Теплові електростанції нерідко стають джерелом забруднення довкілля. На окупованій росією з 1992 року частині Молдови, в так званій придністровській народній республіці працює теплова електростанція Молдавська ДРЕС. Вона є найбільшою в Європі.
Але від роботи ТЕЦ у ПМР шкоди зазнають українські села: Лиманське й Кучурган – під загрозою підтоплення, а Градениці потерпають від неутилізованих токсичних відходів. Площа засміченої землі на українській території складає близько 130 гектар.
Окрім цього українські громади змушені постійно витрачати бюджетні кошти, по суті, на підтримку технічного циклу діяльності МДРЕС.
Водночас Молдова перебуває в енергетичній залежності від роботи теплової електростанції у придністров’ї. Де-факто – від сепаратистського режиму в ПМР, за яким стоять кремлівські керівники. Власником МДРЕС є російська компанія, якою керує близький соратник президента рф володимира путіна підсанкційний Борис Ковальчук.
Певний час МДРЕС навіть експортувала електроенергію в ЄС, обійшовши санкції через реєстрацію компанії в Кишиневі.
Виходить, у той час як МДРЕС заробляє гроші, поповнює бюджет невизнаному придністров’ю, в Україні екологічні проблеми, а Молдова критично залежить сепаратистів і їхніх кремлівських посіпак.
ГО “Зелений лист” спільно з журналістами молдавського TV8 підготували фільм-розслідування про МДРЕС.
Документальний фільм створений за підтримки Journalismfund.