Співробітники Національного природного парку “Тузлівські лимани” борються з браконьєрами

Окрім вивчення та розвитку національного природного надбання, співробітники Національного природного парку “Тузлівські лимани” часто вимушені працювати справжніми слідчими. Про одну практично детективну історію розповів на своїй сторінці у фейсбуці заступник директора Нацпарку Іван Русєв.

Зараз багато інспекторів Нацпарку захищають Україну в лавах ЗСУ і тероборони. Цим вирішили скористатися лісові браконьєри, які незаконно вирубують дерева на заповідній території. Вони налагодили цілу систему знищення дерев у прибережно-захисної смузі лиману Бурнас і Чорного моря в межах Парку. У кожного учасника злочинного угрупування – своє завдання.

Кілька мешканців сіл, які розташовані поряд із Парком, спостерігають за появою інспекторів на під’їзних шляхах до місць, де заплановано вирубувати дерева. Продаж викраденої деревини рекламується в спеціальному чаті.

Співробітники Парку проникли в цю групу і дізнались, хто організує незаконне знищення лісу. І виявилось, що це відомий злісний браконьєр Ігор Михайлов – мешканець села Тузли. Разом зі своїм братом, відомим в Тузлах мисливським і рибним  браконьєром, вони безконтрольно і давно дерибанять природні ресурси Нацпарку.

Іван Русєв разом з  директоркою нацпарку Іриною Вихристюк, Олександром Чакіром – представником Ізмаїльського лісництва, яке зараз частково входить в межі Нацпарку, та інспектором Нацпарку Сергієм Нагаєвим поїхали до дому браконьєра в селі Тузли. На подвір’ї побачили прямі докази вчиненого злочину – багато зрублених дерев.

Браконьєра попередили, що його протизаконні дії під час війни можна прирівняти до мародерства. Після попередження, в разі рецидиву, будуть прийняти більш суворі заходи.

З братами Михайловими пов’язано багато протиправних історій.

Це вони з іншими браконьєрами під прикриттям поліції заважали відкривати прорву і здійснювати водообмін між Чорним морем та Тузлівськими лиманами.

Це вони погрожували адміністрації Нацпарку  

У 2016 році вони, разом з іншими браконьєрами, пікетували Міндовкілля, щоб зняти з посади керівника НПП «Тузлівські лимани» Івана Русєва, якій тільки що був призначений Міністерством.

І ось зараз, попри воєнний стан, ці ж люди «дерибанять» надбання українського народу – ліс над Чорним морем на території Нацпарку і торгують ним.

Серед проблем, які заважають розвитку Нацпарку та загрожують його існуванню, є лісове браконьєрство – завдання збитків лісовому господарству, рибне – незаконний вилов риби, у тому числі під час нересту, земельне – привласнення та несанкціоноване освоєння земельних ділянок у межах парку, а також мисливське браконьєрство – заподіяння шкоди тваринному світу.

Днями затримали браконьєра з багаторічним стажем злочинів проти природи – рибного браконьєра Сергія Кравченко з с. Приморське. Про появу інспекторів він отримує інформацію від спеціальних спостерігачів-інформаторів, серед яких іноді бувають і недореформовані прикордонники. Поводится із співробітниками Парку непристойно і по-хамськи. Інспектор нацпарку Сергій Нагаєв викликав поліцію і зробив заяву про правопорушення. Але таких викликів було вже доволі багато, а Кравченко продовжує свою злочинну діяльність. “Надії на верховенство права, як з боку недоформованої поліції, так і з боку суду, в мене практично немає,” – каже Іван Русєв.

Співробітники НПП “Тузлівські лимани” протистоять браконьєрам не тільки фізично, але й юридично. Разом з волонтерами та екоактивістами ходять у рейди з охорони природних багатств парку. У 2021 році двічі відновлювали прірву між Чорним морем та лиманами.

Але головний “ринг” Нацпарку – це судова система, завдяки якій екологам вдається ефективно відстоювати права заповідної території та його співробітників.

Саме завдяки кваліфікованому юридичному захисту завершилась багаторічна боротьба НПП «Тузловські лимани» за звільнення лісового урочища «Лебедівка» від протиправної господарської діяльності ФОП Саченко.

27.05.2021 року Південно-західним апеляційним господарським судом була винесена постанова, якою рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2021 у цій справі було залишено без змін, а апеляційну скаргу ФОП Саченко С.П. відхилено.

У лютому 2021 року перемогою Нацпарку закінчився судовий процес проти Обслуговчого кооперативу «Граніт-2», який тривав понад три роки. Суд встановив, що штучний обловно-пропускний канал, збудований кооперативом, є незаконним. Незаконним також є проведення господарської діяльності на цьому каналі.

Наразі юрист ГО “Зелений лист” Максим Попов веде в різних судах України 14 різних справ, більшість з яких спрямована на захист прав та інтересів НПП “Тузлівські лимани” та їхніх співробітників. Встановити такий щільний юридичний бар’єр беззаконню в Нацпарку допомогла фінансова підтримка Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Фото Івана Русєва.

______________________________________________________________________________________________________

Статтю підготовлено в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Онлайн-медіа “Зелений лист”, ідентифікатор медіа-                             R40-03818, місто Одеса, вул.Європейська, 77