Зелений лист

Пожежа в Чорнобилі: ГО «Зелений лист» вимагає впровадити універсальну систему гасіння пожеж

Громадська організація «Зелений лист» підтримала ініціативу екологічних активістів щодо впровадження в Україні універсальної системи гасіння пожеж Incident Command System (ICS), якою користуються найбільш розвинені країни світу. Ця система дозволяє  оперативно взяти під контроль гасіння пожеж і раціонально та злагоджено використовувати усі наявні ресурси.

Звернення підписали представники екологічних організацій з усієї країни.

Як відомо, з 4 квітня 2020 року в Зоні відчуження навколо Чорнобильської атомної станції, де у 1986 році сталася одна з найбільших техногенних катастроф світу, вирує масштабна пожежа. Лише після 10 днів тушіння удалось приборкати відкритий вогонь. Наразі ліквідатори намагаються загасити тління, яке залишилось після пожежі.

У Чорнобилі горять ліси

? Лісова пожежа в Чорнобилі охопила близько 100 гектарів. Радіаційний фон у зоні вогню підвищений. У Києві та Київській області він поки не перевищує норму.

Опубліковано DW українською Понеділок, 6 квітня 2020 р.
Сюжет DW

За даними активістів, станом на 13 квітня від пожежі постраждало майже 20 тисяч гектарів лісу – це рекордна площа за весь час незалежності України. У тому числі, згоріли сотні гектарів забруднених радіацією територій. Це видно на космічних знімках. При цьому офіційні дані не завжди відповідають дійсності. ДСНС повідомляє максимум про сотні гектарів. Цю ж інформацію поширюють Мінекоенерго та Кабінет Міністрів, зокрема, в.о. голови Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Катерина Павлова заявляє про 3,5 тисячі гектар. 

Попри заяви ДСНС про контрольованість ситуації, стає очевидним, що пожежі носять стихійний та неконтрольований характер, загрожують знищенням значних територій та радіаційним забрудненням. 

Крім того, в Зону не допускають журналістів. Хоча доступ до інформації про стан довкілля, гарантована статтею 50 Конституції України. Дані, що оприлюднюються посадовими особами тих чи інших органів влади суттєво відрізняються, що може свідчити про можливе порушення статті 238 Кримінального кодексу України, якою передбачено відповідальність за приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення.

Пожежа в Чорнобилі. Фото з сайта Аggeek

В цій ситуації очевидно, що керівництво ДАЗВ, ДСНС, Мінекоенерго виявилися не готовими до попередження та гасіння пожеж – ні організаційно, ні технічно. У країні немає навчених працювати у природних системах пожежників і підготованих до таких завдань керівників, немає техніки, що здатна працювати в лісі, на пересіченій місцевості. Територія Зони досі не обладнана необхідною кількістю камер спостереження, а дані наявних камер не були оцінені вчасно й належним чином. Протипожежні розриви рубалися не там, де була найбільша небезпека, а у відносно безпечній частині Зони. Це все говорить про необхідність розслідування діяльності керівництва ДАЗВ та Мінекоенерго, якому вона підпорядковується.

За думкою екологів, необхідно створити Тимчасову слідчу комісію ВРУ з цього питання. 

Пожежники не забезпечені засобами захисту – ні елементарними респіраторами, ні, тим більше, спеціальними костюмами, які є у їхніх колег, наприклад, в Австралії або Каліфорнії (США).

Законодавство України не готове до реагування на подібні виклики. Адже лише 13 квітня ухвалено підвищення штрафів за підпали лісу та рослинності. Але немає відповіді на питання: як забезпечити невідворотність покарання, як затримати порушників, як домогтися розробки та виконання превентивних заходів. Ці моменти ще треба розробити і внести у законодавство.

За словами голови ГО «Зелений лист» Владислава Балінського, подібні пожежі в Зоні відчуження дуже небезпечні й несуть загрозу не тільки українцям, а й жителям інших країн.

«Якщо ми говоримо про радіаційний фон, то треба розуміти, що є різні типи радіоактивного забруднення. В даному випадку, особливу небезпеку представляють радіоактивні ізотопи цезію, стронцію та інші радіонукліди. Період напіврозпаду цезію-137 та стронцію-90 близько тридцяти років, і вони здатні накопичуватися в живих організмах, включаючись в харчові ланцюги і шкідливо діючи на клітини. У процесі горіння ці речовини у вигляді дрібного пилу, диму, смогу можуть переноситися в атмосфері на велику територію», – розповідає про особливу небезпеку пожеж у Зоні відчуження Владислав Балінський, зверчаючи увагу, що Києвом 16 квітня теж пронеслась піщана буря.

Еколог також підкреслює, що пожежники, які задіяні в тушінні пожежі в Чорнобильській зоні, під загрозою зараження, якщо вони не були у спеціальних костюмах, у першу чергу, у протигазах з додатковими балонами кисню:

«На робітниках ДСНС я таких костюмів не бачив. Тому вже можна сказати, що це вкрай безвідповідально збоку керівництва, адже пожежники вдихали повітря, що містить частинки диму з радіонуклідами. Радіоактивний ізотоп стронцію 90, наприклад, має властивість накопичуватися в кістковій тканині, викликаючи при цьому пошкодження кісткового мозку і кровотворної системи».

Чимало шкоди може завдати й звичайний дим, який виділяється внаслідок пожежі, – зараз основну частину викидів вітром понесло до Білорусі.

«Все, що я бачу збоку влади, – це намагання замовчати проблему або навіть надати неправдиві дані. Просто підійти з дозиметром і заміряти фон – недостатньо. Тому що мова йде не лише про гама випромінювання, наприклад, а про забруднення радіонуклідами, які можуть накопичуватися в організмі, і на рівні з бета випромінюванням виділяти ще й альфа частинки. Потрібен зовсім інший підхід. Ніхто не робив заміри в димовій хмарі. Очевидно, що методика замірів була порушена», – наголосив еколог.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49