Зелений лист

Нацпарк «Тузлівські лимани» хоче оштрафувати Міністерство юстиції України за невиконання ухвали суду

Вже чотири місяці в П’ятому апеляційному адміністративному суді чекають на матеріали, які допоможуть при розгляді справи щодо розширення меж села Приморське Лиманської сільської громади Білгород-Дністровського району. У 2020 році внаслідок рішення Татарбунарської районної ради в межі села були включені землі Нацпарку «Тузлівські лимани». Для розгляду справи в вересні 2022 року судова колегія за власною ініціативою вирішила витребувати у Міністерства юстиції та Державного кадастру певні відомості.

Але Міністерство юстиції України досі не вислало належні документи, тому суд вже вчетверте вимушений відкласти засідання з розгляду апеляційних скарг Одеської обласної прокуратури та Національного природного парку «Тузлівські лимани» на рішення Одеського окружного адміністративного суду, який відмовив в задоволенні їхніх позовів щодо розширення меж села Приморське. У зв’язку з чим адвокат Нацпарку заявив клопотання про застосування до Мін’юсту заходів процесуального примусу та накладення штрафу за невиконання ухвали про витребування доказів.

Нагадаємо, що розширення с. Приморське відбулось за рішенням Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р., яким депутати затвердили проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське і формально збільшили площу території села з 495,8593 га до 1101,2074 га. У розширення меж потрапили, зокрема, землі, що знаходяться на території Національного природного парку «Тузлівські лимани»: акваторії лиману Малий Сасик, частини території піщаного пересипу (29-31 км), ділянки прибережної захисної смуги лиману Малий Сасик біля курортної зони Расєйка.

Це стало можливим тому, що внаслідок реформи децентралізації  та внесення змін до земельного законодавства особливо цінні землі, які належать об’єктам природно-заповідного фонду, можна включати до територій населених пунктів без погодження з профільним центральним органом виконавчої влади – Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. Наслідком таких дій місцевої влади буде збільшення антропогенного навантаження на особливо цінні землі Нацпарку «Тузлівські лимани» і може створити прецедент для інших місцевих рад в інших регіонах України. Тому адвокат Нацпарку вважає цю справу стратегічною.

Щоб скасовувати рішення Одеського окружного адміністративного суду, Одеська обласна прокуратура та Нацпарк подали апеляційні скарги до Одеського окружного адміністративного суду. Апелянти вважають, що:

1. Землі державної власності за рішенням Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р. увійшли в межі села Приморське без відповідної правової підстави.

2. Рішення було прийняте без дотримання процедури, передбаченої Законом України “Про стратегічну екологічну оцінку”.

3. Було також порушено ст. 46 Закону України “Про землеустрій”

4. При прийнятті рішення було порушено Регламент роботи Татарбунарської районної ради Одеської області.

На першому засіданні в П’ятому апеляційному адміністративному суді в вересні 2022 року судова колегія за власною ініціативою вирішила витребувати у Міністерства юстиції та Державного кадастру графічні матеріали щодо села Приморське до прийняття оскаржуваного рішення та після нього, а також інформацію про те, чи було зареєстроване право територіальної громади села Приморське на цю землю.

Саме на графічні матеріали посилаються в суді представники села Приморське, коли хочуть довести суду свої права на Піщану косу, яка розташована на території Нацпарку. Але в іншому судовому процесі, по справі за позовом Нацпарку «Тузлівські лимани» до управління Державного агентства рибного господарства в Одеській області, Верховний суд України підтвердив висновки  Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2018 щодо меж Нацпарку. Суд визнав “Проєкт створення НПП “Тузлівські лимани” належним документом для встановлення меж територій об’єкта природно-заповідного фонду, Причорноморську піщану косу – прибережною захисною смугою групи лиманів, зокрема о. Бурнас, яка входить до складу території НПП “Тузлівські лимани”.

Раніше ми повідомляли, що Верховний Суд відмовив Лиманській сільській раді в задоволенні касаційної скарги на ухвалу про забезпечення позову, таким чином заборонив Лиманській раді розпоряджатись землями, які увійшли в межі села за рішенням Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р.

Також П’ятим апеляційним адміністративним судом було скасоване рішення  судді Одеського окружного адміністративного суду Токміловій та визнано протиправним і скасовано рішення Приморської сільської ради про надання ТОВ «РИБАЦЬКА ГАВАНЬ» дозволу на розробку проєкту землеустрою саме на території Піщаної коси.

Національний природний парк «Тузлівські лимани» створений Указом Президента України від 01.01.2010 № 1 з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Північного Причорномор’я. НПП «Тузлівські лимани» входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною. Територія Парку є Рамсарським водно-болотним угіддям міжнародного значення «Система озер Шагани – Алібей – Бурнас» та об’єктом Смарагдової мережі Європи.

21 січня 2022 оприлюднений Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Проєкту організації території національного природного парку «Тузлівські лимани», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів». Проєктом встановлена площа заповідної зони на 10404 гектарах, тобто на 37,34% території Парку.

_______________________________________________________________________________________________________________

Статтю підготовлено в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49