Простір нелегальних забудов: як девелоперська компанія Одеси знищує рекреаційні зони міста (частина 1)

У мережі нескладно знайти інформацію про відносно нову девелоперську компанію “Простір”, яка активно рекламує новобудови. На сайті компанії вказано, що вона створює простір для життя, будуючи в різних куточках Одеси висотні будинки. Наразі вже побудовано три житлових будинки на вулиці Кузнечній, Дмитра Донського й Недєліна. У планах — будівництво ще більше десяти ЖК.

При цьому хоча девелопери й позиціонують себе як таких, що створюють якісний новий простір у місті, деякі з їхніх проектів реалізуються з порушенням законодавства в рекреаційних зонах Одеси. Цьому не завадив навіть карантин.

Для наочності ми підготували графіку, на якій видно, де “Простір” забудовує рекреаційні зони, де зони загального користування, і хто виступає замовником будівництва.

Як бачимо, під забудову девелопери “Простору” пустили 3,8 гектар рекреаційних зон. За нормативами, на такій території має бути близько тисячі дерев, але замість них зростають лише висотки.

Детально — далі в розслідуванні.

Неякісний простір у моря

Серед проектів, у які девелоперська компанія “Простір” пропонує вкласти гроші, є житловий комплекс на вулиці Маячній. Будівництво цієї висотки продовжується навіть під час карантину, який введено в Україні. На офіційному сайті компанії вказано, що дев’ятиповерховий будинок планується ввести в експлуатацію в четвертому кварталі 2020 року. Пріоритетом цього ЖК є облаштований фактично власний пляж і прямий вид на море. Квартири продаються вже з ремонтом. Вартість одного квадратного метра стартує з 28,6 тисяч гривень. Двокімнатна квартира обійдеться в 3,4 мільйони гривень.

Візуалізація ЖК «Простір на Маячному». Сайт ЛУН

При цьому, згідно з документами, які девелопери розмістили на власному сайті, будують вони зовсім не житловий комплекс, а проводять реконструкцію нежитлових будівель та споруд рекреаційного призначення під адміністративну будівлю, допоміжні споруди та інфраструктуру відпочинку.

Принаймні, саме на ці роботи отримано дозвіл від управління державного архітектурно-будівельного контролю одеської міської ради.

Й інший дозвіл забудовники отримати й не могли, адже цільове призначення землі, на якій зростає житловий комплекс, — для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення. Більш того, будувати житло на березі моря, згідно з законами України, взагалі заборонено.

Тому за документами проводиться реконструкція, а насправді зростає новобудова, яка перекриє одеситам і гостям міста пляж. Всупереч діючому законодавству.

Оренду на цю землю було оформлено у 2015 році. Площа складає більше 1,5 тисячі квадратних метрів у самого моря. Договір укладено між одеською міською радою в особі мера міста Геннадія Труханова й компанією ТОВ “Виробничо-комерційна фірма імені П.Шмідта”. Термін угоди 10 років. При цьому, варто зазначити, що цінна прибережна земля була оцінена всього в 3,7 мільйонів гривень, тобто вартість однієї двокімнатної квартири в ЖК “Простір на Маячному”.

ТОВка, з якою уклали угоду про оренду, має сплачувати всього 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме лише 186 тисяч гривень на рік.

До речі, згідно з умовами договору, орендар має обслуговувати будівлі належним чином, дотримуючись основного цільового призначення землі. Очевидно, що будівництво нового ЖК є порушенням цих умов.

ТОВ “ВКФ імені П.Шмідта” було засновано у 2008 році. Офіційно фірма належить офшорній кіпрській компанії, але ще у 2009 році в засновниках значився колишній член одеського виконкому, який запам’ятався тим, що потрапив у «п’яне ДТП» разом із головою одеського окружного адміністративного суду Олегом Глуханчуком, Микола Шурда. При цьому, коли Труханов уклав угоду на оренду землі на Маячній у 2014 році, Шурда був і засновником ТОВ «ВКФ ім. Шмідта», і членом виконкому, який очолює безпосередньо Труханов.

Скрін YouControl

В той же час не варто гадати, кому ж належить безпосередньо ЖК “Простір на Маячному” – на офіційному сайті компанії зазначено, що будують висотку на березі Чорного моря ті ж фірми, що реалізували проекти “Сіті-центр” та ЖК “Кандинський”. Тобто за “Простором на Маячному” стоїть одеський бізнесмен, якого називають тіньовим хазяїном міста, Володимир Галантерник. Скоріш за все, девелоперська компанія “Простір” ним і контролюється.

Примітно, що будівництво на вулиці Маячній вже потрапило в поле зору правоохоронців — в січні цього року через суд поліція отримала дозвіл на доступ до документів у рамках розслідування про можливе внесення недостовірної інформації посадовими особами компанії ТОВ “ВКФ імені Шмідта” під час розробки та видачі проекту землеустрою на Маячній. Зацікавились у поліції й компанією “Стімакс”, яка є генеральним підрядником у цьому будівництві.

До речі, ця фірма, яка заснована у 2015 році й має статутний капітал усього тисячу гривень, регулярно виграє ще й бюджетні підряди, вже підписавши угоди на суму 7,6 мільйонів гривень.

Але це не єдине сумнівне будівництво “Простору”, яке ведеться в рекреаційних зонах Одеси.

Під виглядом пансіонату — ЖК на Дачній

Ще один нахаббуд девелоперська компанія “Простір” будує на вулиці Дачній. Як указано в рекламі, на землі, де колись був санаторій “Сонечко”, зростає житловий комплекс, квартири в якому доходять до 41 тисячі гривень за квадрат. Завершення будівництва заплановано на другий квартал 2021 року.

Візуалізація «Простору на Дачній». Сайт ЛУН

Водночас документи отримано на будівництво нового пансіонату, а не на три блоки житлових будинків, як заявлено в рекламі. Дозвіл на будівництво надано ТОВ “Брухто”, яке з кінця 2019 року оформило оренду на Дачній, 28 1,8 гектарів цінної рекреаційної землі. Крім того, дозвіл отримав ще й житлово-будівельний кооператив “Пространство”.

І хоча документи були видані лише в січні 2020 року, підготовка до робіт на рекреаційній землі розпочалась ще восени минулого року — тоді на території покинутого санаторію знищили дерева, розчистивши майданчик під будівництво.

Жовтень 2019 р. Фото «Спільна мета»

Слід зазначити, що керівником компанії “Брухто”, ймовірно, є спостерігач на місцевих виборах-2015 від партії мера міста Геннадія Труханова “Доверяй ділам” Олександр Пантюхін.  

Щодо “ЖБК “Пространство”, то цей обслуговуючий кооператив було зареєстровано наприкінці листопада 2019 року. Засновниками кооперативу є одеський адвокат Олександр Трофімчук, його помічниця Наталія Драгула та якийсь Микола Мітрієв.

Підрядником робіт стала “Проектно-будівельна компанія “Альянс”, яка була створена в 2018 році. Наразі засновником компанії вказаний Сергій Рожнюк. Водночас до недавнього часу фірма, зокрема, належала Іллі Махну, компанія якого підписувала чимало допорогових договорів на виконання бюджетних підрядів.

Скоріш за все, істинними бенефіціарами житлового комплексу під виглядом пансіонату на вулиці Дачній є зовсім інші люди.

Висотки замість санаторію

Той самий тандем, що будує на вулиці Дачній, розпочав забудову й колишнього дитячого табору “Космос” на вулиці Авдєєва-Чорноморського, 7. Згідно паспорту об’єкту, ТОВ “Проектно-будівельна компанія “Альянс” на замовлення ЖБК “Пространство” розпочало будівництво нового шестиповерхового пансіонату. Дозвіл на роботи було надано в березні 2020 року. Завершення будівництва заплановано на другий квартал 2021 року.

Візуалізація «Простору на 9-й Фонтану». Сайт ЛУН

Насправді на рекреаційній землі будується черговий житловий комплекс “Простір на 9-й Фонтану”. Продаж квартир у ньому вже розпочато.

ЖК будується на ділянці площею 5,6 тисяч квадратних метрів, яка була оформлена в оренду у 2018 році компанією “Амберелітбуд”. Ця ТОВка також виступає й замовником будівництва житла під виглядом пансіонату. Цільове призначення землі — будівництво і обслуговування об’єктів рекреаційного значення. Тобто будувати на цій землі житловий комплекс, за законом, неможливо.

ТОВ “Амберелітбуд” була зареєстрована у 2017 році. У засновниках значиться бенефіціар “ЖБК “Пространство” адвокат Олександр Трофімчук. Керівником є Сергій Лепетюк, який одночасно керує й фірмою “ВКФ ім. Шмідта”, яка пов’язана з будівництвом нахаббуду на Маячному, про який ми згадували вище.

Ще одним бенефіціаром ТОВ “Амберелітбуд” вказана фірма “Вест білдінг Україна”. Ця компанія має в засновниках однойменне болгарське підприємство з адресою реєстрації в Софії.

Слід зазначити, що майно на Авдєєва-Чорноморського, де зараз зростає нахаббуд, ТОВ “Амберелітбуд”, вочевидь, здобуло внаслідок підроблення документів колишнього правовласника ЗАТ “Одесакондитер” – одеської кондитерської фабрики. Це сталось у 2009-2010 році. Прокуратура з цього приводу навіть відкрила провадження у 2013 році, але результатів по цій справі досі ніяких нема.

Крім того, прокуратура намагалась накласти арешт на будівлі колишнього дитячого оздоровчого табору “Космос” на Авдєєва-Чорноморського, але в апеляційному суді арешт було знято. І зараз замість рекреаційної зони на Фонтані зростають висотні будинки.

У наступному статті про діяльність девелоперської компанії “Простір” ми розповімо про ще декілька житлових комплексів, які будуються з порушенням закону. 

Далі буде.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

1 comment so far

СветланаОпубліковано10:22 pm - Кві 10, 2020

Здравствуйте, Владислав!
Благодарю за Вашу позицию.
Боремся с “Пространством на Тульской” , которое планируется построить на земле областной прокуратуры.Как всегда, есть много нарушений закона.Если Вам это интересно, сможем поделиться информацией.

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49