Зелений лист

Як правильно отримати, надати та розподілити гуманітарну допомогу. Правові поради волонтерам

З початком повномасштабного вторгнення РФ порядок ввезення гуманітарної допомоги, що існував у мирний час був докорінно змінений. Фактично порядок з дозвільного перейшов у характер декларативного. З метою практичної допомоги організаціям, що налаштовані займатися гуманітарною допомогою, волонтерством та благодійництвом, розроблені ці методичні рекомендації, що можуть стати у нагоді у питаннях отримання, надання та розподілення отриманої гуманітарної допомоги. Також є можливість скачати необхідні документи.

Повномасштабне вторгнення військ Російської Федерації на територію України зумовило цілу низку проблем, пов’язаних з військовою агресією та вчиненням Російською Федерацією воєнних злочинів і злочинів проти людяності, зокрема необхідність забезпечення українців та українських збройних формувань в умовах збройної агресії та гуманітарних катастроф, які раз по раз виникають на окупованих територіях або ж територіях, де ведуться активні бойові дії.

 Ба більше, потреба у гуманітарній допомозі існує і на території України, яка не охоплена бойовими діями, що пов’язується з різкою втратою стабільних економічних зв’язків, яка у свою чергу призводить до безробіття, зупинки підприємств та необхідністю перелаштовувати бізнес та умови життя на воєнний лад.

З початком війни значно змінився порядок везення гуманітарної допомги. Скасовано цілу низку етапів та процедур, що значно спростило організацію її отримання: наприклад на сьогоднішній день не потрібно подавати документи та чекати рішень Мінсоцполітики чи обласних адміністрацій про визнання товарів гуманітарною допомогою чи повідомляти про таке ввезення обласні військові адміністрації.

 Проте 24 березня 2022 року Верховною радою прийнято Закон № 7146, яким введено кримінальну відповідальність за використання під час дії воєнного стану гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги не за цільовим призначенням, а саме з метою отримання прибутку або власного збагачення.

 У зв’язку із цим, все ж варто мати повний пакет документів на випадок, якщо повноважні органи матимуть бажання перевірити весь процес її отримання та розподілення, у зв’язку із чим в нагоді стануть положення законодавства про гуманітарну допомогу, які діяли до введення в Україні воєнного стану.

І. Що таке гуманітарна допомога[1].

Різновид благодійництва, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном у вигляді цільової адресної безоплатної допомоги:

Грошова або натуральна формаНегрошова форма
Безповоротна фінансова допомогаВиконання робіт
Добровільні пожертвуванняНадання послуг
Різноманітні товари (продукти харчування, засоби гігієни, медичні засоби) 

ІІ. Обовязкові ознаки гуманітарної допомоги.

2.1. Цільова (надається під конкретні цілі);

  • Адресна (надається конкретному отримувачу, а у подальшому набувачу);
    • Безоплатна (не передбачає оплати за її отримання);

ІII. Цілі та напрями гуманітарної допомоги.

Гуманітарна допомога надається в Україні або за кордоном отримувачам, які потребують у таких випадках:

  • соціальна незахищеність;
    • матеріальна незабезпеченість;
    • важке фінансове становище;
    • виникнення надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення;
    • тяжка хвороба конкретних фізичних осіб;
    • підготовка до збройного захисту держави та її захист у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
IV.      Хто є хто у питанні надання гуманітарної допомоги.
ДонорОтримувачНабувач
Іноземні або вітчизняні юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.Юридичні особи, які отримуються гуманітарну допомогу від донорів та є по-суті проміжною ланкою між донорами та набувачами.Фізичні та у деяких випадках юридичні особи, яким безпосередньо адресована гуманітарна допомога.
гуманітарна допомога

            4.1. Важливо: Юридичні особи можуть бути отримувачами або набувачами гуманітарної допомоги виключно, якщо вони мають наступний статус:

  • підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці;
    • підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважені ними державні установи та органи місцевого самоврядування;
    • благодійні організації, зареєстровані у порядку Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
    • громадські організації осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці;
    • Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації;
    • творчі спілки;
    • громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності;
    • релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації»;
    • реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності.

4.2. Важливо: Отримувачами гуманітарної допомоги можуть бути лише юридичні особи.

Якщо фізична особа намагатиметься ввезти певні товари на територію України – на неї розповсюджуються обмеження, передбачені Митним кодексом України[2] щодо можливості ввезення товарів на суму не більше 500 євро та перетину кордону не більше одного разу на добу і такі товари не визнаються гуманітарною допомогою.

            V. Документальне оформлення та алгоритм отримання гуманітарної допомоги.

            5.1. При цьому варто розглянути дві ситуації:

Перша – ваш гуманітарний вантаж прибуває на територію України

Друга – ваш гуманітарний вантаж знаходиться на території іншої держави і представнику організації необхідно його забрати на власному або ж орендованому транспорті.

            Розпочнемо з першої – найпростішої.

Важливо: сьогодні єдиним документом, який вимагається при оформленні перетину державного (митного) кордону гуманітарною допомогою є «Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою»[3] – вона містить усі необхідні відомості про гуманітарну допомогу – донора, отримувача, найменування, вагу, кількість, тощо.

Проте, знову ж таки, зважаючи на постійні динамічні зміни законодавства рекомендуємо мати більший пакет документів.

            5.2. Письмова пропозиція донора про надання гуманітарної допомоги.

 Підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною у мирний час була письмова пропозиція донора про її надання[4].

Вказаний документ є, по суті, вихідною точкою для отримання гуманітарної допомоги та засвідчує:

  • її реальний характер;
  • джерело походження;
  • існування донора.

Такий документ можна скласти донору самостійно а для його складення бажано отримати від донорів та внести до листа наступну інформацію:

  • Для фізичних осіб: ПІБ, громадянство, дата народження, документ, що посвідчує особу, телефон країни-резидентства, електронна пошта.
    • Для юридичних осіб: найменування, номер реєстрації у торгівельному реєстрі держави перебування, телефон країни-резидентства, електронна пошта).
    • Найменування товару, кількість (шт.) та об’єм (boxes). Приклад: продукти харчування тривалого зберігання – 100 шт., 200 кг.
    • Дані водія та особи, яка буде декларувати гуманітарну допомогу (ПІБ, дата народження, документ, що посвідчує особу, телефон водія або декларанта, дані його водійського посвідчення або ліцензії).
    • Інформацію про пункти пропуску в країні-резидентства та в Україні. Приклад: Джюрджюлешт (Республіка Молдова), Рені (Україна).

Важливо: Можуть бути різні донори та різні ситуації, однак саме отримувач гуманітарної допомоги несе усю відповідальність за подальшу долю гуманітарної допомоги на території України, тому саме він зацікавлений у отриманні якомога більшого обсягу інформації від донора.

            5.3. Згода на отримання гуманітарної допомоги.

Підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання[5]. Такий документ складався для подання його державним органам з метою доцільності визнання товарів гуманітарною допомогою.

Фактично така згода складається на підставі письмової пропозиції донора та містить аналогічні відомості і у сьогоднішній ситуації може складатися, наприклад за бажанням донора.

            5.4. Ввезення гуманітарної допомоги через митний кордон.

Як було вказано вище – інформація щодо перетину державного (митного) кордону гуманітарною допомогою від конкретного донора конкретному отримувачу підтверджується «Декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою»[6].

Важливо: Якщо для деяких товарів нещодавно необхідно було окрім подання декларації отримати рішення про їх визнання гуманітарною допомогою, то згідно нещодавних змін[7] потрібен лише «Гарантійний лист кінцевого користувача» для ввезення певної категорії товарів нецивільного призначення, таких як:

  • пластини для бронежилетів;
  • переносні радіостанції нецивільного призначення;
  • безпілотні літальні апарати (квадрокоптери) нецивільного призначення;
  • біноклі, монокуляри та інші оптичні труби, магніфери (збільшувачі) нецивільного призначення;
  • коліматорні приціли, оптичні приціли нецивільного призначення;
  • тепловізори, прилади нічного бачення.

Такими набувачами (користувачами) можуть бути лише:

  • орган військового управління, визначений Міністерством оборони
  • правоохоронний орган
  • інше військове формування, утворене відповідно до закону
  • або інший суб’єкт, що здійснює боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
гуманітарна допомога

Важливо: Для ввезення у якості гуманітарної допомоги транспортних засобів, що передаються на потреби ЗСУ та інших збройних формувань (виключно позашляховики, мінівени та мікроавтобуси) необхідно додатково надати на пункті пропуску перед заповненням декларації:

– будь-який документ на ТЗ з метою його ідентифікації;

– лист-звернення військового формування про потребу у використанні автомобілю;

– зобов’язання декларанта зняти ТЗ з обліку.

5.5. Документ, що підтверджує приймання-передачу гуманітарної допомоги між Донором (його представником) та її Отримувачем та оприбуткування гуманітарної допомоги.

Як вже було вказано – інформація щодо перетину державного (митного) кордону гуманітарною допомогою від конкретного донора конкретному отримувачу підтверджується «Декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою»[8].

Разом із цим, для того, щоб мати «класичний» первинний документ обліку з донором необхідно скласти акт приймання-передачі гуманітарної допомоги в місці її отримання або ж отримати міжнародну товарно-транспортну накладну, пакувальний лист, специфікацію, тощо – у будь-якому випадку гуманітарна допомога має «стати на облік» в організації.

5.6. Маркування «гуманітарна допомога».

У світлі останніх відомостей про виявлення фактів продажу гуманітарної допомоги, за можливості доцільно таку гуманітарну допомогу маркувати, шляхом нанесення на етикетку, ярлик або безпосередньо на зовнішню чи внутрішню упаковку товару клейма (печатки) «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено».

Таким чином питання боротьби зі збагаченням за рахунок гуманітарної допомоги під час війни вже вирішувалося у Донецькій та Луганській областях[9].

Більше того, схожі вимоги встановлені щодо маркування товарів, які надходять як благодійна допомога[10], тому може стати у нагоді для убезпечення себе та товарів, які отримані, як гуманітарна допомога.

5.7. Документальне оформлення передання гуманітарної допомоги набувачам – фізичним або юридичним особам.

            Видача набувачам гуманітарної допомоги відбувається двома шляхами:

            – для фізичних осіб – шляхом відображення такої видачі у Відомості про видачу, форма якої офіційно затверджена[11] та складення видаткового документу (накладної, ордеру, доручення, тощо[12]).

            – для юридичних осіб – за актом приймання-передачі.

Такі документи необхідні для подальшого заповнення відповідної звітності, оскільки вона містить розділ про підтверджувальні документи.

З метою підтвердження потреб набувачів у гуманітарній допомозі необхідно мати прохання (заяву) на отримання гуманітарної допомоги, а також скласти відповідний Наказ по організації про її видачу та розподіл.

У таких документах необхідно вказувати цілі за якими гуманітарна допомога надається (зазначені у розділі ІІІ).

Також зважаючи на зміст Відомості від кожної фізичної особи необхідно отримати таку інформацію:

  • ПІБ;
  • Дата народження;
  • Адреса проживання, телефон;
  • Індивідуальний податковий номер;
  • Документ, що посвідчує особу;
  • Соціальна категорія (залежить від цілей гуманітарної допомоги);

Фізичним особам гуманітарна допомога видається під особистий підпис, який проставляється у відомості.

5.8. Cкладаємо звіт про наявність і розподіл гуманітарної допомоги (форма звіту № 1, затв. Наказом Мінсоцполітики від 31 липня 2020 року № 539) та контролюємо кінцевого набувача.

Як було вказано вище не пізніше 05 числа місяця, наступного за звітним необхідно подати Звіт про наявність і розподіл гуманітарної допомоги.

Верховною Радою було прийнято Закон № 2115-ІХ[13], яким передбачена тримісячна (після закінчення воєнного стану) відстрочка щодо подання звітності, яка вимагається законодавством.

На сьогоднішній день відсутні будь-які роз’яснення Міністерства соціальної політики з цього питання, але з огляду на узагальнююче формулювання можна припустити, що такою звітністю є і звітність щодо наявності і розподілу гуманітарної допомоги[14].

Важливо: якщо гуманітарною допомогою були товари, визначені в останній постанові КМУ[15] у ваших інтересах, як Отримувача гуманітарної допомоги проконтролювати інформування користувачем гуманітарної допомоги Державної служби експортного контролю про отримання від вас такої допомоги протягом 3-х днів з дня передання Вами таких товарів.

VI. Які товари я можу переправити через кордон в якості гуманітарної допомоги?

У перший час введення воєнного стану Кабмін затвердив перелік категорій товарів, що визнавались гуманітарною допомогою без здійснення окремих процедур, однак вже 20 березня 2022 року такий порядок скасував, тому на сьогоднішній день можна за декларативним принципом ввозити в якості гуманітарної допомоги практично будь-які товари (продукти харчування, засоби гігієни, бронежилети, каски, матеріали для них, тощо), навіть автомобілі, крім визначених Митним кодексом України[16]:

  • товари, які походять з Російської Федерації, за встановленими Постановою КМУ переліком[17];
  • зброя військових зразків та боєприпаси до неї;
  • наркотичні та психотропні речовини;
  • сильнодіючи отруйні, радіоактивні та вибухові речовини;
  • витвори мистецтва, культурні та історичні цінності;
  • анульовані цінні папери;
  • товари, експорт яких здійснюється з порушенням прав інтелектуальної власності.

І якщо для бронежилетів, касок та матеріалів для них взагалі скасували необхідність отримання будь-яких додаткових документів, а для певних товарів (тепловізори, безпілотники, переносні радіостанції, тощо) потрібен лише гарантійний лист кінцевого користувача, то на інші товари подвійного або військового призначення необхідно мати дозвіл або висновок Держекспортконтролю[18][19][20].

VII. У разі необхідності забрати гуманітарний вантаж своїм транспортом за кордоном.

Як відомо в Україні діє заборона перетину державного кордону чоловіками у віці від 18 до 60 років, тож для того, щоб водій вашої організації перетнув кордон задля отримання гуманітарного вантажу необхідно здійснити його бронювання.

Наприклад в Одеській області встановлено такий алгоритм:

  1. Визначення автотранспортних засобів, якими буде здійснюватися перевезення (виключно вантажні);
  2. Визначення водіїв (не більше 2 на один автотранспортний засіб), які будуть залучені до отримання гуманітарної допомоги;
  3. Складення заяви за встановленою формою, додатком до якої є:
  4. копія закордонного паспорту кожного водія;
  5. копія усіх сторінок військового квитка кожного водія.

У разі успішного бронювання військовозобов’язаних водіїв такі особи отримують підтверджуючий документ про своє бронювання.

Важливо: Заявки щодо автотранспортних засобів, що не є вантажними, та водіїв, ВОС яких відповідають дефіцитним, будуть відхилені.

Важливо: Міністерством оборони України повідомляється перелік військових дефіцитних спеціальностей, по бронюванню щодо яких буде відмовлено – такі водії не можуть бути задіяні у перевезення гуманітарної допомоги:

рядового, сержантського та старшинського складу:

003, 004, 008, 015, 016, 019, 021, 028, 029, 034, 035, 036, 037, 039, 047, 048, 054, 055, 058, 065, 069, 070, 071, 072, 110, 113, 117, 118, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 133, 134, 135, 136, 137, 139, 140, 143, 144, 145, 146, 147, 153, 163, 178, 183, 184, 210, 216, 220, 221, 223, 255, 233, 234, 245, 248, 250, 251, 260, 261, 262, 265, 267, 307, 320, 323, 326, 333, 340, 379, 381, 382, 383, 403, 420, 460, 474, 500, 501-503, 507, 525, 527, 528, 530, 531, 538, 543, 544, 549, 550, 554, 569;

офіцерського складу за групами ВОС: 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 12, 14, 34, 44, 46, 47, 49, 50, 52, 53, 54, 70, 90.

Після даної процедури включно до 30 квітня 2022 року вказані водії зможуть перетинати кордон та самостійно забирати гуманітарну допомогу – у такому разі саме вони будуть заповнювати декларацію у пункті пропуску.

VIII. Нам пропонують гуманітарну допомогу, але ми не знаємо кому її передати?

У такому разі можна надіслати лист з інформацією про гуманітарну допомогу відповідній обласній військовій адміністрації, Міністерству соціальної політики або ж скористатися електронними порталами:

  • «єДопомога» – https://edopomoga.gov.ua
  • «Портал гуманітарної допомоги» – https://help.gov.ua

IX. Нормативні акти:

  • Митний кодекс України;
  • Закон України «Про гуманітарну допомогу»;
  • Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»;
  • Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» № 2118-ІХ від 03 березня 2022 року;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 1997 року № 363 «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 року № 542 «Про затвердження Порядку використання гуманітарної допомоги у вигляді коштів в іноземній валюті з рахунків в іноземній валюті отримувачів гуманітарної допомоги»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року № 86 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 30 січня 2015 року № 21 «Про надання гуманітарної допомоги населенню Донецької та Луганської областей»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації».
  • Постанови кабміну від 24.02.2022 № 153, 28.02.2022 № 167, 01.03.2022 № 173, 04.03.2022 № 191, 05.03.2022 № 203 критичний імпорт.
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану»;
  • Постанова Кабміну від 07.03.2022 № 224 «Про затвердження переліку категорій товарів,  що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 09 березня 2022 року «Про заходи щодо забезпечення в умовах воєнного стану безперебійного постачання імпортованих харчових продуктів та кормів»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 329 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 01 березня 2022 року № 174 та визнання таким, що втратив чинність, пункту 1 постанови КМУ від 07 березня 2022 року № 224»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 330 «Деякі питання здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зокрема, транспортних засобів, в умовах воєнного стану»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 року № 344 «Про внесення змін до пункту 1 постанови КМУ від 01 березня 2022 року № 174»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174»;
  • Наказ Міністерства соціальної політики від 31 липня 2020 року № 539 «Про затвердження форм звітів про наявність і розподіл гуманітарної допомоги та Інструкції щодо їх заповнення»;
  • Наказ Міністерства соціальної політики від 06 квітня 2017 року № 573 «Про затвердження Переліку документів, які подаються для визнання вантажів (товарів), коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг гуманітарною допомогою».
  • Наказ Міністерства фінансів України від 14 грудня 1999 року № 298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги».

[1] ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»

[2] Стаття 374 Митного кодексу України

[3] Додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174

[4] Абз. 1 ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу»

[5] Абз. 2 ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу»

[6] Додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174

[7] Постанова КМУ від 26 березня 2022 року № 362

[8] Додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174

[9] п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2015 року № 21

[10] П. 197.1.15 Податкового кодексу України

[11] Пп. 1 п. 5 Інструкції про заповнення форми звіту № 1 та форми звіту № 2

[12] п. 1.1. п. 1 Наказу Міністерства фінансів України від 14.12.1999 № 298

[13] п. 1 та п. 2 Закону України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»

[14] Наказ Мінсоцполітики від 31 липня 2020 року № 539

[15] Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року № 362

[16] Стаття 196 Митного кодексу України

[17] Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1147

[18] п. 6 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року № 86

[19] п. 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового використання, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1807

[20] п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174

Матеріал підготував адвокат Артем Карташов.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49