Зелений лист

Незаконна вирубка лісів Одещини: кому це вигідно?

Голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський спільно із державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сергієм Кожухарем проінспектували Великомихайлівське лісове господарство.

На жаль, перевірка виявила масштабні самовільні вирубки лісу. Ймовірно до них причетний працівник лісового господарства, який, скоріш за все, незаконно продавав зрубані дерева на дрова.

Водночас лісництва в нашій державі залишаються критично недофінансованими. Відповідно незаконні вирубки дерев будуть тільки зростати.

У проблемі розбирався ГО “Зелений лист”.

Сотні вирублених дерев

Як повідомляє Владислав Балінський позапланова перевірка державного підприємства “Великомихайлівське лісове господарство”, яке розташоване у ста кілометрах від Одеси, виявила неприємну картину: сотні й сотні дерев самовільно вирубаються на великій площі лісництва.

Вирубка лісів
Вирубка лісів
Вирубка лісів
Місця незаконної вирубки лісу

На дрова йдуть сімдесятирічні дуби, ясені і клени. Саме лісове господарство було створено протягом останніх 60 років силами тисяч людей. Лісгосп має площу близько 20 тисяч гектарів, з них 15 тисяч — це ліс. Ліс, який в останні роки нещадно і систематично вирубається.

“Ліси в Одеській області почали висаджувати ще в Радянські часи. Головна мета — освоєння цієї території під сільськогосподарські потреби. Дерева висаджувались для стабілізації схилів від ерозії. Ліси протидіють утворенню ярів і зсувів. Внесок дерев у життя людей надзвичайно великий. За євроінтеграційними обов’язками, які взяла на себе Україна, ми зобов’язані збільшити площі лісів. А наразі бачимо просто протилежну тенденцію. Системно вирубаються найздоровіші дерева. Якщо все так і продовжиться, то це призведе до швидкої деградації ділянок лісу. А це, у свою чергу, потягне за собою масштабні зміни клімату, негативний вплив на сільське господарство, зниження якості повітря”, – зазначив Владислав Балінський.

Перевірка ДП “Великомихайлівське лісове господарство” була ініційована за скаргою місцевого жителя, який працював підсобним робітником у лісництві. Він розповів про те, що лісник регулярно знищує дерева, які потім продає на дрова.

Шептереди, Павлівський ботанічний заказник, та інши подібні назви мало знайоми мешканцам Одеси, а шкода! Адже, мова йде про унікальні для Одеської області природни об'єкти, які розміщені буквально в ста кілометрах від Одеси на самому кордоні з Молдовою. Фактично всі ліси тут рукотворні і є результатом праці тисяч людей протягом більше шістдесяти років. Зараз, до Великомихай­лівського лісгоспу входять усі лісництва Великомихайлівського і сусіднього Захарівського району. Даний лісгосп є одним з найбільших в Одеській області. Він займає площу майже 20 тисяч гектарів, з них ліс – понад 15 тисяч га.Вперше, я побував тут ще на початку дев'яностих і був здивований місцевою красою.Моє повторне відвідування цих лісів відбулося вже в складі комісії Державна екологічна інспекція в Одеській області . Спільно з державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кожухарем Сергієм, ми здійснювали позапланову перевірку ДП "Великомихайлівське лісове господарство " стосовно дотримання законодавства з боку Фрунзовського лісництва. Виявлени самовольни порубкі на великої площі. Сотні и сотні дерев. Сказати, що я засмучений – це нічого не сказати. В останні кілька років, унікальні урочища і цілі лісові масиви знищуються нещадно гектарамі. І це не рахуючи офіційних рубок. Сімдесятирічни дуби, ясени і клени діаметром 25-60 см. системно знищуються і розходяться на дрова! Перевірка ще триває, тому, як громадський інспектор який діє у складі комісії, всіх фактів розкривати поки не можу, проте, вже очевидно, що державі завдані колосальни збиткі і за фактом буде реєструватися ЕРДР. Репортаж з місця події каже все сам за себе.https://youtu.be/g8BKbL3PauI

Опубліковано Balinskyy Vladislav Середа, 6 травня 2020 р.

У ході інспекції з’ясувалось, що в лісі і справді чимало місць нелегальних вирубок дерев. Це підтверджують і місцеві жителі:

“Нам тут все видно. Але як я до нього підійду і скажу, що ти пиляєш, він же лісник. Він відповідальна особа. Значить там якийсь план є. Машинами вони грузили, ЗІЛами прям. Кожного дня. По п’ять, по шість ходок робили. І взимку теж. Снігу не було. Вони цілу зиму возили. Вони знищують природу. Не дивляться сухостій чи ні. Все пиляють. Через два-три роки тут нічого не буде. Вони все продають”.

За словами Владислава Балінського, хоча поки що остаточний збиток від незаконної вирубки дерев у Великомихайлівському лісовому господарстві не підрахований, вже встановлені підстави для відкриття кримінального провадження.

Наразі в ситуації будуть розбиратися правоохоронці.

Сам лісник, який працює в господарстві вісім років, свою причетність до незаконної вирубки дерев заперечує. За його словами, він не може об’їхати повністю всю територію, адже лісництво не виділяє на це кошти. На його думку, його просто підставляють.

При цьому жителю, який подав скаргу на лісника, вже погрожували. Як він зазначає, лісник систематично вирубає ліс на дрова.

У той же час сама проблема набагато глибша.

Недофінансована галузь

Те, що українські лісництва недофінансовані, легко встановити, якщо перевірити, скільки коштів виділяються на ці господарства.

Наприклад, річна зарплатня єгеря державного підприємства “Великомихайлівське лісове господарство” складає всього 25 тисяч гривень. Тобто у 2019 році робітник ДП отримував трохи більше двох тисяч гривень на місяць. При цьому мінімальна зарплатня в Україні в минулому році складала 4,1 тисячу гривень.

Очевидно, що при таких зарплатах високий рівень корупції неминучий.

Ще один факт. З 2016 року одеська обласна рада прийняла програму підтримки лісів Одещини, дія якої складає п’ять років. Головною метою документа зазначено збільшення площі нових лісів. При цьому фінансування програми на п’ять років становить всього 15,2 мільйони гривень. В середньому, на рік три мільйони гривень. І це на всі лісництва області.

Вирубка лісів

Наприкінці 2016 року робітники великомихайлівського лісного господарства Одещини вийшли на мітинг. Головна вимога — відновити державне фінансування лісництв, які були переведені на самозабезпечення.

Вирубка лісів
Мітінг працівників лісництва. Фото з сайту “Опен форест”

Ця ситуація породжує нестачу кадрів, неможливість якісно доглядати за господарством через відсутність пального й автотранспорту, мізерні зарплатні… Очевидно, що робітники лісництв самі знаходять собі засоби для заробітку — незаконно вирубуючи і продаючи ліс.

На жаль, проблема не вирішена й досі. А значить досить скоро ми можемо залишитись без лісів:

“Ціла галузь була переведена на самоокупність. Але є певний дисбаланс у нашій країні — у Північній частині України це можливо, але в нашій зоні навіть сільське господарство віднесено до ризикованого. А щодо лісогосподарств, то в Одеській області обов’язкові дотації й великі інвестиції. Перевести таку галузь у нашому регіоні на самоокупність рівнозначно її знищенню”, – підкреслює Владислав Балінський.   

ГО “Зелений лист” нагадує, що про екологічні злочини можна повідомити на горячу лінію організації за телефоном +38 068 952 00 40.

Також можна зв’язатися через електронну адресу zeleniy.list1@gmail.com.

Крім того, шукайте нас у телеграм “Зеленая Одесса” .

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49