У жовтні 2020 року на сайті ГО “Зелений лист” вийшла стаття про шкоду навколишньому середовищу через дії Адміністрації морських портів України. Зокрема ми дослідили роботу ТОВ “Укрекопром”, яке отримало низку підрядів на утилізацію забруднених нафтопродуктами відходів. Водночас замість безпечної утилізації компанію неодноразово ловили на забрудненні довкілля через зливи небезпечних відходів у відкритий ґрунт.
Через цю публікацію ТОВ “НВК “Укрекопром” подало до суду, щоб визнати статтю недостовірною. Суд компанія програла. А ми вирішили подивитись, чим ТОВ “Укрекопром” займається зараз.
Суд визнав інформацію достовірною
Завершився судовий процес щодо спростування інформації, яка була розміщена на сайті ГО “Зелений лист”, про діяльність компанії “Укрекопром”. За словами адвоката Максима Попова, суд дійшов висновку, що інформація, викладена в публікації “Зеленого листа”, є достовірною:
“Ми довели, що ТОВ “НВК “Укрекопром” не утилізує належним чином особливо небезпечні відходи, які вона вивозить з території портів Одеської області, що вона їх (забруднені води — ред.) зливає у ґрунти одеської територіальної громади, тим самим забруднюючи довкілля та порушуючи наше з вами право на чисте довкілля. Також у них відсутня матеріально-технічна база”.
Максим Попов зазначив, що наразі ГО “Зелений лист” запланувала подавати відповідні заяви, зокрема до Міндовкілля, екоінспекції з проханням провести позапланові перевірки під наглядом громадськості. Результати цих перевірок можуть стати підставою для позбавлення ТОВ “Укрекопром” ліцензій на відповідну діяльність.
Адвокат також підкреслив, що компанія “Укрекопром” вже потрапила в фокус правоохоронців, однак активізація розслідування діяльності підприємства розпочалась саме після публікації ГО “Зелений лист”.
У ході судового процесу, представник ТОВ “Укрекопром” визнав, що вони укладають угоди на вивезення відходів по всій Україні. Компанія вивозить і утилізує медичні відходи, лляльні води, відходи підприємств, навіть займається утилізацією транспортних засобів.
Примітно, що чимало договорів компанія укладає саме за бюджетні кошти.
Географія велика — це й Одеська, Херсонська, Миколаївська області.
Мільйонні підряди
Компанія “Укрекопром”, яка позиціонує себе як профільне підприємство з утилізації відходів, зареєстрована в Одесі на Комітетській, 14 з 2015 року. Згідно інформації, викладеній на офіційному сайті компанії, “Укрекопром” надає широкий комплекс послуг у сфері поводження з відходами та екологічного обслуговування підприємств в Одесі та по всій території України.
Водночас статутний капітал підприємства складає всього 40,6 тисяч гривень, що, до речі, не завадило ТОВці регулярно отримувати бюджетні підряди — так, компанія “Укрекопром” з моменту заснування підписало бюджетних договорів на загальну суму 128,6 мільйонів гривень.
Примітно, що, за даними Clarity Project, компанія працює по всій Україні, підписавши безліч угод за бюджетний кошт.
Пік закупівель прийшовся на 2020 рік. У пандемію коронавірусної хвороби ТОВ “Укрекопром” також почало отримувати угоди на утилізацію медичних відходів. Наприклад, на порталі Dozorro, на початок 2020 року компанію назвали одним з головних підрядників з утилізації медвідходів за процедурою COVID19, тобто без проведення відкритих торгів. Як зазначає видання УСІ, в Одеській області ТОВ “Укрекопром” є монополістом на ринку послуг з утилізації медичних відходів — з ними регулярно підписують угоди на сотні тисяч бюджетних гривень місцеві заклади.
Однак, вочевидь, найплідніша робота в ТОВ “Укрекопром” склалась із різними портами — Одеським, Миколаївським, Чорноморським тощо. Наприклад, із Одеською філією Адміністрації морських портів України підприємство підписало угод на загальну суму більше 12 мільйонів бюджетних гривень.
Утилізують чи ні?
При цьому ТОВ “Укрекопром” “засвітилось” у низці розслідувань, зокрема які пов’язані із забрудненням довкілля небезпечними відходами та корупційними оборудками.
Наприклад, Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило провадження щодо можливого привласнення службовими особами ДП “Адміністрація морських портів України” і ТОВ “Укрекопром” чужого майна в особливо великих розмірах, а також забруднення земель відходами, шкідливими для життя, здоров’я людей або довкілля. Зокрема слідчі з’ясували, що замість доставки шкідливих відходів у місце здійснення господарської діяльності ТОВ НВК “Укрекопром” на 21-му кілометрі Старокиївського шосе (територія Красносільської ради), компанія зливала небезпечні відходи в Одесі за адресою Хуторська, 5. Крім того, ДБР розслідує оборудки між службовими особами Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України і зокрема компанією “Укрекопром”.
З 2019 року поліція Миколаєва розслідує забруднення земель шкідливими речовинами. Інцидент зливу лляльних вод, за версією слідства, здійснив автотранспорт ФОП “Гламазда” на замовлення компанії “Укрекопром”.
Служба безпеки України в Полтавській області розслідує кримінальну справу за можливою оборудкою з привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах. З матеріалів слідства відомо, що ймовірно ТОВ “Укрекопром” разом з посадовими особами АМПУ організували схему з привласнення коштів державного бюджету шляхом надання фіктивних послуг у сфері утилізації.
Купа ліцензій і всього три машини
Такий успіх компанії можна пояснити тим, що ТОВ “Укрекопром” має чимало ліцензій на різну діяльність. Наприклад, компанія до жовтня 2022 року може виробляти, переробляти, розподіляти та застосовувати шкідливі небезпечні речовини. Безстроково компанія може проводити “поводження з небезпечними матеріалами”. Дану ліцензію надало Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у 2016 році. Тоді ж підприємство отримало безстрокову ліцензію на “поводження з небезпечними відходами: збирання, зберігання, оброблення, утилізація, видалення, знешкодження”.
За сім років роботи в компанії неодноразово повністю змінювався склад засновників. Це може вказувати на те, що реальні власники ТОВ “Укрекопром” приховані.
При цьому, хоча компанія регулярно отримує мільйонні підряди, матеріальна-технічна база підприємства складається всього з трьох машин — дві вказані в ліцензіях, один ЗИЛ — у власності підприємства.
База ТОВ “Укрекопром” розташована на 21-му кілометрі Старокиївського шосе, поблизу автобази “Північтранс”.
При цьому в тендерах вони зазначають, що не планують залучати субпідрядників. Але як же тоді ТОВці вдається виконувати підряди по всій території України?
Маленький статутний капітал, низка кримінальних розслідувань, скудна матеріально-технічна база чомусь не стали на заваді в отриманні ліцензій на таку важливу діяльність як знешкодження небезпечних відходів і підписанні сотень угод за кошти платників податків. Хто ж захищає ТОВ “Укрекопром”?