Зелений лист

Довкілля Одеського регіону: що відбувалося в грудні 2021

Чому чутки, що тепер за кожен зірваний гриб громадян штрафуватимуть на 75 грн, а за зрізану квітку лікарської рослини, нібито, доведеться заплатити 30 грн, – це фейк? І що ж насправді прийняв уряд в грудні минулого року? Також почали з’являтися конкретні відповіді на запитання, як подолати климатичну кризу.

З чудових екологічних новин Одещини наприкінці минулого року – поповнення стада куланів у Тарутинському степу, плани щодо будівництва нової очисної станції в Теплодарі та багато іншого.

Події

Як в порту Рені врятували від загибелі чорного австралійського лебедя

Чорний лебідь, який оселився в акваторії Ренійського порту, не міг літати. Тому інспектори Держекоінспекції Південно-Західного округу організували переміщення птаха до Одеського зоопарку для ветеринарного огляду та визначення місця зимівлі.

Одеська міськрада планує масштабне берегоукріплення в Аркадії

Управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міськради планує у 2022 році реконструювати Новоаркадійський колектор, а також замінити пірс та оновити берегоукріплювальні споруди між траверсами №2 та №3 у районі пляжу «Аркадія». Реконструкцію колектора оцінюють у 123 млн грн, а будівництво нового пірсу та берегоукріплення – у 52,738 млн грн.

Скидний канал від Хаджибейського лиману реконструюють

Управління капбудівництва Одеської міськради оголосило тендер на вибір підрядника реконструкції скидного каналу від Хаджибейського лиману до каналізаційно-насосної станції №25.

Це частина так званого Румунського каналу, який був збудований у роки Другої світової війни окупантами і призначався для зніження рівня грунтових вод в районі Пересипа .

Законопроєкти

Україна ратифікувала Нагойський протокол про доступ до генетичних ресурсів

Його мета – справедливий розподіл вигод від використання генетичних ресурсів:

– шляхом забезпечення доступу до них і передачі відповідних технологій, враховуючи усі права на ці ресурси та технології;

– шляхом фінансування та збереження біологічного різноманіття, а також сталому використанню його компонентів.

Уряд затвердив нормативи гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах

Цим рішенням встановлюються нормативи для 39 небезпечних речовин,  надмірний вміст яких призводить до шкідливого впливу на довкілля, забруднення ґрунтів та здоров’я людей. Затверджені зміни дають повноваження контролюючим органам здійснювати контроль у сфері охорони земельних ресурсів та дотримання суб’єктами  господарювання екологічних нормативів, а також притягнення  порушників до відповідальності.

Буде створено «Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів»

Уряд схвалив відповідний проєкт Закону. Завдяки йому громадськість отримає вільний та зручний доступ до екологічної інформації, що сприятиме її участі у прийнятті управлінських рішень.

Збільшені штрафи за шкоду природно-заповідному фонду: у яких випадках та до кого застосовуватимуть санкції

Уряд прийняв нову редакцію постанови «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд».

Документ не встановлює жодних нових обмежень або заборон щодо використання природних ресурсів, не вводить нових режимів охорони територій та не визначає, які зони можна відвідувати, а які ні.

У постанові лише встановлюється новий Порядок обчислення розміру шкоди, заподіяної природно-заповідному фонду. А саме, переглядаються такси, що діяли до цього з 2013 року.

Прогнози та загрози

Щоб подолати кліматичну кризу, інвестиції в енергоефективність мають збільшитися втричі

Глобальний процес підвищення енергоефективності має прискоритись вдвічі, а інвестиції в галузь мають потроїтися протягом найближчого десятиліття для досягнення кліматичної нейтральності у світі у 2050 році. Такими є головні висновки щорічного звіту Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) “Енергетична ефективність 2021”.

Під Одесою у негерметичному могильнику зберігається майже 150 тонн дусту

На найближчій сесії депутати облради розглянуть проект звернення до Кабміну з проханням вжити заходів для вирішення цієї проблеми. Для вивезення та утилізації дусту необхідно 37,5 млн. грн.

Заповідні території

Друга група куланів прибула в українську дельту Дунаю

Стадо з 20 куланів (приблизно дві третини з яких є самками) прибуло до Тарутинського степу. Це вже друга група куланів (також відомих як азіатські дикі осли), що прибула в цей регіон. Всі кулани, надходять з біосферного заповідника Асканія-Нова, куди в 1950 році з Туркменістану було привезене невелике стадо цих тварин.

Французи будуватимуть нову очисну станцію для Теплодара

Представники французької компанії Dexpert відвідали Нижньодністровський національний природний парк, який страждає від неочищених стоків очисної станції «Теплодарводоканал». Станцію запустили ще у 1989 році для обслуговування населення Теплодара, Біляївки та с. Маяки, зараз технічний стан об’єкту жахливий. Насоси давно не працюють, водовідводи зруйновані, неочищені стоки зливаються на територію національного парку, попадають у Карагольську затоку, головне нижньодністровське нерестилище.

Французькі гості подивилися існуючі очисні споруди, а також місце, де вони будуватимуть нову станцію.

Екостежка “Дністровія” – майданчик для освітніх, природоохоронних, комунікативних заходів

11 грудня відбувся візит у Біляївку делегації з обміну досвідом серед  молодіжних ініціативних груп в рамках проекту “Долучайся, взаємодій, створюй: активна молодь та місцева влада на захисті довкілля”, що фінансується Посольством Великої Британії і реалізується Міжнародною організацією міграції. Гості зацікавилися екостежкою, яка стала прикладом дієвої співпраці Нижньодністровського НПП і Біляївської громади. 

Поліція та Нацпарки Одещини співпрацюватимуть у сфері захисту природи

Меморандум про співпрацю та взаємодію між державними установами підписали т.в.о. заступника начальника ГУНП в Одеській області Олександр Гостищев, директор Нижньодністровського НПП Сергій Кротов, директор НПП “Тузлівські лимани” Ірина Вихристюк.

“Дендропарк Таїровський” з’явився неподалік Одеси

Парком-пам’ятником садово-паркового мистецтва місцевого значення оголосили депутати Одеської облради територію площею 24,4 га у передмісті Одеси у смт Таїрове. Парк отримає назву “Дендропарк Таїровський”.

Бебі-бум в Національному природному парку “Тузлівські лимани”

На території Парку живуть декілька свійських тварин. Цього грудня з’явилися на світ два малюки. У камерунської кізочки Фрумушики народилася кізочка, а у ослиці Дами народилася осличка. Ці свійські тварини нацпарку дуже важливі не тільки для  профілактичної терапії дітлахам, навіть і дорослим, вони важливі і  задля підтримки степових ділянок  у відповідному стані, оскільки диких копитних практично немає не тільки в парку, а взагалі і навколо.

Червонокнижний сірий журавель Самсон переїхав з Нацпарку “Тузловські лимани” до Одеського зоопарку

Минулого року Самсона поранив браконьєр. Його зловили у прибережній зоні лиману Хаджідера. Після ампутації частини крила Самсон жив у приміщенні офісу Національний природний парк «Тузлівські лимані».

Оскільки журавель вже фізично літати не зможе і у дикій природі не виживе, вирішили передати його до Одеського зоопарку. Зараз у зоопарку є два інші види журавлів – даурський та степовий. І там йому буде трішки краще серед родичів.

Порушення та порушники

Мусорна компанія «Союз» при експлуатації Одеського міського звалища відходів нанесла державі збитків на 13,6 мільйонів гривень

За це посадових осіб товариства притягнуто до адміністративної відповідальності, справу спрямовано до Одеського окружного адміністративного суду.

В Одеській області ліквідують незаконні сміттєзвалища

На вимогу Держекоінспекції Південно-Західного округу ліквідоване звалище відходів на території Чорноморської селищної ради, 9 сміттєзвалищ на території Вигодянської сільської ради Одеського району Одеської області.

15 артезіанок поза законом, понад мільйона збитків

знайшли інспектори Держекоінспекції Південно-Західного округу в Комунальному підприємстві «КП-Сервіс» Знам’янської сільської ради Іванівського району Одеської області. Посадовців підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності, запропоновано добровільно сплатити завдані збитки у сумі 1 199 203 гривень.

Боротьба з рибними браконьєрами продовжується

Служба держохорони Нацпарку «Тузлівські лимани» в черговий раз вилучила сотні метрів сіток для незаконного вилову риби та спеціалізовані пастки – ятері. Рибу інспектори випустили, на знаряддя лову складено акт.

Дайджест підготовлен в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49