Рік тому одеський міський голова Геннадій Труханов радісно повідомив про благоустрій території навколо всесвітньо відомого ринку “Привоз”. Труханов хвалився, що своєю задачею бачить зміну ситуації на цій проблемній ділянці міста, створивши функціональний облаштований простір.
Однак мер Одеси чомусь промовчав, що місто витрачає кошти платників податків зокрема на благоустрій території, яка по “сірій” схемі виведена з комунальної власності, а багатомільйонні підряди отримують наближені до самого Труханова підприємці.
Деталі — у статті ГО “Зелений лист”.
На ремонт довкола Привозу витратили більше 250 мільйонів
Починаючи з 2020 року, одеське управління дорожнього господарства провело три закупівлі ремонтних робіт доріг навколо ринку “Привоз”.
Так, 21 січня 2021 року відомство оголосило тендер на 159 мільйонів бюджетних гривень на проведення капітального ремонту вулиці Новощіпний ряд, де розташовано Привоз. На торги подались дві компанії — турецька фірма “Онур” і одеська “Ростдорстрой”, засновником якої є депутат одеської міської ради від мерської партії “Довіряй ділам” Юрій Шумахер. З незначною перевагою у пропозиції тендер отримує “Ростдорстрой”, який погодився виконати ремонтні роботи майже за 158 мільйонів.
Але бюджету цей ремонт обійшовся дорожче, адже вже 9 грудня 2021 року з компанією-підрядником управління дорожнього господарства уклало додаткову угоду без проведення відкритих торгів ще на 23,2 мільйони бюджетних гривень.
Тобто ремонт вулиці навколо Привозу для одеських платників податків у сукупності вилився в більше, ніж 181 мільйонів гривень.
Але благоустрій навколо одеського ринку на цьому не завершився. 16 лютого 2021 року відомство оголосило ще одну закупівлю — проведення капітального ремонту вулиці Преображеньської на ділянці від Пантелеймонівської до Новощіпний ряд. Тобто з іншої сторони ринку “Привоз”. Роботи довжиною в один квартал оцінили в 91,2 мільйони бюджетних гривень. На торги подались три компанії, в тому числі згадане вище підприємство представника одеської влади “Ростдорстрой”, яке з пропозицією 90,4 мільйони і стало переможцем.
При цьому, ринок “Привоз” багато років перебуває у приватній власності. 1 березня 2021 року видання “Форбс” повідомило, що всесвітньо відомий ринок, який відвідують як гості міста, так і самі одесити, належить одеському бізнесмену Володимиру Галантерніку. У статті зазначено, що активами він володіє разом із бізнес-партнерами, ім’я яких не розкривають.
А ось виводили цінний для Одеси актив досить не прозоро.
Пайова участь як схема виведення з комунальної власності?
Наразі ринком володіє таке собі ТОВ “Фреш експорт ЛТД”. Саме з цією компанією у 2011 році за часів мерства регіонала Олексія Костусєва місто уклало мирову угоду щодо ринку “Привоз”, згідно якої приватна компанія отримала долю 82%, а комунальне підприємство “Ринок Привоз” відповідно 18%.
Мирова угода стала можливою після укладання договору пайової участі між приватною компанією “Торговий центр Привоз” і КП у 2006 році. Знайти зараз цей договір пайової участі ми не змогли, але передбачаємо, що мова йшла про певний благоустрій ринку. І враховуючи, що “благоустрій” завершився довгим судовим процесом, а ринок перейшов у приватні руки, то, припускаємо, що виводили його за “сірою” схемою.
Примітно, що у 2006 році КП “Ринок Привоз” очолював майбутній фігурант справи “Краян” Олексій Спектор, який наразі сидить на лаві підсудних разом із Трухановим за оборудку з купівлею будівлі за бюджетні кошти.
Поки тривала судова тяганина компанія “Торговий центр Привоз” перепродала свою долю ТОВ “Фреш експорт ЛТД”, що ускладнює можливість повернення ринка в комунальну власність.
Оборудка у 2011 році навіть стала предметом розслідування одеською прокуратурою, однак через суди справу закрили.
Крім цього, вже новий власник ринку “Привоз” не платив податки за користування землею під ринком. Так, компанія у 2013 році отримала в користування 4,5 гектари землі, з яких майже чотири гектари передали приватній фірмі у власність через викуп із розстрочкою платежу терміном на п’ять років. При цьому, тодішній директор “Фреш експорт ЛТД”, ухиляючись від сплати податків, не вніс 1,1 мільйонів гривень. Але Приморський районний суд Одеси звільнив директора від кримінальної відповідальності. Припускаємо, гроші в бюджет так і не поступили.
Заплутані зв’язки
Наразі засновниками ТОВ “Фреш експорт ЛТД” є компанія “Електроперевізник” і ліквідоване зараз КП “Ринок Привоз”, доля якого складає 18%. Очевидно, що це ліквідоване комунальне підприємство ні на що не впливає. Велике питання також, чи отримує якийсь прибуток від роботи популярного ринку бюджет Одеси. Бенефіціаром компанії “Фреш експорт ЛТД” вказаний якийсь Георгіос Тонтіноф з грецьким громадянством.
Засновником ТОВ “Електроперевізник” є кіпрська офшорка, яка приховує реальних власників, а директором призначений якийсь Кирило Костогриз. До речі, його ймовірний родич Віктор Костогриз наразі вказаний бенефіціарним власником ТОВ “Торговий центр Привоз”, яке і продало ринок у власність ТОВ “Фреш експорт ЛТД”, остаточно вивівши комунальне майно у приватні руки.
Крім цього, варто зазначити, що у 2006 році, коли й уклали договір про пайову участь, засновником ТОВ “Торговий центр Привоз” була компанія “Чорноморська інвестиційна група”, директором якої на той час працював Олег Зінько — вірогідний родич дружини Володимира Галантерніка Наталії Зінько.
І поки за бюджетний кошт місто проводить благоустрій навколо ринку “Привоз”, Володимир Галантернік отримує з нього прибутки.