Рік тому, в жовтні 2020 сесією Приморської сільської ради (зараз входить в Лиманську сільську раду Білгород-Дністровського району) було прийнято рішення надати ТОВ «РИБАЦЬКА ГАВАНЬ» дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років для розміщення інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, орієнтовною площею 0,30 га, за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Приморське.
Але, як виявила Одеська обласна прокуратура, ця ділянка розташована на території піщаної коси біля озера Малий Сасик і є прибережною захисною смугою Чорного моря та групи лиманів та входить до складу території Національного природного парку «Тузлівські лимани». Тому прокуратура подала позов до Одеського окружного адміністративного суду про скасування цього рішення, але програла суд. Суддя Одеського окружного адміністративного суду Любов Токмілова винесла рішення: залишити без задоволення позов. У рекордні терміни — за чотири місяці — суддя вивчила документи, вислухала свідків і розібралася в суті спору. Напевно, її не переконало ні те, що рішення Приморської сільської ради суперечить Закону України «Про природно-заповідний фонд» та Земельному кодексу України, ні те, що територія Парку входить до Смарагдової мережи Європи, яка захищена Бернською конвенцією і має міжнародний природоохоронний статус, про що під час судових засідань говорила представниця Одеської обласної прокуратури Олександра Шептіліс та адвокат Максим Попов, котрий представляє третю сторону без самостійних вимог – НПП «Тузлівські лимани».
29 вересня в П’ятому апеляційному адміністративному суді було розглянуто апеляційну скаргу прокуратури, рішення судді Токмілової скасовано.
Судова колегія в складі суддів Олександра Кравця, Лариси Зуєвої, Марата Коваля прийняла рішення: визнати протиправним та скасувати рішення Приморської сільської ради про надання ТОВ «РИБАЦЬКА ГАВАНЬ» дозволу на розробку проєкту землеустрою.
Адвокат НПП “Тузлівські лимани” Максим Попов вважає це рішення дуже важливим, адже таким чином держава в особі судової гілки влади захистила обєкт природно-заповідного фонду від забудови.
У рішенні апеляційної інстанції є ще один дуже важливий аспект. Межі НПП «Тузлівські лимани» не встановлені в натурі, але наразі визначаються відповідно до Проекту створення (ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України”). Як визначив раніше Одеський апеляційний адміністративний суд в справі за адміністративним позовом НПП «Тузлівські лимани» про скасування дозволу Держрибагентства на спеціальне використання водних біоресурсів кооперативу “Граніт-2”, при вирішенні спорів слід керуватися Проектом створення Національного природного парку «Тузлівські лимани», розробленого ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою». Тоді суд зробив висновок, що Причорноморська піщана коса є прибережною захисною смугою групи лиманів, яка входить до складу території НПП «Тузловськи лимани». Ті обставини, що відповідно до графічного матеріалу до Проекту створення НПП «Тузлівські лимани» відрізок коси від 0 до 2 км біля с. Лебедівка не входить до складу НПП «Тузловські лимани», не узгоджуються з нормами права та спростовуються змістом самого Проекту.
Таким чином, по справі НПП “Тузлівські лимани проти Держрибагентства суд визнав «Проект створення НПП «Тузлівськи лимани» належним документом для встановлення меж територій об’єкту природно-заповідного фонду. Це рішення було потім підтверджено Верховним судом України.
І цей прецедент прокуратура та НПП використовували як один з аргументів вже в справі стосовно “дерібану” землі Нацпарку. Опоненти – Лиманська сільська рада – доводячи свої права на Піщану косу, посиладись саме на графічні матеріали, які протирічать текстової частині Проєкту створення НПП.
Тетяна Герасимова
Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.