Військові дії на Півдні України загрожують міжнародно важливим природоохоронним територіям на узбережжі Чорного та Азовського морів. Через російську агресію масово гинуть дельфіни, змінюються міграційні маршрути перелітних птахів, руйнуються місця гніздування рідкісних видів. 14 Рамсарських водно-болотних угідь в Україні та 20% територій об’єктів природно-заповідного фонду під загрозою знищення через російську агресію.
Один з найбільших об’єктів природно-заповідного фонду, розташований на Одещині, Національний природний парк “Тузлівські лимани” також потерпає від війни, про що на своїй сторінці в фейсбуку розповідає еколог, заступника директора парку Іван Русєв.
Загибель дельфінів
Ще навесні екологи почали фіксувати надзвичайно велику кількість винесених на берег моря тіл мертвих дельфінів, у яких усі плавці були на місці. Тобто загинули тварини не від потрапляння у рибальську сітку (рибалки відрізають плавці у дельфіна, щоб витягти з сіток). Дедалі більше підтверджень знаходить версія про те, що дельфіни гинуть від чинників, пов’язаних з військовими діями російських військових в Чорному морі: акустичної травми від вибухів, поразки слуху від ехолокаційного обладнання військових кораблів.
Українські вчені та їх колеги з інших причорноморських країн вважають, що за часи війни в Чорному морі вже загинуло десятки тисяч дельфінів. Це величезна втрата для біорізноманіття, яка може призвести до екологічної катастрофи. Тому слідче управління Національної поліції Одеської області відкрило та під процесуальним керівництвом Одеської прокуратури розслідує справу за ст. 441 (екоцид) відносно чорноморських дельфінів.
В середині вересня Русєв повідомив, що на 29 км піщаного пересипу, який знаходиться на території Національного природного парку “Тузлівські лимани”, знов було знайдено загиблого дельфіна-білобочку. Також дельфіна білобочку та ще одного невизначеного китоподібного було виявлено на пляжах за межами Нацпарку.
Загибель птиць
На мілководдях лиманів Солоний та Бурнас, які розташовані на території Національного природного парку “Тузлівські лимани”, знайдені загиблі птахи. Ситуацію вивчала спеціальна комісія, до якої увійшли також спеціалісти з ветеринарії.
Детальне обстеження території та акваторій показало, що загиблі птахи є тільки в зоні цих двох лиманів, неподалік від потужної ЛЕП. Кількість нарахованих загиблих птахів або їх залишків сягала 300. Серед них було виявлено 5 тонкодзьобих мартинів (входять до Червоної книзі України) та решта – звичайні мартини, серед яких було 10% молодих.
Ветеринари відібрали проби на дослідження. Є декілька версій причин загибелі птиць:
- Епізоотія інфекційної хвороби.
- Химічна отрута на фермерських полях, де мартини іноді харчуються.
- Зіткнення з потужною ЛЕП (хоча явних зовнішніх ознак ураження струмом не виявлено).
- Хімічне забруднення акваторії лиману Бурнас важкими металами та іншими побічними хімічними сполуками, включаючи ракетне пальне, як наслідки рашистського бомбардування зони лиману Бурнас в нацпарку.
Висихання озер
Стало відомо про жахливе становище заповідних озер академіка Ювеналія Зайцева. Це система дрібних внутрішніх озер біля піщаного пересипу в низов’ях лиману Алібей на межі з лиманом Шагані та Карачаус, які були названі на честь відомого вченого-біолога.
Заповідними озерами академіка Ювеналія Зайцева ці озера були названі рішенням науково-технічної ради НПП «Тузлівські лимани». “Ювеналій Петрович зробив багато для того, щоб ми дізнались багато про таємниці Чорного моря та шляхи розв’язання його екологічних проблем. Сприяв він і вивченню біорізноманіття НПП «Тузлівські лимани», запропонувавши активно шукати поселення мушлів “Крила ангела”. На будівлі Кордону «Тузлівська Амазонія» встановлено меморіальну дошку в пам’ять про видатного вченого України,” – написав про нього Русєв.
В цьому році озера Ювеналія Зайцева майже висохли.
На думку Івана Русєва, це сталося тому, що в лимани й в озера майже не поступає ззовні вода. В цьому році рівень води в річці Дунай вкрай низький, і тому вода в лимани Джантшейський та Малий Сасик теж не поступає і не поповнює озера.
Не було і стоку прісної води по малим річкам в лимани. І, нарешті, зовсім немає водообміну між Чорним морем та Тузлівськими лиманами.
Окрім військових дій, одною з причин відсутності водообміну є те, що Одеська ОДА блокувала видачу дозволів місцевим рибалкам, які готові були за свої кошти зробити прорву для водообміну між Чорним морем та лиманами.
Додатково.
Ювеналій Петрович Зайцев (1924-2020) – видатний вчений-гідробіолог, академік НАН України, доктор біологічних наук, заслужений діяч науки та техніки України, лауреат Державної премії України у галузі науки та техніки та премії імені І. І. Шмальгаузена НАН України.
У листопаді 2009 року академік Ювеналій Зайцев став першим українським вченим, який здобув «Медаль Чорного моря» – кришталевий диск, який символізує чистоту водного середовища. Міжнародну нагороду заснувала Комісія Чорного моря, створена 1992 року урядами шести країн Чорноморського басейну. Підставою для нагороди став визначний внесок в охорону навколишнього середовища, зокрема Чорноморського регіону. Зайцев проводив великі дослідження у Чорному, Азовському, Каспійському, Балтійському, Середземному, Карибському морях, у Мексиканській затоці, а також в Атлантичному та Тихому океанах.
З 1956 року до останнього дня Ювеналій Петрович працював у ГУ «Інститут морської біології НАН України». Він пройшов шлях від молодшого наукового співробітника Одеської біологічної станції Інституту гідробіології АН УРСР до радника дирекції ГУ «ІМС НАН України».
______________________________________________________________________________________________________________
Статтю підготовлено в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.