Зелений лист

Довкілля Одеського регіону: що відбувалося в листопаді 2021

Передостанній місяць року був дуже багатим на події у сфері охорони природи в Україні та Одеській області. Ми зібрали лише найважливіші: до яких ініціатив приєдналась Україна в рамках конференції СОР 26, як наша країна головуватиме в Стратегії ЄС для Дунайського регіону, що відбувається з Хаджибейською дамбою, 13 років Нижньодністровському національному природному парку, акція протесту жителів Балти проти смердючого сміттєзвалища.

Події

Українська кліматична політика на міжнародній конференції СОР26

У Глазго 1 – 12 листопада 2021 року пройшла 26-та Конференція щодо кліматичних змін СОР26. В рамках події вперше пройшла панельна дискусія «Україна 2030: шлях до зеленої трансформації». На ній урядовці, експерти та бізнес-лідери обговорили ключові виклики, що стоять на шляху України до декарбонізації в промисловості, енергетиці, сільському господарстві та інших сферах української економіки.

Важливі результати Конференції про зміну клімату СОР 26

Утримання глобального підняття температури на рівні 1,5 градуси, відмова від викопного палива та інші важливі ініціативи, до яких приєдналась Україна, – в огляді Української кліматичної мережі.

Україна приєдналася до Декларації про збереження та відновлення лісів

У залі пленарних засідань СОР26 у Глазго 110 країн, на частку яких припадає 85 % лісів планети, підписали Декларацію СОР26. Вони взяли на себе зобов’язання до 2030 року зупинити процес втрати лісового покриву та розпочати його відновлення. Україна у контексті Декларації про користування лісами та землею, яку ініціювала Велика Британія, заявила про готовність збільшувати площу лісів в Україні.

Презентовано «Програму головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону»

Цього року Україна стала першою державою, що не є членом ЄС, яка головуватиме у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону з листопада 2021 року до жовтня 2022 року.  

Дунайська стратегія – це платформа, що передбачає співпрацю 14 країн дунайського регіону. Українська частина Стратегії охоплює Одеську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Закарпатську області. 15 листопада відбулася «Презентація Програми головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону».  Реалізація напрямків ЄСДР у сфері захисту довкілля дозволить не лише покращити стан довкілля у Дунайському регіоні, а й наблизити євроінтеграцію України.

Україна та Республіка Молдова домовилися про спільні дії для досягнення “доброго” екологічного стану вод річкового басейну Дністра

У Кишиневі відбулося третє засідання Комісії зі сталого використання і охорони річки Дністер. Захід пройшов під співголовуванням заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Михайла Хорєва та державного секретаря Міністерства охорони довкілля Республіки Молдова Іорданки-Родіки Іорданов.

У результаті дводенних обговорень та дискусій Україна та Республіка Молдова дійшли спільних домовленостей у сфері сталого використання і охорони річки Дністер.

Також обговорили питання будівництва очисних споруд у м. Сорока, Республіка Молдова, та каскаду 6 ГЕС.

Михайло Хорєв заспокоїв представників Республіки Молдова, що Україна не планує будівництво нового каскаду 6 ГЕС. Це питання не порушуватиметься до проведення стратегічної екологічної оцінки «Схеми комплексного використання гідроенергетичних ресурсів України».

В Україні триває інвентаризація водних об’єктів

На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року «Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади», введеного в дію Указом Президента України від 29 квітня 2021 року № 180/2021 у другому півріччі 2021 року в Україні проводиться інвентаризація водних об’єктів, лісових ресурсів, об’єктів державної та комунальної власності, що знаходяться на території територіальних громад.

Раніше ми вже повідомляли про те, як інвентаризація водних об’єктів на Одещині проводить моніторингова група Одеської районної ради під керівництвом голови постійної депутатської комісії з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків Наталії Богаченко.

Прокуратура хоче зобов’язати Одеську міськраду взяти на баланс Хаджибейську дамбу

Заступник керівника Суворовської окружної прокуратури Одеси направив позов до адмінсуду з вимогою визнати протиправною бездіяльність мерії міста з приводу аварійної дамби Хаджибейського лиману та зобов’язати міськраду взяти її на облік.

Додамо, що стан дамби постійно обговорюється владою Одеської області, але її небезпечний стан зберігається. Але чому місцеві чиновники починають ворушитися лише за крок від катастрофи? І куди поділися мільйони, які вже спрямовані на реконструкцію дамби?

Старонекрасівські плавні та Придунайські озера повертаються до життя

Завершилися роботи із відновлення зв’язку Старонекрасівських плавнів на півдні Одеської області з річкою Дунай. Вперше за багато років канал Громадський став знову проточним, що дозволить повернути Старонекрасівські плавні до життя.

Законопроєкти

Парламент прийняв постанову про звернення Верховної Ради України до Конференції ООН зі зміни клімату

Влітку цього року світ побачив невтішний шостий звіт Міжурядової групи експертів ООН зі зміни клімату, у якому найкращі кліматологи констатували: діяльність людини – головна і беззаперечна причина глобального потепління. А кліматичні катастрофи є його наслідками.

Вчені вже прогнозують збільшення кількості фаз екстремальної спеки, теплі пори роки стануть довшими, а холодніші – коротшими. Не виключено, що Арктика вже до 2050 року буде практично повністю звільнятися від льоду як мінімум один раз на рік у вересні.

Аби вкотре підкреслити на світовій арені незворотний поступовий перехід України до низьковуглецевого розвитку для досягнення цілей Паризької угоди та підтримку глобальних цілей з питань зміни клімату, Верховна Рада України підписала звернення до учасників кліматичного саміту у Глазго СОР 26.

Уряд схвалив законопроєкт для розвитку Чорнобильського заповідника

Законопроєкт передбачає внесення змін до статті 3 Закону України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій».

Документ розроблений на виконання Указу Президента України від 10 липня 2019 року № 512 “Про деякі питання розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник займає близько 227 тис. га території Чорнобильської зони. Після радіоактивного забруднення ця територія поступово відновлюється. На сьогодні це місце є домівкою для 300 видів тварин, з яких 75 червонокнижних, 1,2 тисячі видів судинних рослин, 120 видів лишайників та 20 видів мохів. Тут мешкають понад 15 особин рисі, 8 вовчих зграй та найбільша у Європі популяція коней Пржевальського – 150 особин.

Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт про ринок деревини

Його мета – запровадити єдині правила для усіх учасників ринку деревини, спростити доступ до сировини для деревообробників, зробити лісогосподарську та деревообробну галузь прозорою та ще більш прибутковою.

Процедура екологічного аудиту буде більш прозорою для громадськості

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедури проведення екологічного аудиту». Прийняття документа дозволить зробити процедуру більш чіткою та прозорою, а також відкрити доступ громадськості до інформації.

Законопроєкт закріплює вимогу здійснення обов’язкового екологічного аудиту:

– у разі ліквідації або виведення з експлуатації підприємств, установ або організацій, їх структурних підрозділів;

– на підставі рішення суду про встановлення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Прогнози та загрози

Вчені Одеського університету лякають майбутнім неврожаєм та нагадують про необхідність відновлення зрошувальних систем

Запасів вологи у ґрунтах регіону, як і раніше, небагато, це загрожує неврожаєм наступного року, повідомили на кафедрі географії України, ґрунтознавства та земельного кадастру геолого-географічного факультету Одеського національного університету імені Іллі Мечникова.

Фахівці кафедри та університетської Проблемної науково-дослідної лабораторії географії ґрунтів та охорони ґрунтового покриву чорноземної зони в рамках держбюджетної теми проаналізували дані щодо зволоження ґрунтів, зібрані на ділянках стаціонарного спостереження, що знаходяться в районі колишніх та сучасних масивів зрошення (південь області).

Заповідні території

Нижньодністровському національному природному парку виповнилось 13 років

Парк охоплює найгарніші ландшафти дельти Дністра, а в очеретяних заростях, озерах і лимані мешкають унікальні живі організми. Розташований  в межах водно-болотних угідь міжнародного значення «Північна частина Дністровського лиману»  та   «Межиріччя Дністра-Турунчука».

Благородні олені та лані приїхали в дельту Дунаю з Харківської області

На острові Єрмаків в Дунайському біосферному заповіднику оселилися 3 благородних оленя та 3 лані в рамках партнерства між Rewilding Ukraine та Фельдман Екопарк (Харківська область). Тварини доповнять природний випас на острові та сприятимуть розвитку екологічного туризму в регіоні.

Степові бабаки-переселенці акліматизуються у Тарутинському степу

Група з восьми степових бабаків (3-х самців та 5-ти самок), яких восени 2020 року переселили до Тарутинського степу, добре акліматизуються у новій домівці. За тваринами, які наразі впадають в сплячку, уважно стежить команда Rewilding Ukraine.

 Їх випуск у дику природу, що є частиною довгострокової програми повернення (реінтродукції) виду, сприяє створенню більш екологічно різноманітного степового середовища.

Будиночки для сов

У лісової частині Національного природного парку “Тузлівські лимани”  було встановлено 35 будиночків для птахів, перш за все для сов. Встановлювали будиночки працівники НПП “Тузлівські лимани” разом з працівниками Татарбунарського РЕМ ДТЕК Одеські електромережі. Виготовляли будиночки за підтримки  головного спеціаліста департаменту по охороні труда та екологічної безпеки ДТЕК Одеські електромережі Юлії Лукасевич та члена Українського товариства охорони птахів Сергія Курочкіна.

Порушення та порушники

До суду направили обвинувачення інженеру технічного нагляду за реставрацією Будинку Руссова

Про це повідомил відділ комунікації поліції Одеської області

В кінці січня 2021 директору підрядної компанії, яка виконувала ремонтно-реставраційні роботи у приміщеннях будинку Русова, було вручено підозру у службовому підробленні та привласненні бюджетних коштів. Розслідування справи було розпочате у 2019 р. за заявою про злочин, який направив в СУ ГУНП України в Одеській області керівник ГО «Зелений лист» Владислав Балінський.

Очільниця підприємства, зловживаючи службовим становищем, вносила до актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про їх вартість завідомо неправдиві відомості, в рази завищуючи їх обсяг. А інженер технічного нагляду по об’єкту будівництва, достовірно знаючи про фактичний обсяг виконаних підрядчиком робіт, всупереч законодавству, сприяв жінці, завіряючи сфальсифіковані нею документи.

В результаті неправомірних дій чоловіка територіальній громаді Одеси було завдано майже п’ять мільйонів гривень збитків.

«Обвинувальний акт відносно керівниці фірми-підрядника був скерований до суду ще в липні. Матеріали справи щодо її пособника пішли на розгляд суду нещодавно. За скоєне йому загрожує до восьми років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років», – зазначив начальник відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності Слідчого управління ГУНП в Одеській області Олександр Федорчук.

Нагадаємо, що, на нашу думку, без Одеської міськради зловживання при реконструкції будинку Русова були б неможливі. Але ії роль поліція не розслідує

Жителі Балти вимагають перенести звалище: дим від сміття, що горить, отруює життя в мікрорайоні

Близько 50 жителів міста на півночі Одеської області провели акцію, під час якої вимагали у мерії перенести міське звалище подалі від 39 мікрорайону в північно-західній частині міста. Міський полігон твердих відходів вже давно виробив свій ресурс і сильно розрісся.

Джерело

Поліцейські припинили незаконний видобуток піску у Березівському районі

Троє правопорушників добували його на березі річки біля села Левадівка Андрієво-Іванівської ОТГ. Дозвільних документів у чоловіків не було. Викрили їхні дії працівники Управління захисту інтересів суспільства і держави ГУНП в Одеській області. У чоловіків вилучили екскаватор, навантажувач та вантажівку – правоохоронці склали клопотання про накладення арешту на техніку, яке наразі направлене до суду.

Боротьба за браконьєрами триває

П’ять років співробітники Нацпарку “Тузлівськи лимани” боролися з незаконною гідротехнічною спорудою – гардами, встановленими впоперек штучного обловно-пропускного каналу між Чорним морем та лиманом. Цю споруду було встановлено п’ять років тому підприємством ОК «Граніт-2». Попри рішення суду,  варварський, незаконний вилов риби продовжувався правонаступником «Граніту-2» — ТОВ «Інститут морської аквакультури». В кінці жовтня цього року співробітники Нацпарку «Тузловські лимани» демонтували незаконну пастку для кефалі. А в кінці листопаду поліцією були вилучені всі знаряддя лову, гарди, масштабна тара для зберігання рибі, арештована техника цього інституту.

Джерело: фейсбук-сторінка Івана Русева

На території Нацпарку “Тузловські лимани” виявили стихійне звалище

«Мутант зруйнував красоту і гармонію чудового ландшафту – луків, клаптик степу і очеретяні хащі у водойми біля сіла Вишневе Дивізійської  громади», – повідомив на своїй сторінці у фейсбуці заступник директора парку Іван Русєв. У той же день, прочитавши пост, до директора нацпарку Ирини Выхристюк  подзвонив “мутант” – фермер з сіла Рибальське  Андрій Білошицький. Сказав, що він це зробив. Отримав припис щодо усунення порушення і на другий день, дуже швидко, очистив територію.

Джерело: ФБ-сторінка Івана Русева

Дайджест підготовлен в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49