Як ми повідомляли, в 2019 -2020 рр. ГО “Зелений лист” здійснила проект “Зелена Одеса”, в ході якого в Одесі було створено систему контролю за дотриманням екологічних прав громадян, висаджено понад 700 дерев на вулицях міста, проведені стратегічно важливі судові процеси, а в декількох з них, зокрема, про статус території Літнього театру – здобули перемогу. Фінансував проект Європейський Фонд Демократії (European endowment for democracy). Звіти про роботу за проектом і використання коштів донора можна побачити на сторінці Звіти. Нещодавно на сайті European endowment for democracy з’явилася стаття про цей проект і про “альтруїстичного оптимиста”, голову ГО “Зелений лист” Владислава Балінського.
Разом зі своєю ГО «Зелений лист» колишній інженер-біохімік Владислав Балінський робить своє рідне місто більш дружнім до навколишнього середовища та його жителів.
«Колись в Одеському міському музеї з’явиться окремий стенд, присвячений Владиславу Балінському», – написав друг Балінського на його сторінці у Фейсбук, додавши: «Саме Владислав, безкорисливий оптиміст і борець за кожний квадратний метр для посадки дерев, робить наше місто зеленішим».
Пан Балінський, за освітою біохімік, є зайнятою людиною. Навіть під час розмови з EED він отримав кілька телефонних дзвінків зі шкіл та від інших колег-активістів, і всі вони потребували його поради. Одні дзвінки були від людей, які мали питання щодо посадки дерев, інші – від журналістів, які прагнули взяти в нього інтерв’ю щодо гострих екологічних проблем у місті.
Трансформація від інженера-біохіміка та бізнесмена до одного з найбільш відомих та шанованих громадських активістів у Одесі, неймовірно красивому місті на узбережжі Чорного моря, була непростою. Це місто називають українським Палермо, оскільки місцеві кримінальні угруповання, як кажуть, мають тісні стосунки з міськими чиновниками і мером міста, стосовно якого ведетья розслідування щодо можливих корупційних злочинів.
Поворотний пункт: Революція Гідності
Для Владислава Балінського ця трансформація почалася під час Революції Гідності, і особливо у травні 2014 року після пожежі у Будинку профспілок, що виникла в результаті насильницьких дій, спровокованих проросійськими активістами в Одесі, які намагались (безуспішно) встановити ще одну сепаратистську «народну республіку». Внаслідок цієї трагічної події, яку й досі російська пропаганда спотворює для зображення українського Майдану як “кривавого фашистського путчу”, загинули десятки людей.
Одним з перших кроків пана Балінського як громадського активіста стала підготовка звіту з аналізом технічних аспектів тієї трагічної пожежі. Цей звіт використовувався в якості доказу різними організаціями, включно з Європейським судом з прав людини і прокуратурою.
«У ті буремні дні я зрозумів, що не можу залишатись простим спостерігачем. Я відчував потребу більш активно залучитися до громадської діяльності, інакше вся та російська агресія і пропаганда могли перемогти в Україні та в моєму рідному місті», – пояснює Владислав. «Мої друзі воювали на фронті, і я постійно їм допомагав. Вони надихали мене на усвідомлення того, що всім нам треба боротися, щоб змінити Україну на краще».
Полем битви для Владислава став захист навколишнього середовища і боротьба проти незаконних забудов, та захист історичних пам’яток в Одесі. Він стверджує, що «вся ця корупція пов’язана з одними й тими ж проблемами – порушеннями законодавства, тобто всім тим, що також руйнує Україну зсередини».
Порятунок Французького бульвару
Найпершою громадською акцією ГО «Зелений лист», заснованої паном Балінським разом із кількома друзями, став захист історичного Французького бульвару, мальовничої вулиці, що славиться своїми алеями вікових дерев. У 2015 році міська влада мала план вирубати ті дерева та перетворити цю чудову знакову вулицю на шосе. «Ми зібрали тисячі підписів проти планів міської ради, але це не мало ефекту. Ми об’єдналися з істориками, професорами, інженерами, експертами, які писали статті про цей унікальний історичний бульвар. Ми почали організовувати публічні фотовиставки про Французький бульвар», – розповідає він.
Врешті-решт «Зелений лист» через соціальні мережі закликав місцевих жителів прийти на цю вулицю і посадити нові дерева на заміну старим, які було повалено. Прийшло понад 500 людей, і вони посадили 220 нових дерев.
Організація, яка контролює діяльність місцевої влади
Ця найперша, але успішна громадська акція дала новий поштовх роботі молодої громадської організації.
Окрім висадки дерев у громадських місцях, вони вирішили розширити свою діяльність, включивши моніторинг використання та можливих розкрадань бюджетних коштів, виділених на будівництво доріг, поліпшення міської інфраструктури, покращення пожежної безпеки в громадських будівлях і проведення робіт з ремонту культурно-історичних пам’яток міста.
Активісти приїздили на будівельні майданчики з камерами, щоб реєструвати хід виконання робіт і їхню якість. За результатами аналізу, підготовленого ГО «Зелений лист», що підтвердив розтрату бюджетних коштів, було порушено кілька кримінальних справ проти чиновників міської влади.
Звісно, міська влада зовсім не зраділа появі таких нових опонентів. «З самого початку на нас чинили тиск і навіть погрожували. Але чим більше з боку чиновників було публічної критики і нападів, тим більше підтримки та симпатії ми отримували з боку громадськості», – посміхається Владислав, з певною іронією описуючи свої взаємини з міською владою одним словом: «кохання». «Ми як двоє закоханих. Ми не можемо існувати одне без одного. Так, часом ми сваримося, але ми водночас потрібні одне одному».
Завдяки підтримці EED, організація «Зелений лист» зуміла забезпечити більшу підзвітність міських чиновників перед мешканцями міста за допомогою так званих «альтернативних протоколів». Пан Балінський та його колеги почали відвідувати відкриті сесії міської ради і записувати їх на відео. Потім вони викладали ці записи для загального доступу в Інтернеті з тією метою, щоб ці записи, за необхідності, можна було використовувати у кримінальних розслідуваннях.
«У результаті ми повністю змінили поведінку міської влади, яка згодом почала робити власні записи сесій міської ради і публікувати їх на своєму веб-сайті», – із певним задоволенням говорить Владислав.
Завдяки експертності та ініціативності Владислава та його колег, природоохоронні органи активно залучають команду “Зеленого листа” до моніторингу кліматичних змін та вирішення екологічних проблем, які постійно виникають. Так, члени ГО постійно долучаються до моніторингу стану гідроспоруд та басейнів річок Одеської області для запобігання повторним виникненням масштабних повеней, а також постійно аналізують стан повітря в м.Одесі та стан води в акваторіях Чорного та Азовського морів.
Ще однією частиною ініціативи ГО «Зелений лист», яку підтримує EED, є гаряча лінія, на яку одесити можуть повідомляти про випадки незаконної вирубки дерев. Зараз ця гаряча лінія працює як загальнодоступний канал онлайн-чату, на який також підписані і журналісти.
«Це створило додатковий тиск на владу. Тепер, наприклад, комунальники іноді приїздять вночі, щоб пошкодити ті дерева, які ми висадили на Французькому бульварі кілька років тому», – із сумом визнає пан Балінський.
Рух вперед
Але така тактика не зупинить «Зелений лист». Балінський твердо налаштований продовжувати співпрацювати з місцевими громадами, садити все більше дерев і надалі зміцнювати інституційний потенціал своєї громадської організації.
«Хоч жодну з наших «перемог» не можна назвати однозначною та незворотною, ми бачимо, що ставлення деяких чиновників до нас змінюється. Вони починають сприймати нас як партнерів і цінувати нашу роботу та експертні знання. Це дає надію на майбутнє», – говорить на завершення нашої розмови Владислав Балінський, альтруїстичний оптиміст з Одеси.