Як живуть в дельті Дунаю коні, буйволи та рідкісні птахи

Острів Єрмаків у дельті Дунаю в Одеській області називають унікальною екологічною лабораторією. У ньому сформувалася своя власна самобутня екосистема, що стала свого роду полігоном для досліджень екологів. На цей час острів є однією з найбагатших з погляду біорізноманіття територій Дунайського біосферного заповідника. Тут мешкає безліч видів птахів, наприклад, кучерявий і рожевий пелікани, орлан-білохвіст та інші.

ГО «Зелений лист» взяла участь в науково-дослідницькій експедиції «Регіональна оцінка втрат та впливів російсько-української війни на об’єкти ПЗФ Північно-Західного Причорномор’я» в Одеській області. Учасники експедиції проїхали маршрутом Одеса – Маяки – Татарбунари –Приморське – Вилкове – Ізмаїл. Побували в Національних природних парках «Тузлівські лимани» Нижньодністровський та Дунайському біосферному заповіднику, де фіксували ураження, які були нанесені заповідним територіям воєнними діями. Одним із найсильніших вражень стало відвідування острова Єрмаків, який є частиною Дунайського біосферного заповідника.

Архітектори природи, священні птахи Давнього Єгипту та тарпановидні коники

Більшу частину острова Єрмаків було відновлено до природного стану у 2009 році за проєктом Всесвітнього фонду природи. Відновлення природних процесів на острові продовжила у 2019 році організація Rewilding Україна, поселивши на ньому стадо водяних буйволів із Закарпаття та табун диких тарпановидних коней із заповідників Латвії.

На острові Єрмаків мешкає єдиний птах родини ібісових в Україні – коровайка.

Цей довгоногий птах зі загнутим донизу дзьобом шоколадно-коричневого кольору живе на берегах Нілу в Африці.  У стародавньому Єгипті ібіс вважався священним птахом, був символом бога мудрості та правосуддя Тота.

Для України це не тільки перелітний птах, вони живуть також в дельтах Дністра і Дніпра, у заплаві Інгулу.

Коровайка перебуває під захистом Червоної книги України (статус – вразливий), Бернської та Боннської конвенцій, угоди AEWA, а також Директиви ЄС про захист диких птахів.

Ще один крилатий мешканець острова – це орлан-білохвіст, один із найбільших представників хижих птахів Євразії. Розмах його крил досягає 2,5 м.

Цей птах є рідкісним видом. У світі його популяцію оцінюють у 5—7 тис. пар, в тому числі в Європі гніздиться 4—4,7 тис. пар. В Україні станом на 2009 р. налічувалось усього 100—120 пар.

Тому вважається великою удачею побачити цього величного птаха. Така удача посміхнулася голові ГО «Зелений лист» Владиславу Балінському. Він зробив світлину з орланом-білохвостом, який летів над островом Єрмаків.

Також на острові Єрмаков добре почувається водяний буйвіл. Пращури цього велетня мешкали в дельті Дунаю 50 років тому, і знов повернулись влітку 2019 року завдяки ентузіастам з організації Rewilding Ukraine. Дві групи буйволів були завезені із Закарпаття з долини річки Тиса, де вони були дбайливо зібрані екологом і активістом з Німеччини Мішелем Якобі. На думку авторів проєкту, тварини допоможуть зберегти мозаїчні ландшафти й біорізноманіття острова, адже вони є чудовими «архітекторами» природи. Проріджуючи чагарник і очеретяні зарості, вони створюють невеликі басейни й калюжі, в яких можуть селитися різні комахи, земноводні й риби.

Повернення буйволів в Дунайський біосферний заповідник названо однією з шести успішних історій повернення видів, серед яких також бобер у Великобританії, вовк в Єллоустоунському національному парку, блакитна антилопа гну в парку Серенгеті в східній Африці, рівнинний бізон в американській прерії, вівцебик в Арктиці.

Фото Владислава Балінського.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук