Екологи пропонують створити для дельфінів реабілітаційний центр на острові Зміїний

Чому гинуть білобочки та афаліни

Десятки тисяч білобочок та афалін загинуло в Чорному морі від злочинів рашистів. Про це написав на своїй сторінці в фейсбуці заступник директора Національного природного парку «Тузлівські лимани», еколог, доктор біологічних наук Іван Русєв.  Про масову загибель від дій окупантів чорноморських дельфінів «Зелений лист» вперше писав ще в травні. Саме тоді почали виявляти тіла цих китоподібних на чорноморському узбережжі Одеської області.

«І ось, море знову, наприкінці липня, винесло на узбережжя Нацпарку “Тузлівські лимани” дельфінів – азовку і білобочку, ще одну білобочку – на одеський пляж», – пише Іван Русєв.  

Фото з ФБ-сторінки Івана Русєва

Причина загибелі дельфінів, на його думку, в тому, що рашисти на Чорному морі застосовують надводні та підводні човни, в яких використовуються гідролокатори. Внаслідок використання гідролока́торів (сонарів) створюються потужні звуки, які негативно впливають на здоров`я тварин: дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів суден, що виводить з ладу їх органи навігації та ехолокації, вони отримують  потужну акустичну травму.

Страждають дельфіни також і від потужних вибухів у час тривалого бомбардування моря. При ураженні органів навігації й слуху дельфіні не можуть застосувати ехолокацію, тобто вони стають фактично «сліпими». Втративши орієнтацію,  тварини втрачають акустичний контроль над середовищем. «Сліпі» дельфіни знаходяться в стресі та паніці, не можуть орієнтуватися в просторі. В результаті вони потрапляють на усілякі перешкоди, зокрема й міни, розбиваються об скелі. І головне – такі «паралізовані» дельфіни не можуть полювати за рибою та швидко виснажуються. 

Ослаблені від удару гідролокаторів дельфіни, «сліпі», в стресовому стані різко втрачають імунітет і стають об’єктом автономного зараження збудниками інфекцій, віруси яких в них живуть постійно. Це насамперед характерний для дельфінів вірус – морбілівірус.

Реальна картина злочину невідома нікому

Іван Русєв вважає, що знайдені тіла загиблих дельфінів – це лише верхівка айсберга. «З’явившись на узбережжі, загиблий дельфін може зникнути вже наступного дня, хоча бувають і виключення, коли трупи можуть лежати довго. І тому, фактичні дані по загиблім чорноморським  дельфінам від орків дуже занижені, оскільки знайти й врахувати загальну кількість всіх викинутих морем тварин практично неможливо», – роз’яснює еколог.  

За оцінками співробітників Нацпарку «Тузлівські лимани», загальна кількість загиблих дельфінів трьох видів у Чорному морі  через військові дії становить щонайменше 5000 особин за період війни 2022 року. Море викидає на берег не більше 5% від всіх загиблих тварин. Решта 95% просто іде на дно моря, тому їх неможливо  зареєструвати. Вони не доступні для виявлення та підрахунку з берега, тому, як вважає Русєв, за часи війни російських варварів проти України вже загинули, імовірно, десятки тисяч дельфінів.

Науково-дослідний відділ Нацпарку в рамках моніторингу дельфінів систематично отримує інформацію від екологів та журналістів з Румунії та Болгарії, які повідомляють про зафіксовані факти виявлених загиблих дельфінів (переважно на пляжах) у цих країнах за період воєнного часу. Про ситуацію в Туреччині, Грузії, росії, а також деяких ділянок узбережжя в Україні, де були виявлені мертві дельфіни, екологи стежать за відкритими джерелами інформації та аналізують її.

За даними з відкритих джерел, російські вчені причиною численної загибелі дельфінів в Чорному морі під час воєнних дій називають інфекційні хвороби та потрапляння в сітки. Ці версії одеський еколог Русєв спростовує. Він вважає, що під час воєнних дій інфекції є вторинним явищем. Здорові дельфіни мають сильну імунну систему, і їх загибель від інфекцій вкрай рідкісна.

Реабілітаційний центр для дельфінів на острові Зміїний?

Виконуюча обов’язки директора Нацпарку «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк відправила до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України лист з пропозицією для відновлення популяцій дельфінів після перемоги створити в Північно-Західній акваторії Чорного моря заповідники чи нацпарки великі за площею (не менше 3000 км кв.) або суттєво збільшити акваторії морських нацпарків України, де буде виключено будь-який агресивний антропогенний чинник стримування відтворення та відновлення популяцій.

Зокрема, співробітники Нацпарку «Тузлівські лимани» пропонують надати статус вищого рівня об`єкту природно-заповідного фонду України – загальнозоологічному заказнику загальнодержавного значення “Острів Зміїний” – статус вищого рівня, На їх думку, острів має стати біосферним резерватом чи національним парком з розширенням акваторії (не менше 3000 кв. км) та адміністрацією на острові Зміїний. Пропонують також Міністерству вивчити можливість створення там реабілітаційного центру для чорноморських дельфінів.

Острів Зміїний, фото – https://suspilne.media/

Зараз, коли ЗСУ щойно звільнили острів від російських окупантів, коли море довкола кишить російськими мінами та не всі російські кораблі ще пішли на дно, його перетворення на реабілітаційний центр для дельфінів видається фантастикою. Однак процес перетворення заказника на Національний парк потребує багато часу – на розробку наукового та юридичного обґрунтування. Тому ідея одеських екологів не здається такою вже фантастичною.

І розпочинати цей процес можна і потрібно вже сьогодні, в таку трагічну не лише для чорноморських дельфінів, а й для всієї України годину.

…Коли вже було написано цю статтю, голова ГО “Зелений лист” Владислав Балінський знайшов на 16-й станції Великого Фонтану в Одесі тіло дельфіна-білобочки. Балінський вважає й цього дельфіна жертвою війни.

Додатково

Загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний», до складу якого залучено екологічно цінну частину острова з прилеглою 500-метровою акваторією Чорного моря загальною площею 232 га, створено Указом Президента України від 9 грудня 1998 № 1341/98 «Про території та об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення», створено загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний».

Наказом Мінприроди України від 27 січня 2005 р. № 54 затверджено Положення про загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний».

31 жовтня 1996 року шість причорноморських країн – Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Україна та Росія – підписали Стратегічний план дій з реабілітації та захисту Чорного моря.

Для охорони навколишнього середовища в районі Чорного моря в 1998 році було прийнято угоду ACCOBAMS («Agreement on the Conservation of Cetaceans of the Black Sea, Mediterranean Sea and Contiguous Atlantik Area») — «Угоду щодо збереження китоподібних Чорного моря, Середземного моря та прилеглої акваторії Атлантики», де одним із основних питань є охорона дельфінів і китів.

Україна приєдналась до  Угоди у 2003 г.  У преамбулі Угоди визнається, що китоподібні (включаючи дельфінів) є невіддільною частиною морської екосистеми, яка має бути збережена для блага сьогодення та майбутніх поколінь, спільною турботою.

росія теж підписала Угоду. Як, втім, і всі міжнародні конвенції та навіть Декларацію прав китоподібних: китів та дельфінів. Але хіба хоч одне міжнародне зобов’язання утримало країну-терориста від скоєння кривавих та жахливих злочинів проти людства?

Прямуємо разом

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук