Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування

Працівники Нацпарку «Тузлівські лимани» та екоактивісти протестували біля Південного регіонального управління Державної прикордонної служби 25 вересня.  Працівники парку стверджують, що прикордонники Відділу прикордонної служби «Курортне» покривають браконьєрів. Особливо ситуація загострилася у кінці вересня, у сезон лову кефалевих. Прикордонники пообіцяли провести розслідування та звинуватили деякі ЗМІ та активістів у поширенні фейків. 

Директорка Нацпарку: На нас напали, прикордонники це бачили і ніяк не відреагували

Ірина Вихристюк, в. о. директора Нацпарку «Тузлівські лимани» розповіла про нещодавній рейд, який працівники парку проводили спільно із прикордонниками 21 вересня. За її словами, на території парку знаходиться гідроспоруда, на яку немає документів, тим не менш упродовж п’яти років там встановлюються пастки для риби. «Подібний вилов риби заборонений усіма існуючими нормами і законами», – сказала Ірина Вихристюк. Директорка розповіла, що працівники нацпарку попросили прикордонників поїхати на гідроспоруду. 

«Спочатку прикордонники намагалися вмовити нас, щоб ми туди не їхали. Але ми запевнили їх, що це потрібно зробити. Всі дії, які відбуваються на тій гідроспоруді, незаконні. Міністерство екології відмовило у погодженні функціонування цієї споруди кооперативу «Граніт». Отже, ми під’їхали на своєму автомобілі, позаду були прикордонники. Ми були впевнені, що вони їдуть за нами. Але це було не так. І от коли ми під’їхали до гідроспоруди, на нас з території кооперативу було здійснено напад. Звідки вийшло осіб 30, вони грубо лаялися. Біля гардів стояв автомобіль прикордонної служби з військовими номерами, там було три прикордонника. І коли на нас напали, вони ніяк не відреагували: начальника служби держохорони завалили і били ногами осіб шість. Напали на Івана Русєва, душили, намагалися зірвати фотоапарат», – розповіла Ірина Вихристюк. 

Також директорка розповіла, що одного із прикордонників усе ж вдалося відшукати, однак він не зміг дати відповіді, що він робить на цій гідроспоруді і не представився.

Директорка Нацпарку: Браконьєрство відбувається за сприяння прикордонників ВПС Курортне

«З року в рік ми спостерігаємо одну і ту саму картину. В період вилову кефалі біля цього каналу, з‘являється будка. Там цілодобово чергують прикордонники. Розташовуються вони якраз знаходяться біля гардів, фактично охороняючи їх. Таким чином, там відбувається неконтрольований тотальний вилов кефалевих з вересня до листопада. Очевидно, що браконьєри бояться, що хтось може пошкодити гарди і частина кефалі, яку вони вважають своєю, може вийти в море на зимівлю і відтворення. Браконьєрство відбувається за допомоги працівників ВПС Курортне, прикордонники діють в інтересах цього підприємства», – сказала Ірина Вихристюк.

Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування _1

Також за словами директорки, прикордонники не дозволяють легальним рибалкам, у яких є документи, ловити рибу. За інформацією Ірини Вихристюк у парку працюють три природокористувача, які на сезон влаштували близько сотні місцевих мешканців. Але прикордонники не дозволяють їм ставити неводи та сітки поблизу каналу. «Це відбувається тому, що прикордонники фактично діють в інтересах корпоративу «Граніт». Адже браконьєри зацікавлені у тому, щоб руху кефалі не було ніяких перешкод, щоб вона заходила у влаштовану ними пастку. Тож вони просто сидять і черпають рибу тоннами». У сезон це може бути до 60 тонн на добу, – говорять працівники парку.

Генерал-майор Бабюк: Прикордонники готові до діалогу

До протестувальників вийшов перший заступник начальника Південного регіонального управління генерал-майор Віктор Бабюк. Спочатку він запропонував зайти до кімнати відвідувачів і поговорити там. Також він зазначив, що прикордонники «готові до діалогу». Протестувальники запропонували спочатку зробити заяви для ЗМІ, а вже потім зайти до управління, щоб залишити своє звернення. 

Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування _2

Ірина Вихристюк відповіла, що упродовж трьох із половиною років працівники нацпарку намагаються співпрацювати з державною прикордонною службою. «Але наш досвід говорить про те, що прикордонники ВПС «Курортне» більше сприяють незаконним діям, ніж представникам парку», – сказала директорка. За її словами, прикордонники ігнорують звернення працівників нацпарку, зокрема, коли ті повідомляють про рух важкої техніки, на якій на заповідній зоні працюють браконьєри. Окрім того, прикордонники складають протоколи на працівників служби держохорони. «Прикордонників викликають браконьєри, і прикордонники складають позов на працівників нацпарку. Це нонсенс! Так далі не може тривати», – заявила Ірина Вихристюк.   

Владислав Балінський: Корупційні механізми стоять на шляху захисту національних природніх ресурсів

Голова «Зеленого листа» Владислав Балінський, який неодноразово спільно із працівниками Нацпарку брав участь у рейдах проти браконьєрів, розповів, що конфліктна ситуація триває уже п’ять років: «Це постійний конфлікт навколо біоресурсів. Йдеться про велику суму грошей – близько 2,5 мільйонів доларів. Ми чітко впевнені, що вони надходять і до цієї структури також. У 2018 році проводився контроль зі сторони голови Одеської ОДА цієї незаконної гідроспоруди, що належить колишньому депутату пану Могільнікову. Тоді було зафіксовано більше 30 осіб, які не були оформлені. Було складено акт щодо розміщення незаконних будівель, але результати розслідування нам досі не відомі. Усе триває. Ми бачимо, що корупційні механізми стоять на шляху захисту національних природних ресурсів». Також екоактивіст заявив, що у ЗМІ поширюються фейки про те, що нібито прикордонники відбили браконьєрів під час нападу на працівників парку, хоча це не так.

Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування _3

Генерал-майор Бабюк: “Прикордонники не здійснюють охорону ніяких каналів. Вони здійснюють охорону державного кордону”

Генерал-майор Віктор Бабюк прокоментував звинувачення таким чином: «Конфліктна ситуація між працівниками парку та кооперативу «Граніт» інтерпретується по-різному. Яка роль прикордонників? На даному етапі ми дійсно зафіксували факт конфлікту. Ми маємо об’єктивно і всебічно розібратися у цій ситуації. 22 вересня було призначене службове розслідування, в ході якого ми опитаємо всі сторони, які були задіяні у цій нестандартній ситуації, щоб дати правову оцінку діям прикордонників. Прикордонники ні в якому разі, як це заявляли представники Нацпарку, не здійснюють охорону ніяких каналів. Вони здійснюють охорону державного кордону».

Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування _4

Іван Русєв: Сьогодні під загрозою усі працівники парку

На ці слова протестувальники і працівники парку заявили, що є відео, на якому видно, що біля гідроспоруди знаходиться службова машина прикордонників. Далі відбувся діалог між генерал-майором Віктором Бабюком, працівниками парку та активістами:

Бабюк: Якщо таке відео є, представте. У нас такої інформації немає. У нас на ділянці знаходиться дуже багато нарядів машин.

Іван Русєв, начальник наукового відділу Нацпарку: Машина [прикордонників] знаходиться прямо біля каналу, що вона там робить?

Бабюк: Ніхто нікого не обслуговує, це наряд , який несе службу. Вони слідкують за прикордонним режимом. Перевіряють документи в осіб, які пересуваються.

Русєв: Чому вони не перевіряють документи, коли ми просимо? Там [на гідроспоруді] є 30 осіб без документів.

Бабюк: Вони [прикордонники] перевірили всі документи. У них документи були. Ця інформація недостовірна

Балінський: Те, що ви говорите, дозволяє робити висновок про вашу можливу участь у корупційних схемах. Перше, що хотілося б від вас почути, це інформацію про розслідування внутрішнє. Три роки чергують люди [прикордонники] на конкретно цій гідроспоруді. Ваші працівники виїжджають у той час, як працівники парку збираються скласти адмінпротокол на конкретних порушників. Я сам був свідком і це відзняв. Приїжджають прикордонники, звинувачують їх [працівників парку] у порушенні прикордонного режиму і складають протокол на них. Як ви можете це прокоментувати?

Бабюк: Чому не було таких звернень від вас до нас, коли ви це зафіксували. Цього відео нема.

Балінський: Відео є.

Бабюк: Подавайте заяву в прокуратуру, у відповідні правоохоронні органи. Із цим питанням мають розібратися компетентні органи. Службове розслідування розбереться. В ході розслідування це питання буде встановлено.

Вихристюк: Ми надали прикордонникам всю інформацію і про те, що це самоахоплення земельної ділянки, у них [кооператив «Граніт»] немає дозволу. Хоча прикордонники сказали, що дозвіл є. Але ж із цього приводу є рішення суду. Прикордонникам можуть будь що показати і вони будуть вірити на слово. У нас є положення про Нацпарк, ми його теж надавали. Там зазначена сфера нашого впливу. Працівники рибних господарств отримали дозвіл на вилов риби, в межах господарської зони ставлять сітки. До них приїжджають озброєні прикордонники і кажуть, що ті документи, які вам надали, зокрема перепустка Нацпарку, не дійсні. На якій підставі прикордонники приїжджають зі зброєю? Ми хочемо, щоб люди могли легально працювати у цій державі. 

Бабюк: Я почув. Прикордонники зі зброєю. Вони несуть службу зі зброєю. 

Русєв: Коли били директорку парку, ваші люди зі зброєю стояли і нічого не робили. Вони прикривали злочинців… Ця установа займається виключно покриванням браконьєрства, я в цьому певен. Можу багато випадків розповісти. Якщо журналісти зараз не поїдуть туди [до Нацпарку] і не переконаються, що там стоїть ця машина [службова машина прикордонників], нас ніхто не захистить. Сьогодні під загрозою усі працівники парку.

Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування _5

У кінці розмови генерал-майору Віктору Бабюку, який намагався спростувати заяви працівників Нацпарку, кричали «Ганьба!»

Юрист Нацпарку: ми вимагаємо здійснити ротацію прикордонників ВПС “Курортне”

Після цього адвокат Нацпарку Максим Попов відповів на запитання журналістів. Він зазначив, що існує Положення про Нацпарк, у ньому зазначено, яка територія входить до його меж. Гідроспоруда, на якій відбувається незаконний вилов риби, знаходиться на території парку, і про це є рішення суду. «Будь-які зауваження що це не територія Нацпарку, – неправда». 

Екоактивісти звинувачують прикордонників у покриванні браконьєрів, військові обіцяють провести розслідування _6

Адвокат спільно із працівниками Нацпарку склав письмове звернення до Південного регіонального управління прикордонної служби. Вони вимагають здійснити ротацію прикордонників ВПС «Курортне». За інформацією Ірини Вихристюк, на сусідньому прикордонному пункті ротація здійснюється постійно, а на цьому уже близько чотирьох років знаходяться одні й ті самі люди. Також Максим Попов сказав, що у зверненні працівники Нацпарку вимагають, щоб було проведене службове розслідування і винних прикордонників притягли до відповідальності. Відповідаючи на запитання журналістів, юрист зазначив, що Нацпарк подав більше 100 заяв про кримінальне правопорушення до Татарбунарського відділу поліції, але лише два провадження було спрямовано до суду.

Після цього до приміщення Південного регіонального управління зайшли Максим Попов, Ірина Вихристюк та Владислав Балінський і передали прикордонникам звернення від працівників нацпарку і від громадськості. В останньому зверненні також були посилання на відео, на якому, за спостереженнями активістів, зафіксовані правопорушення з боку прикордонників. Окрім цього, Максим Попов та Владислав Балінський записалися на прийом до генерал-майора Бабюка.

На прийомі у прикордонників

Сьогодні, 26 вересня прийом відбувся. До Владислава Балінського та Максима Попова вийшли начальник Південного регіонального управління генерал-лейтенант Сергій Косік, його заступник Віктор Бабюк і начальник Одеського прикордонного загону, полковник Сергій Лаврентьєв. Прикордонники розповіли, що розслідування вже проводиться, а також пообіцяли зібрати представників Держрибагентства та Рибного патруля, “Граніт – 2”, Облдержадміністрації, Поліції, Нацпарку та громадськості на конференцію. На зустрічі обговорять юридичні питання. Вона має відбутися найближчим часом. 

За інформацією Івана Русєва, Сергія Косіка звільнили із посади. Про це він написав на своїй сторінці у Фейсбуці. Однак ситуація у Нацпарку не змінилася: “Оскільки свавіллям керує начальник Одеського прикордонного загону полковник Лаврентьєв. Цієї ночі тонни кефалі під прикриттям прикордонників знову крали та відвозили фурами, як це було і в останні дні”.

Фото: Валентина Мазепа

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук