Потрібен закордонний паспорт — стій у живій черзі, чекай місяцями або плати більше

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну з нашої країни виїхали мільйони біженців. Переважно це літні люди, жінки й діти.

І якщо спочатку українських біженців у європейських країнах приймали навіть з внутрішніми документами громадян, то зараз для виїзду за кордон необхідно оформити закордонний паспорт.

Звичайно ця умова створює ажіотаж — багатьом людям наразі потрібно зробити документи.

Водночас оформити закордонний паспорт для містян зараз досить складно. Адже Державна міграційна служба (ДМС) пропонує відстояти в живій черзі, а Центри надання адмінпослуг (ЦНАП) закривають електронні черги на місяць за лічені години. Є ще вихід — переплачувати за документ 500 гривень.

В деталях розбиралась ГО “Зелений лист”.

Оформити закордонний паспорт одесити можуть або через підрозділи ДМС, або через ЦНАПи, або через центри ДП “Документ”, однак в останніх вартість паспорту вийде дорожче приблизно на 500 гривень, а по факту навіть більше.

Але давайте розбиратись.

Так, на офіційному сайті Державної міграційної служби України зазначено, що під час воєнного стану сервіс працює лише в окремих регіонах. Також може бути недоступний запис в електронну чергу у окремих підрозділах. Там, де записатись онлайн на оформлення документів неможливо, прийом відбувається в порядку “живої черги”.

В ДМС просять поставитись до ситуації з розумінням і врахувати, що можуть бути затримки з обслуговуванням.

Крім цього, у службі повідомляють, що оформити документи також можна в Центрах надання адміністративних послуг і в центрах ДП “Документ”.

Жива черга в підрозділах ДМС насправді означає багатогодинне стояння в маленькому приміщенні, починаючи ледь не з п’ятої ранку. Не варто забувати, що в Одесу приїжджають тисячі переселенців з регіонів, де тривають активні бойові дії. Тож, вони часто також потребують оформлення документів.

Наприклад, близько десятої ранку в живій черзі в підрозділі ДМС на Філатова може бути 147 осіб. Прізвища пишуть на папірці ручкою. Тобто щоб оформити документи, необхідно простояти в черзі весь день, а, можливо, й не один. Чому людям не дозволяють записатись онлайн і прийти на визначений час, незрозуміло.

Вартість оформлення закордонного паспорту через підрозділи ДМС складає 733 гривні за виготовлення протягом 20 робочих днів, 1085 гривень — протягом семи робочих днів. Крім цього, передбачені знижки для пільгових категорій громадян, а саме 486,6 гривень — за 20 робочих днів, 592,2 — за сім робочих днів.

Така сама ціна виготовлення закордонного паспорту передбачення в разі оформлення у ЦНАПах.

При цьому в одеських центрах надання адмінпослуг передбачена можливість електронного запису для оформлення закордонного паспорту. Однак за лічені години запис на поточний місяць заповнюється.

Так, на офіційному сайті міста вже 8 липня з’явилась новина про те, що на поточний місяць запис на паспортні послуги у всіх ЦНАПах закрита.

Можливо, така ситуація у Центрах надання адмінпослуг склалась через недостатню кількість кадрів. Наприклад, 24 червня на сайті міста опублікували перелік з 16 вакансій у Департамент надання адміністративних послуг Одеси. Припускаємо, що частина працівників ЦНАПів виїхала через повномасштабну війну за кордон, оформивши відпустки. Тож, звільнити їх і замістити вакансії, за законом, можна лише через деякий час.

А тим часом одесити та переселенці мають місяцями чекати на оформлення документів.

Є і третій шлях оформити закордонний паспорт — через ДП “Документ”, філії якого є по всій Україні. В Одесі, наприклад, діють дві філії. Однак вартість послуг у них на порядок вища — так, закордонний нетерміновий паспорт (оформлення протягом 20 робочих днів) коштує 1213 гривень, протягом семи робочих днів — 1565 гривень.

Однак зараз відвідувачів попереджають — виготовлення займе до 20 робочих днів, однак сплатити необхідно як за терміновий паспорт, тобто більше 1600 гривень з комісією банку. Непоганий такий заробіток.

Відвідувачів у філіях небагато, адже переплата за закордонний паспорт складає сотні гривень. В умовах війни та економічної кризи небагато хто може собі це дозволити.

Примітно, що засновником ДП “Документ” є Державна міграційна служба, яка, відмовившись зараз від електронної черги, фактично змушує одеситів та переселенців або годинами чекати в живій черзі, або платити за послугу в рази більше.   

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук