Чому духовенство московського патріархату в Одесі досі не змінило юрисдикцію?

Напередодні великого православного свята Пасхи 23 квітня в Одесі ракетні обстріли російських військ вбили вісьмох людей включно із трьохмісячною дитиною. Будинок, куди потрапила рашистська ракета, стоїть напівзруйнованим. На жаль, наше місто далеко не вперше обстрілює російська армія, а деякі міста України повністю зруйновані внаслідок обстрілів, авіанальотів, бомбардувань. З 24 лютого вже загинули тисячі українців.

Однак досі в багатьох місцях України продовжують діяти філіали “руського миру” в вигляді церков московського патріархату. Така ж ситуація і в Одесі.

ГО “Зелений лист” розбирався в деталях.

Хтось молиться за мир, а росія — за війну

3 травня 2022 року патріарх російської православної церкви Кирил під час проповіді розповів, що росія ні з ким не хоче воювати й ніколи ні на кого не нападала:

“Це дивно, – завважив Кирил (в миру Гундяєв), – коли велика й могутня країна ніколи ні на кого не нападала — вона тільки захищала свої кордони”, – передає проповідь патріарха видання “Медуза”.

Слова російського патріарха, враховуючи, що в Україні триває більше двох місяців кривава війна, розв’язана російським керівництвом, вражають цинізмом і лицемірством.

При цьому через три дні після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 27 лютого Кирил також проповідував, розповідаючи, що потребує єдності з “братами й сестрами на Україні”. Гундяєв, чудово знаючи, що російські війська намагаються окупувати нашу країну, зазначив, що молився за владику й весь єпископат України, бо церкві московського патріархату начебто тут нелегко. Кирил перерахував усі знайомі кліше російської пропаганди про братські народи та “злі ворожі зовнішні сили”, які начебто хочуть розколоти якусь примарну єдність між росією та Україною. Жодним словом Гундяєв не згадав, що криваву межу проводить по Україні саме російська армія, жорстоко вбиваючи і ґвалтуючи українців.

Загалом українцям байдуже про що там говорить Гундяєв, якби не одна обставина — в нашій країні тисячі церков, які перебувають під патріархатом саме російської церкви, а деякі священики з 14-го року підтримували дії окупантів в Україні, надавали російським бойовикам допомогу, не засуджували агресію росії у Криму та на Донбасі. Не виключаємо, що деякі представники духовенства російського патріархату в Україні досі продовжують молитися не за наших захисників, а за рашистських окупантів. Тому це питання потребує пильного вивчення й нагляду, бо вплив церкви на вірян є досить значним.

Священик благославляє терориста Гіркіна, який захоплював Крим і Донбас. Фото з мережі

У самій росії, за даними української розвідки, служителі православної церкви за вказівкою кремля проповідують доктрину “руського миру”, виправдовують війну в нашій країні та геноцид українців, а також закликають росіян підписувати контракти для ведення війни. Російські священики перетворились на рашистських пропагандистів.

Одеська єпархія не засудила Гундяєва й дії росії?

Варто зазначити, що претензії до церкви московського патріархату в Україні за підтримку дій окупантів звучать досить давно — ще з 2014 року. Напевно саме тому зараз одеська єпархія активно виправдовується перед суспільством, намагаючись допомагати переселенцям, які тікають від активних бойових дій у наше місто, здавали кров у воєнний шпиталь, надають гуманітарну допомогу нужденним, згадують українських воїнів, які віддали життя, захищаючи Україну, підтримують територіальну оборону й військовослужбовців ЗСУ.

Водночас на офіційному сайті одеської єпархії нам не вдалось знайти жодного звернення з відкритим засудженням дій російської федерації й безпосередньо цинічних слів Гундяєва про цю криваву війну. Крім цього, скоріш за все, священики Одеси ще й кожного дня згадують у молитвах патріарха Кирила — за традицією.

“Руський мир” в Одесі. Фото з відкритих джерел

З 23 лютого одеські православні священики московського патріархату моляться за мир в Україні — напевно вони знали, що вторгнення почнеться наступного дня. Єпархія засудила обстріли Одеси в суботу перед Пасхою, відкрито заявивши, що місто бомбили ракети російської федерації.

У день визволення Одеси від нацистських загарбників 10 квітня митрополит одеський і ізмаїльський Агафангел зазначив, що згадує в цей день і воїнів України, які полягли за мир. Однак він дипломатично уникнув згадки про те, що воюють зараз українці проти російського війська.

При цьому за всі дні війни нам не вдалось знайти жодного звернення Агафангела або представників одеської єпархії до патріарха Кирила — їхнього начальника – з вимогою зупинити бойові дії рашистської армії в Україні.

Єдине звернення до Гундяєва, яке є на офіційному сайті одеської єпархії, розпочалось словами “ваше святейшество”. Звернення стосувалось прохання про сприяння визволення захопленого російськими військами священика Василя Вирозуба, який був у гуманітарній місії по евакуації воїнів України на острові Зміїний, що сталось у перші дні повномасштабної війни. До речі, Вирозуба звільнили в рамках обміну полоненими більше ніж через два місяця. Напевно, Гундяєв не особливо якось сприяв швидкому звільненню українського священика.

Не зрадити Україну

Чи є серед духовенства московського патріархату в Україні зрадники, які підтримують рашистську агресію в нашій державі, важко сказати. Повномасштабна війна багато чого змінює у свідомості людей. Тож цілком вірогідно, що навіть ті, хто ще вчора лояльно ставився до “руського миру”, після смертоносних обстрілів, руйнувань, звірячих вбивств українців міг змінити своє бачення ситуації.

Можливо, одеська єпархія в цілому жахнулась від дій окупантів і щиро підтримує Україну в боротьбі проти рашистів. Однак неможливо, з одного боку, молитись за мир, а з іншого — знаходитись під юрисдикцією москви й російського патріархату, священики якого відкрито підтримують дії російських окупантів і фактично агітують за продовження війни.

Більш того, альтернатива для українських священників існує — вони можуть перейти до Православної церкви України (ПЦУ), яка через десятки років напівлегального існування нарешті отримала від Вселенського патріарха Варфоломія та Священного Синоду Константинопольської православної церкви у 2019 році автокефалію, тобто незалежність.

Тим більше, якщо згадати історію, то Київська митрополія набагато старіша за московський патріархат, який, до того ж, більше ста років де-факто існував нелегально.

Варто зазначити, що з початком російської повномасштабної агресії десятки общин і низка монастирів у різних областях України вже перейшли в ПЦУ. Про це повідомив митрополит Православної церкви України Єпіфаній.

Митрополит ПЦУ Єпіфаній. Фото з мережі

Чекаємо на подібний крок і від одеської єпархії. Напевно це буде найбільшою підтримкою українських православних у важкі часи випробувань війною.

При цьому, зазначимо, що в низці громад України місцева влада забороняє діяльність церков московського патріархату. Першим подібне рішення прийняв мер Конотопа Артем Семеніхін.

Крім цього, наприкінці березня в Верховну Раду надійшов законопроєкт про заборону московського патріархату на території України.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук