які замахи на свою монополію від небайдужих громадян (що суперечить нормам демократичних країн) та обмежити повноваження депутатського корпусу Одеської міської ради на користь виконавчого комітету.

Звичайно, статут необхідний Одесі, він регулює багато сфер життя міста. Однак діюча редакція статуту Одеси відірвана від реальності й навіть злочинна, враховуючи криваву війну росії проти України. 

ГО «Зелений лист» зараз проводить ретельний аналіз чинного статуту. В подальшому ми плануємо напрацювати пропозиції нового статуту Одеси. Пропонуємо всім бажаючим, кому небайдужа подальша доля міста, приєднатись до цієї роботи.

За підтримки ЕЕД

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук