Зелений лист

Воєнний бюджет-2022: місто витрачає лише на зарплати та комунальні підприємства, а що буде взимку?(частина 1)

Одеса пройшла бюджетний екватор, і вже є повні данні за  перше «воєнне» півріччя 2022 року. Результати, які ми бачимо, визивають не аби які занепокоєння. Фактично в місті більша частина витрат йде на зарплати та підтримку комунальних підприємств. Програми масово скорочуються та є чимало питань, як Одеса переживе зиму. Показники досліджували аналітики ГО «Зелений лист». і вони невтішні.

Загальна характеристика видатків міського бюджету

Бюджетні показники за І півріччя показують, що видатки бюджету проводяться майже за рахунок загального фонду. За рахунок спеціального фонду витрачено з бюджету лише 80 млн. грн., а усі інші видатки – це в основному благодійна допомога, яка надходила до міста.

На заробітну плату  місто витратило  2 млрд  184,7 млн. грн., тобто 52,7%, а ще 25% на субсидії комунальним підприємствам і некомерційним комунальним підприємствам охорони здоров’я, та іншим одержувачам бюджетних коштів  – 1 млрд 057,3 млн. грн. (25,5%);

– усі інші видатки загального фонду міського бюджету – 900,3 млн. грн. (21,7%).  Фактично ми можемо казати, що Одеса зараз проїдає бюджет, а проблеми накопичуються.

Причому у порівнянні за аналогічним періодом 2021 року, на зарплати витрачено тільки на 6,3% відсотків менше. І це враховуючі всі скорочення та відпустки за свій рахунок!

1,7 мільярда на комунальні підприємства

Розподіл видатків за кодом 2610 по напрямам наведено у таблиці.

По освіті – це передача коштів освітньої субвенції приватним навчальним закладам.

По охороні здоров’я – передача коштів некомерційним комунальним підприємствам.

Майже усі інші видатки – це передача коштів до комунальних підприємств.

Остання стаття – це все що так чи інакше могло йти на розвиток міста, але фактично йде на фінансову підтримку КП.

Місцева рада надала інформацію по запланованих та фактичних витратах в розрізі комунальних підприємств за 7 місяців поточного року. За цей час фактичні витрати бюджету склали майже мільярд гривень.

Тобто ми бачимо у цій таблиці, що вперше за останні роки місто почало дотувати керуючі компанії, тобто ЖКСи. Вони отримали від 3 до 13 мільйонів кожен. Тобто разом –  більше 55 мільйонів гривень. Фактично місто обрало шлях дотацій замість реформування у воєнний час. Тобто замість того, щоб частину ресурсу витратити на програми співфінасування та на конкурсній основі з залученням коштів ОСББ або ЖБК профінансувати потрібні види ремонту житлового фонду, обрали шлях фінпідтримки.

Це ані як не стимулює людей сплачувати за комунальні послуги та піклуватися про свої будинки, а навпаки показало, що як не платити, то різницю все рівно покриють з бюджету.

Інші комунальні підприємства теж отримали чимало коштів. Куди вони підуть – лише на виплату заробітних плат чи за ці кошти буде хоч щось зроблено для міста, інформація у відкритих джерелах відсутня.

Сотні мільйонів без звітності

Отже ми маємо таку ситуацію: дотації підприємствам замість прозорих механізмів розподілу та відсутність публічний звітності у воєнний час.

Лідерами залишається Теплопостачання міста Одеси, що вже отримало 217 мільйонів та КП «Одесміськелектротранс, що отримало 312 мільйонів гривень. Всього на КП з бюджета міста за 7 місяців поточного року направлено вже 919 мільйонів, а заплановане на рік 1 млрд 790 млн грн. Це замість того, щоб хоча б частково йти на системну тепломодернізацію, заміну мереж у будинках та енергозбереження з залученням в тому числі коштів ОСББ, ЖБК та інших багатоквартирних будинків. Що б це економило у подальшому кошти громади та громадян.

Чи готується місто до зими?

8 грудня 2021 року на сесії міської ради була прийнята Програма розвитку житлового господарства м. Одеси на 2022 – 2026 роки, що передбачає поступове переведення процесу реалізації заходів з капітального ремонту житлового фонду на умови співфінансування цих заходів з боку співвласників багатоквартирних будинків міста. З цією метою передбачається впровадження Порядку співфінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків.

Тут закладений принцип виділення коштів на проведення капітального ремонту багатоквартирних будинків на умовах: 70 % від загальної вартості від  Одеської міської територіальної громади, а 30% – кошти співвласників багатоквартирних будинків.

Види робіт, що проводяться на умовах співфінансування:

– роботи з відновлення або облаштування систем протипожежної безпеки;

– роботи, пов’язані з підвищенням енергоефективності житлових будинків (утеплення стін, інженерних мереж та індивідуальних теплових пунктів).

Тобто саме тих напрямків, які дозволять заощадити енергоносії та підготвувати будинки до складної зими. Програму прийняли ще в грудні, проте до середини серпня не почали реалізовувати, про що свідчить відповідь на запит «Зеленому листу» від профільного департаменту житлового господарства.

Фінансування комунальних підприємств, що здійснюють діяльність у сфері ЖКГ, к тому числі КК, ОСББ та ЖБК, без будь-яких механізмів підтримки інших керуючих компаній, а тільки ЖКСів, як ми писали раніше по суті ставить мешканців багатоквартирних будинків у різні умови.

.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49