Зелений лист

Справу стосовно обстрілів рашистами мешканців Одеської області буде передано до Гаазького трибуналу

Про це повідомив керівник Одеської обласної прокуратури Сергій Костенко на брифінгу 19 жовтня, під час якого відзвітував про результати роботи відомства за дев’ять місяців 2022 року.

З 24.02.2022 криміналісти задокументували 61 факт обстрілу військовослужбовцями збройних сил російської федерації об’єктів цивільної та критичної інфраструктури міста Одеси та Одеської області. Здійснено 47 обстрілів ракетною зброєю повітряного, морського та наземного базування  – всього 97 ракет без урахування тих, що були збиті ППО. 

Були здійснені 2 обстріли шляхом авіаційного бомбардування, 7 обстрілів корабельною артилерією, 5 обстрілів та пошкоджень внаслідок застосування дронів.

Наразі правоохоронними органами області за процесуального керівництва прокурорів Одещини здійснюється досудове розслідування у 74 кримінальних провадженнях за фактами порушення законів і звичаїв війни. Зокрема розслідуються факти загибелі внаслідок обстрілів російською армією 32 цивільних осіб, в тому числі двох дітей, та поранення 90 мешканців області, в тому числі одної дитини, та одного працівника Патрульної поліції.

Справи стосовно найбільш трагічних обстрілів  – ЖК «Тірас» в Одесі 23 квітня, тоді загинули 8 людей, зокрема 8-місячна дитина,18 людей отримали поранення; селище Сергіївка 1 липня, де внаслідок обстрілу ракетами Х-22 зруйновано 9-поверховий будинок та будівля бази відпочинку, загинула 21 особа, зокрема 12-річний хлопець, а також обстрілів селища Маяки 27 червня (зруйновано 65 приватних будинків, поранені вісім людей, зокрема двоє дітей), численних обстрілів в Затоці, знищення ракетним обстрілом будівлі “Євротерміналу”, що розташований в Одеському порту, ще кількох подібних злочинів – об’єднані в одне кримінальне провадження. «Це зроблено для того, щоб довести в міжнародних судах, що ці обстріли — це не помилка, а систематична злочинна діяльність, яка свідомо спрямована на знищення інфраструктури та житлових будинків”, — підкреслив прокурор.

Спасіння людей з ЖК “Тірас”. Фото Думська

Сергій Костенко акцентував на тому, що до злочинів в Одеської області, як до інших злочинів російської федерації в Україні, будуть застосовані механізми Міжнародного кримінального суду (МКС). На лаву підсудних в Гаазі потраплять не тільки вищі посадові особи кремля, але і їх підлеглі, яки виконували злочинні накази.

Стандарти доказування в МКС дуже високі, тому, щоб зробити позицію прокурора МКС максимально обґрунтованою, одеські прокурори розробили стратегію ведення справи про обстріли. Сергій Костенко докладно розповів, що це за стратегія.

– Ми хочем зв’язати воєдино кілька факторів. Першу інформацію щодо типів застосованих ракет, яку ми отримуємо під час оглядів місць подій та вилучення уламків, поєднуємо з даними підрозділів ППО: з якої позиції, за якою траєкторією ця ракета просувалась по території України. На цьому етапі ми вже розуміємо, які саме засоби були застосовані для запуску ракет. Потім отримуємо дані від нашої розвідки: хто саме, яким чином віддавав накази у відповідних підрозділах російської армії. Там ми встановлюємо імена та прізвища командирів, які віддавали злочинні накази.

За справами про обстріли призначені багато експертиз. По обстрілу ЖК “Тірас” завершена вибухотехнічна експертиза та навіть вже встановлені імена та прізвища російських військовослужбовців, яки давали наказ чинити цей злочин. Тривають аналогічні експертизи по інших епізодах. Після цього будуть проведені ще військові експертизи, які нададуть слідчим дані, як у російській армії приймаються рішення, віддаються накази для застосування зброї.

Що стосується інших слідчих дій, то зараз по всім справам допитано 420 свідків та потерпілих, вилучено 2 тисячі уламків ракет, бомб, снарядів. Зокрема знайдені та долучені до справи уламки заборонених Міжнародними конвенціями касетних бомб. Саме ними 3 березня російська армія здійснила обстріл житлової забудови в Затоці. На курортне селище рашисти скинули авіаційну бомбу РПК-500, в якої застосовані касетні елементи, які використовуються проти танків на полі бою.

Уламки авіабомби з касетними елементами в селище Затока 3 березня 2022 р. Фото https://www.stopcor.org/

Крім того, Сергій Костенко повідомив на брифінгу, що прокуратура відкрила ще одне кримінальне провадження за статтею 441 Кримінального кодексу України — екоцид. За даними правоохоронців, від початку повномасштабного вторгнення на Одещині від дій росії загинули 95 дельфінів.

Щоб порівняти статистику злочинів росії на Одещині за 8 місяців з попередньої, дивиться звіт з брифінгу прокурора Одеської області Сергія Костенка в червні.

На заголовному фото – дівчинка перед знищеним внаслідок обстрілу будинком в селі Маяки. Автор фото Євген Степаненко. Джерело

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49