Про це в інтерв’ю виданню Цензор повідомив керівник Спеціалізованої екологічної прокуратури Олексій Мельник:
– У червні цього року Одеською обласною прокуратурою розпочате досудове розслідування за фактом зловживання своїм службовим становищем окремими посадовими особами виконавчої гілки влади, відповідальними за виконання регіональної програми “Збереження та відновлення водних ресурсів у басейні Куяльницького лиману на 2012-2016 роки”, що призвело до тяжких наслідків. Крім того, органи прокуратури області встановлюють наявність підстав для представництва інтересів держави в суді та повернення у державну власність земельних ділянок прибережно-захисної смуги річки Великий Куяльник, яка живить прісною водою лиман.
Як ми вже неодноразово писали, Куяльницькому лиману загрожує серйозна небезпека. Він пересихає, і якщо не вжити термінових заходів, його загибель неминуча.
Одеська обласна рада 28 жовтня 2011 р. рішенням № 270-VI затвердила Регіональну програму збереження та відновлення водних ресурсів у басейні Куяльницького лиману на 2012 -2016 рр. Метою програми було екологічне оздоровлення річки Великий Куяльник, відновлення стійкого функціонування водної екосистеми басейну Куяльницького лиману. Передбачалось, зокрема, розчистити русло річки Великий Куяльник; інвентаризувати джерела забруднення та провести екологічний аудит в межах водоохоронних зон басейну Куяльницького лиману; паспортизувати водні об’єкти та створити реєстр гідротехнічних споруд та їх власників у басейні Куяльницького лиману; винести в натуру прибережні захисні смуги та розробити проєкти водоохоронних зон Великий Куяльник, балок Довбока, Кубанка, Гільдендорфська та Корсунцівська; інвентаризувати сміттєзвалища в басейні Куяльницького лиману та ліквідувати стихійні звалища та ти, що знаходяться в межах охоронних зон; облаштувати прибережні захисні смуги; підготувати матеріали для створення національного природного парку „Куяльницький”; винести в натуру межі округу та зон санітарної охорони курорту Куяльник відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 07.03.85 р. № 102. На реалізацію програми планувалося направити 82431,17 тис грн, в тому числі з державного бюджету – 61318 тис. грн, 20633,17 – з обласного. Виконання програми було покладено на Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації.
Але програму не було виконано. Чому? Відповідь інформагентству Укрінформ дав ректор Одеського державного екологічного університету Сергій Степаненко: “Від переказу коштів для виконання комплексу робіт з поновлення живлення водойми прісною водою, передбачених Регіональною програмою збереження і відновлення водних ресурсів басейну Куяльницького лиману на 2012-16 роки, керівництво облради ухилилось. Зокрема, кошти на розробку проєктно-кошторисної документації щодо відновлення водного режиму річки Великий Куяльник – основного джерела прісної води для Куяльницького лиману – були виділені з держбюджету лише 2019 року , коли лиман отримав статус курорту державного значення. А фінансування з облбюджету на виконання інших пунктів Регіональної програми збереження і відновлення водних ресурсів басейну Куяльницького лиману, пов’язаних з відновленням водної екосистеми, практично повністю зупинилося. Чому? В облраді, яку почергово очолювали Анатолій Урбанський та Володимир Паращенко, весь цей час посилались на нестачу грошей для фінансування програми досліджень, що стосуються Куяльника. Хоч на реалізацію інших екопроєктів, які не мають стратегічного значення, кошти щороку знаходилися”.
Як відомо, для подолання проблеми висихання Куяльницького лиману в 2014 року було введено в експлуатацію
гідротехнічну споруду, яка з’єднує лиман та Чорне море. Але періодичний запуск морської води проблему висихання лиману не розв’язав, навпаки, несе потенційну загрозу. “Разом з морською водою до лиману додатково надійшли понад 800 тис. тонн солей, які акумулюються у водоймі та можуть різко погіршити гідроекологічний стан лиману у разі довготривалих аномальних погодних умов,” – констатується в наступній аналогічної програмі, на 2019-2023 рр.
Басейнова рада річок Причорноморя Причорномор’я стан лиману визначає як загрозливий.
Чому, кім і як не виконувалася програма рятування Куяльника, до яких важких наслідків призвела бездіяльність чиновників Одеської державної обладміністрації – сподіваємося, ми нарешті зможемо дізнатися з розслідування екологічної прокуратури.