Хроніка воєнних злочинів росії проти довкілля України: Одещина, вересень 2022

У вересні Одещину було неодноразово атаковано дронами-камікадзе, які були придбані російською терористичною федерацією в ірані. Але ж бійці протиповітряної оборони бистро навчились, як боротися с цими “мопедами” та “балалайками”, як їх назвали одесити. Також вересень – це місяць загострення ядерного тероризму росії на Запорізькій атомній станції, яку вона захопила та обстрілює. Місія МАГАТЕ на станцію та її вимога до росії припинити окупацію станції поки ще не змогла припинити цей акт ядерного шантажу. В останній день місяця руські окупанти викрали генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова.

Ми збираємо факти про злочини рф проти природи Одеси та Одеської області під час війни: забруднення довкілля внаслідок вибухів, пошкоджень об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та ґрунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення та ін. Інформацію оновлюватиме щоденно, тому надсилайте відомі вам факти на адресу:  zeleniy.list1@gmal.com

30.09.2022

Безпілотний літальний розвідник типу «Орлан-10» знищений ввечері над морем Одещини. Про це повідомило ОК “Південь”.

Офіс Генерального прокурора повідомив, що 30 вересня 2022 року близько 16:00 військовослужбовці держави-агресора здійснили викрадення генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова. Вони зупинили його автомобіль дорогою від станції до окупованого Енергодара та, застосувавши силу, відвезли його в невідомому напрямку. Інформація про його місцеперебування відсутня. За процесуального керівництва Запорізької обласної прокуратури розпочато розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі сказав, що затримання має «значний вплив і на Ігоря Мурашова, і на сім основних принципів ядерної безпеки».

«Цей злочин є черговим проявом державного тероризму з боку росії», – йдеться у заяві МЗС України щодо викрадення генерального директора ЗАЕС російськими окупантами.

МЗС України наголосило на негайній необхідності максимально мобілізувати зусилля світової спільноти задля демілітаризації й деокупації ЗАЕС та повернення її під контроль України як єдиного способу усунення нинішніх загроз у сфері ядерної безпеки.

29.09.2022

Як повідомило ОК “Південь”, рашисти атакували Одещину двома дронами-камікадзе, які були збиті над Одеською затокою силами протиповітряної оборони.

27.09.2022

ОК “Південь” повідомило, що двома винищувачами Су-35 з боку Чорного моря, з кримського напряму по Одещині випущено 2 ракети класу “повітря – поверхня” Х-59. Силами протиповітряної оборони обидві ракети знищено в повітрі.

26.09.2022

Офіційне повідомлення ОК “Південь”: Одещину вночі ворог знов атакував дронами-камікадзе. Один дрон знищений силами протиповітряної оборони. Два влучили в об’єкт військової інфраструктури. Внаслідок масштабної пожежі і детонації боєприпасів, організовано евакуацію цивільного населення.

25.09.2022

За повідомленням ОК “Південь”, Одесу знов атаковано ворожими дронами-камікадзе. Тричі ворог влучив в адмінбудівлю в центрі міста. Один дрон збитий силами протиповітряної оборони. Людських втрат нема.

24.09.2022

За повідомленням ОК “Південь”, ворог з використанням безпілотного літального апарату скинув на наші бойові позиції на півдні України контейнери з отруйною речовиною, імовірно хлорпікриновими гранатами К-51. “Бойові медики спрацювали чітко, втрат та критичних станів немає”, – йдеться у повідомленні.

23.09.2022

За повідомлення Одеської міської ради, внаслідок ворожої атаки Одеси дронами-камікадзе з напрямку Чорного моря, зруйновано адмінбудівлю в припортовій зоні. В неї послідовно влучили 2 дрони, третій був збитий над морем.

В місці влучання виникла пожежа загальною площею 350 кв.м. Вибуховою хвилею пошкоджено кілька навколишніх будинків. Загинула одна цивільна особа.

21.09.2022

В результаті чергового обстрілу Запорізької АЕС рашистськими терористами було пошкоджено обладнання зв’язку енергоблока №6 з відкритим розподільчим пристроєм ЗАЕС.

Внаслідок атаки відключились блоковий трансформатор і трансформатори власних потреб енергоблоку. Через втрату живлення відбувся аварійний запуск двох дизель-генераторів систем безпеки для забезпечення роботи насосів охолодження палива.

О 02:00 персоналом ЗАЕС була знайдена можливість і налагоджено живлення власних потреб енергоблоку №6 від системи шин інших енергоблоків станції. Дизель-генератори 6-го енергоблоку були вимкнені і переведені в режим чергування.

Рашисти продовжують вчиняти акти ядерного тероризму на атомних станціях України. Їх не зупиняє навіть присутність на майданчику Запорізької АЕС інспекторів МАГАТЕ.

19.09.2022

Рашисти здійснили ракетний обстріл промислової зони Південноукраїнської атомної електростанції.

Оперативне командування «Південь» повідомило у Facebook, що окупанти, ймовірно, випустили по станції ракету «Іскандер» класу «земля – земля». Снаряд впав за 300 м від ядерних реакторів.

Нагадаємо, ударною хвилею пошкоджено будівлі АЕС, розбито понад 100 вікон. Відключилися один з гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу, і три високовольтні лінії електропередачі.

Зараз всі три енергоблоки АЕС працюють в штатному режимі, будь-які інші пошкодження чи руйнування обладнання, будівель АЕС, пожежі – відсутні. Потерпілих серед персоналу та сторонніх осіб немає, – повідомляє ДП НАЕК Енергоатом.

16.09.2022

ОК “Південь” повідомило, що з акваторії Чорного моря ворог спрямував по Одещині крилату ракету морського базування “Калібр”. Силами протиповітряної оборони ворожий снаряд знищено в повітрі.

ДП НАЕК Енергоатом повідомило, що колона з 25-ти вантажівок, пройшовши ворожі блокпости, дісталася Енергодару. Компанія забезпечила доставку першочергово необхідних запчастин для ремонту пошкоджених ліній електропередачі та енергоблоків Запорізької АЕС, яку продовжують тероризувати російські окупанти.

Крім того, було поновлено незнижувальний запас хімічних реагентів, необхідних для роботи ЗАЕС, і, найголовніше, доставлено додаткові запаси пального для забезпечення роботи дизель-генераторів у разі знеструмлення станції.

15.09.2022

Рада керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка складається із представників 35-ти держав – членів ООН, ухвалила резолюцію з вимогою до росії припинити окупацію Запорізької атомної електростанції.

Документ був запропонований Канадою та Польщею від імені України, яка не входить до правління вищого директивного органу МАГАТЕ, повідомляє Reuters.

В резолюції Рада керуючих закликає росію «негайно припинити всі дії проти Запорізької атомної електростанції та будь-якого іншого ядерного об’єкта в Україні та на них».

Схвально проголосували 26 держав, дві – Китай та росія – висловилися «проти», а ще сім (Єгипет, Південна Африка, Сенегал, Бурунді, В’єтнам, Індія та Пакистан) утрималися.

В резолюції додається, що окупація ЗАЕС росією значно підвищує ризик ядерної аварії. Український персонал продовжує експлуатувати станцію в умовах, які МАГАТЕ вважає такими, що загрожують безпеці об’єкта.

13.09.2022

На мілководдях лиманів Солоний та Бурнас, які розташовані на території Національного природного парку “Тузлівські лимани”, знайдені загиблі птахи. Як повідомив заступник директора парку Іван Русєв, це встановила спеціальна комісія, до якої увійшли ветеринари.

Детальне обстеження території та акваторій показало, що загиблі птахи є тільки в зоні цих двох лиманів, неподалік від потужної ЛЕП. Кількість нарахованих загиблих птахів або їх залишків сягала біля 300. Серед них було виявлено 5 тонкодзьобих мартинів (входять до Червоної книзі України) та решта – звичайні мартини, серед яких було 10% молодих.

Ветеринари відібрали проби на дослідження. Є декілька версій причин загибелі птиць:

  1. Епізоотія інфекційної хвороби.
  2. Химічна отрута на фермерських полях, де мартини іноді харчуються.
  3. Зіткнення з потужною ЛЕП (хоча явних зовнішніх ознак ураження струмом не виявлено).
  4. Хімічне забруднення акваторії лиману Бурнас важкими металами та іншими побічними хімічними сполуками, уключаючи ракетне пальне, як наслідки рашистського бомбардування зони лиману Бурнас в нацпарку, особливо на початку війни.

12.09.2022

Ще одного загиблого дельфіна-білобочку знайдено в Національний природний парк “Тузлівські лимани” на 29 км піщаного пересипу. Також дельфіна білобочку та ще одного невизначеного китоподібного було виявлено на пляжах за межами Нацпарку. Про це повідомив на своїй сторінці в фейсбуці заступник директора Нацпарку Іван Русєв.

Як ми вже повідомляли, слідче управління Національної поліції Одеської області відкрило та під процесуальним керівництвом Одеської прокуратури розслідує справу за ст. 441 (екоцид) відносно чорноморських дельфінів.

11.09.2022

За повідомленням ДП НАЕК Енергоатом, енергоблок №6 ЗАЕС вночі відключили від енергомережі. Йде підготовка до його розхолодження та переведення у холодний стан.

Останні три доби 6-й енергоблок працював в режимі острова, заживлюючи лише власні потреби ЗАЕС на критично низькому рівні потужності (від 114 до 140 МВт), оскільки через російські обстріли були пошкоджені всі лінії зв‘язку Запорізької АЕС з енергосистемою України.

Ввечері 10.09, після поновлення працездатності однієї із цих ліній зв’язку електроживлення власних потреб ЗАЕС стало можливим від енергосистеми України. Відтак було прийнято рішення щодо відключення енергоблока №6 і переведення його в найбільш безпечний стан – холодний зупин.

У разі повторного пошкодження ліній зв‘язку з енергосистемою, ризик чого залишається великим, живлення власних потреб ЗАЕС відбуватиметься від дизель-генераторів, термін роботи яких обмежений технологічним ресурсом і обсягами наявного дизельного пального.

Енергоатом здійснює всі можливі заходи, щоб організувати постачання на ЗАЕС додаткових партій дизельного пального.

Для недопущення аварійної ситуації на станції необхідно припинити рашистські обстріли ліній зв‘язку ЗАЕС з енергосистемою та створити навколо неї демілітаризовану зону. Після цього лінії зв‘язку можна буде відремонтувати, забезпечити включення і подальшу безпечну роботу ЗАЕС.

09.09.2022

Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії МАГАТЕ Рафаель Гроссі вважає, що навколо ЗАЕС необхідно негайно створити безпечну зону. «Обстріл спричинив повне знеструмлення в Енергодарі та поставив під загрозу безпечну роботу розташованої неподалік Запорізької АЕС. Це має бути припинено, і негайно погоджено створення зони ядерної безпеки та захисту. АЕС ніколи не може бути пішаком війни», – написав він у своєму твіттері.

06.06.2022

Стало відомо про жахливе становище заповідних озер академіка Ювеналія Зайцева. Це система дрібних внутрішніх озер біля піщаного пересипу в низов’ях лиману Алібей на межі з лиманом Шагані та Карачаус, які були названі на честь відомого вченого-біолога.

В цьому році озера майже висохли. На думку еколога, заступника директора НПП “Тузлівські лимани” Івана Русєва, причина в тому, що вода в лимани й в озера майже не поступає ззовні. Не було і стоку прісної води по малим річкам в лимани. В цьому році рівень води в річці Дунай вкрай низький за останні десятиріччя, і тому вода в лимани Джантшейський та Малий Сасик теж не поступає і не поповнює озера. І, нарешті, зовсім немає водообміну між Чорним морем та Тузлівськими лиманами. Окрім військових дій, одною з причин відсутності водообміну є те, що Одеська ОДА блокувала видачу дозволів місцевим рибалкам, які готові були за свої кошти зробити прорву для водообміну між Чорним морем та лиманами.

05.09.2022

За повідомленням ДП НАЕК Енергоатом, протягом останніх трьох діб російські окупаційні війська продовжують інтенсивні обстріли території навколо Запорізької АЕС. Внаслідок цього були пошкоджені та відключені лінії електропередачі (ЛЕП) 750 кВ ЗАЕС – Дніпровська, 330 кВ ЗаТЕС – Каховська та ЛЕП 330 кВ ЗаТЕС – Мелітополь. Також пошкоджений АТ 750/330 кВ ЗАЕС. Інші лінії вузла ЗАЕС/ЗаТЕС зазнали пошкоджень ще раніше.

5 вересня 2022 року внаслідок пожежі, яка сталася через обстріли, була відімкнена ЛЕП 330 кВ ЗаТЕС – Феросплавна, тобто остання лінія, яка з’єднувала вузол ЗАЕС/ЗаТЕС із енергосистемою України! Як наслідок – був розвантажений та відключений від мережі енергоблок №6, який зараз живить власні потреби ЗАЕС.

Тим часом МАГАТЕ опублікувала звіт за підсумками місії на Запорізьку АЕС. В ньому, зокрема, йдеться про те, що МАГАТЕ готова негайно розпочати консультації щодо термінового створення зони ядерної безпеки та зони захисту на ЗАЕС.

«До завершення конфлікту і відновлення стабільних умов існує нагальна потреба у проміжних заходах для запобігання ядерній аварії внаслідок фізичної шкоди, спричиненої військовими діями», – йдеться у звіті. – «Цього можна досягти шляхом негайного створення охоронної зони ядерної безпеки. МАГАТЕ готове негайно розпочати консультації щодо термінового створення такої зони ядерної безпеки та захисту на ЗАЕС», – зазначається в документі.

03.09.2022

За повідомленням телеграм-каналу Запорізької АЕС, внаслідок безперервних обстрілів російських окупаційних військ відключено енергоблок №5 Запорізької АЕС

Ввечері 3 вересня 2022 року після обстрілів російськими окупантами ліній зв’язку Запорізької АЕС з енергосистемою України та через недостатню для двох енергоблоків пропускну спроможність останньої, резервної, лінії о 19:35 енергоблок №5 ЗАЕС був відключений від енергомережі.

Наразі в роботі залишається 6-й енергоблок, який з обмеженою потужністю через резервну лінію подає електроенергію в енергосистему України, а також забезпечує власні потреби Запорізької АЕС.

У розпорядженні російського опозиційного ЗМІ The Insider опинилося відео роботи російських реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) з території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Воно було знято в ніч із 2 на 3 вересня. На кадрах видно, що РСЗВ знаходяться у безпосередній близькості від енергоблока.

02.09.2022

Головне з брифінгу очільника МАГАТЕ Рафаеля Гроссі після візиту на Запорізьку АЕС:

  • Місія МАГАТЕ зафіксувала наслідки обстрілів ЗАЕС, зазначивши, що вони призвели до «порушення фізичної цілісності» об’єктів електростанції
  • Попри обстріли, ЗАЕС працює і перебуває у «відносно доброму стані». Також Гроссі додав, що станцію контролюють російські окупаційні війська
  • Агенція вирішила організувати постійну присутність на ЗАЕС. Цього разу там буде двоє представників. Вони залишаться до «стабілізації ситуації»
  • Гроссі заявив, що військові, які перебувають на станції, не наближались до місії. Також він додав, що хотів поспілкуватись з ними, але їх не допустили.
  • Українські працівники продовжують працювати з російськими «колегами»: «Це не ідеальна, це напружена ситуація».

01.09.2022

В оперативному командуванні “Південь” повідомили, що вночі ворог атакував Одеську область двома ракетами “Онікс”, випущеними з берегового ракетного комплексу Бастіон з території тимчасово окупованого Криму. Одна ракета знищена силами ППО, друга влучила у відкриту місцевість. Руйнувань та постраждалих немає.

Українська розвідка повідомляє, що група російських ударних вертольотів К-52 «працювала» зранку над Енергодаром, завдаючи ударів по житлових кварталах. Мінометний обстріл вівся поблизу території ЗАЕС і ядерних реакторів.

Енергодарський міський голова Дмитро Орлов повідомив у своєму телеграм-каналі, що внаслідок чергового мінометного обстрілу російськими окупаційними військами майданчика Запорізької АЕС спрацював аварійний захист і відключився працюючий 5-й енергоблок.

Крім того, пошкоджено лінію резервного живлення власних потреб ЗАЕС – 330 кВ. У перехідному режимі сталося знеструмлення непрацюючого енергоблока №2 із запуском дизель-генераторів.

Попри провокації рашистів місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. Про це повідомив ДП НАЕК Енергоатом.

Під час брифінгу голова організації Рафаель Гроссі заявив, що побачив “ключові речі”, які хотів побачити, і що МАГАТЕ залишить своїх представників на ЗАЕС.

____________________________________________________________________________________________________________

Огляд підготовлений в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук