Зелений лист

Підготовка до опалювального сезону: чи готова Одеса до зими?

Через повномасштабне вторгнення військ росії на територію України, окупацію низки областей і енергетичний шантаж збоку окупантів підготовка до опалювального сезону в цьому році має бути особливо пильною.

Чи готова Одеса до зими, розбиралась ГО “Зелений лист”.

На запит відповіли відпискою

Оскільки наразі майже всі рішення одеська влада приймає через виконком — нагадаємо, за час повномасштабного вторгнення з 24 лютого депутати зібрались на сесію лише раз, щоб дізнатись про комплекс заходів з підготовки до опалювального сезону, ми направили запит на адресу виконкому.

В виконкомі запит перекинули на одеський департамент міського господарства. При цьому, відомство надало фактично відписку.

Так, у департаменті, у свою чергу, розписали, що оскільки в запиті не вказано, який саме документ потрібен, вони мають право продовжити терміни відповіді до 20 робочих днів.

Оскільки ми запитували про комплекс заходів щодо підготовки до опалювального сезону, то, припускаємо: поки що такий комплекс або не розробили, або не прийняли.

Принаймні точну відповідь нам не надали.

Крім цього, в департаменті відповіли, що низка питань не відноситься до їхньої компетенції. Тож питання щодо можливих віялових відключень електроенергії відомство перенаправило до компанії “ДТЕК Одеські електромережі”. Поки що відповіді від цієї компанії, яка є постачальником електроенергії в Одеському регіоні, не надходило.

Щодо програми енергоефективності, при реалізації якої знижується вживання енергоресурсів, відповідь надав одеський департамент економічного розвитку.

У 2022 році програма енергоефективності не працює?

В департаменті зокрема зазначили, що у 2020 році одеські депутати прийняли міську цільову програму надання безповоротної фінансової допомоги ОСББ міста. Програма розрахована на два роки.

Згідно положень програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків “Енергодім” державної установи “Фонд енергоефективності”, учасники отримують безповоротну допомогу на заходи по енергоефективності в багатоквартирному будинку.

На поточний рік фінансування програми передбачено на рівні чотирьох мільйонів гривень.

Однак, за даними міського департаменту економічного розвитку, жоден багатоквартирний будинок у цьому році бюджетні кошти на енергоефективність по вказаній програмі не отримав.

Звертаємо також увагу, що елементарні заходи по енергоефективності тепломереж міста не вживає й безпосередньо профільне комунальне підприємство “Теплопостачання міста Одеси”.

Так, у спальних районах нерідко можна зустріти оголені мережі теплопостачання, через що втрачається тепло на шляху від котельної до будинку — фактично місто опалює вулицю. Однак чомусь чиновники багато років на цю проблему увагу не звертають.

Одесити мають перевірити стан електромереж у своєму будинку

Щоб отримати роз’яснення по підготовці міста до опалювального сезону, ми звернулись до депутата одеської міської ради, секретаря комісії з питань ЖКГ Олексія Асауленка. За словами депутата, йому відомі побоювання людей щодо забезпечення країни газом :

«В першу чергу, центральна влада працює над вирішенням всіх проблемних питань, адже в Україні діє єдина енергетична мережа, тож і заходи мають прийматись комплексно».

Асауленко підкреслює, що на державному рівні всі ці моменти відпрацьовують і контролюють зараз:

“Я впевнений, що уряд робить усе, щоб в Україні був газ і не було проблем з теплом”.

Крім цього, зазначив Асауленко, депутатська комісія підтримала схему теплопостачання в місті, представлену керівницею КП «Теплопостачання міста Одеси» Ганною Поздняковою. Це довготривала програма, яка надасть можливість залучення коштів різних фондів, у тому числі кредитних і донорських. Наразі робота вже на фінішній прямій — наступної сесії заплановано прийняття схеми теплопостачання міста.

Депутат також зазначає, що якби не повномасштабна війна, то до розробки проєкту схеми теплопостачання залучили б низку експертів і провели б громадські слухання. Однак в умовах воєнного стану це, на жаль, неможливо:

“Ми (профільна депутатська комісія – ред.) прийняли цю схему, щоб рухатись далі. Але проєкт ще мають підтримати на сесії”, – підкреслює Асауленко.

За словами депутата, одним з головних питань у зверненнях громадян зараз – можливі проблеми з газом і відповідно теплопостачанням. Водночас це може також створювати навантаження на електромережі:

“Менш проблемними є спальні райони — Київський, Суворовський. А в центрі Одеси, на Молдованці, Слободці, Пересипі можуть виникнути складнощі”.

Олексій Асауленко радить містянам уже перевірити, в якому стані наразі перебувають електромережі в їхньому будинку. Як варіант — можна зібрати гроші наперед у рахунок майбутніх платежів, щоб привести до ладу електромережі у своєму будинку. Такий механізм можливо реалізувати як у ОСББ, так і в будинках, які в відомстві ЖКС-ів і керуючих компаній.

Також важливо звернути увагу на встановлення в будинках теплових лічильників – до кінця року теплові лічильники мають встановити за рахунок бюджетних коштів в усіх багатоквартирних будинках Одеси, де вони ще не встановлені. Тож, жителям треба проконтролювати цей процес. Зокрема можна звернутись через портал Єдиного центру звернень громадян 15-35.

На жаль, за словами Асауленка, під час воєнного стану міська влада вирішила приховати депутатський портал, тож напряму звернутись до депутата зараз неможливо.

«Це ускладнює комунікацію. Не виходить оперативно реагувати на звернення людей», – зазначає Асауленко.

Депутат підтвердив, що на рівні міста жодна програма з підтримки ремонту електромереж у багатоквартирних будинках не розроблялась. При цьому, аналіз стану електромереж у місті не проводили, хоча є вірогідність зростання навантаження і як наслідок пожеж у будинках:

«З протипожежними системами в місті біда», – підкреслює Асауленко.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49