Есть в нашем городе больница, все ее… «кардиологией в парке Шевченко», зовут…
ГО «Зелений лист» уже давно відстежує ситуацію, що склалася у міській клінічній лікарні №3. Відома своєю історією, лікарня мала всі шанси стати сучасним кардіоцентром – завдяки участі у міжнародній програмі “Stent for life”. Але сьогодні – за вже традиційними для нашого міста схемами – заклад опинився на межі руйнування і можливої забудови.
Детальніше читайте у матеріалі Наталії Петропавлівської
Історія: лікарня, що рятувала серця
50 років працює та рятує життя та здоров’я одеситів міська клінічна лікарня №3 ім. Л. І. Алейнікової. Цей заклад був заснований у 1969 році видатною українською вченою, лауреатом державної премії УРСР, заслуженою діячкою науки та доктором медичних наук, професором, завідуючою кафедри госпітальної терапії Одеського медичного інституту, Л. І. Алейніковою. Пам’ять про неї закарбовано не тільки на бронзовій табличці на дверях лікарні, а і в серцях одеситів, в прямому сенсі цього слова.
До цього дня в КУ МКЛ №3 була стаціонарним медичним комплексом з цілодобовою ургентацією хворих кардіологічного напрямку в режимі 24/7.
До складу лікарні входять:
- Відділення інтенсивної терапії кардіологічного профілю, єдине в місті. Це відділення є одним з провідних центрів України з проведення тромб емболічної терапії хворих з інфарктом міокарда та ТЄЛА
- Три відділення по 60 ліжок для лікування хворих з гострим інфарктом міокарда, стенокардією, гострою аритмією, ускладненою гіпертонічною хворобою.
В лікарні проводиться також сучасна реабілітація хворих. А розташування лікарні в приморський зоні, зелена паркова територія та свіже морське повітря є важливим фактором для відновлення здоров’я мешканців міста. Крім того, в лікарні є телеметрична станція, клинокардіологічна лабораторія, рентген-відділення, які працюють в цілодобовому режимі, відділення ультразвукової діагностики, фізіотерапії та ЛФК, тощо.
Показники летальних випадків в лікарні протягом багатьох років на 7-8% менші, ніж в середньому по країні. Щорічно лікарня обслуговує більше 5000 хворих. В закладі проводиться наукова та викладацька діяльність із підготовки студентів-медиків. Більш ніж 250 наукових статей, 300 раціоналізаторських пропозицій, методичні рекомендації по лікуванню хворих кардіапрофілю, та багато, багато іншого, про що можна написати цілу книгу. Єдине, чого не вистачало лікарні для повноцінної роботи в якості сучасного кардіоцентру, так це ангіографа (апарату для проведення каронарографії та стентування пацієнтів з гострим інфарктом міокарду).
Чому міська клінічна лікарня №3 так і не стала повноцінним сучасним кардіоцентром?
В 2017 році уряд України підтримав європейську міжнародну ініціативу “Stent for life” із створення мережі спеціалізованих «Регіональних реперфузіоних центрів для допомоги пацієнтам з інфарктом міокарду і тим, хто знаходиться в групі ризику. Організація допомагає в купівлі ангіографів 50/50 з місцевим бюджетом. Після створення реперфузіоний центр отримуватиме стенти та технічні матеріали для ангіографів безкоштовно.
З того часу сторінки МОЗ зарясніли інформацією про створення таких центрів по всій країні. Спочатку Одеська мерія теж збиралась приєднатися до цієї програми, придбати ангіограф та створити на базі МКЛ №3 сучасний кардіологічний центр.
Але щось пішло не так. У 2017 році водночас з передачею в оренду на 20 років приватній лікарні «Свята Катерина» приміщення для міської лікарні швидкої допомоги – яка була побудована фірмою КАДОР – керівництвом міста було прийняте рішення, замість розвитку власного кардіоцентру, закупати послуги зі стентування хворих з гострим інфарктом міокарда у приватних лікарень.
З цього часу «Свята Екатерина» стала вигравати всі тендери та отримувати немалі кошти з бюджету міста: в 2017 – 13млн грн. на 1014 пацієнтів, а в 2018 році – 14млн, але лікувались лише 653людини, тобто, ціна послуг збільшилась майже вдвічі. В 2019 році майже 4 місяці стентування зовсім не проводилося тому, що тендер по встановленню стентів несподівано виграла не ТОВ «Свята Катерина», а ТОВ «Дом медицини» (Одрекс). Це ніяк не вписувалось в плани Одеської мерії, тому тендер скасували, а сотні пацієнтів залишились без безкоштовної медичної допомоги. Скільки з цих людей вижило чи померло, ми можемо тільки здогадуватись. Ані міськздрав, ані керівництво лікарні не відповідають на ці незручні запитання.
Зараз, Одеса – єдине місто в Україні з населенням більше 500 тисяч, яке відмовилось від участі в програмі “Stent for life”.
Піклування про медреформу… чи про родинні зв’язки?
Навіщо нам створювати свій регіональний кардіоцентр, коли в нас є приватна лікарня «Свята Катерина»? До того ж тісно пов’язана родинними зв’язками з директорм департаменту Охорони здоров’я Одеської міської ради Якіменко Оленою Олександрівною та депутаткою від партії «Доверяй ділам» Себовою Людмилою Гаврилівною. Новий керівник кардіологічної лікарні – Себов Денис Михайлович – є одним із співзасновників ТОВ «Святої Катерини». Про тісну дружбу ТОВ «Свята Катерина» з Одеською мерією неодноразово писали та розповідали одеські ЗМІ.
30.01.2019 г – це чорна дата в історії МКЛ №3. Це дата початку руйнування лікарні. Несподівано для лікарів, пацієнтів та громадськості міста Одеська міська рада проголосувала за «Про припинення комунальної установи «Міська клінічна лікарня № 3 імені професора Л.Й. Алейнікової» шляхом приєднання до комунальної установи «Міська лікарня № 5» (рішення міської ради за №4948-VII).
Громадськість заспокоїли тим, що створюється (на папері) многопрофільна лікарня планового лікування, як вимога другого етапу медичної реформи. Нібито так вимагає НСЗУ (Національна служба здоров’я України), а міськздраву нічого не залишається, як підкоритися, щоб отримати гроші від НСЗУ з держбюджету за програмою «Гроші йдуть за пацієнтом»
Але всі лікарі нібито залишаються на своїх робочих місцях, а послуги пацієнтам, які надавала лікарня №3 не змінюються, ургентний режим 24/7 залишається. Про це Головній лікар об’єднаної МКД№5 розповіла журналістам під час зібрання профспілки трудового колективу МКЛ№3 в березні 2019року.
Минуло півроку. За цей час головного лікаря Іллю Мільмана та начмеда Бориса Голобородька, які багато років очолювали заклад та доклали значні зусилля для його оснащення сучасним обладнанням, було замінено на керованих Міськздравом Прохорову А. М. та тісно пов’язаних родинними зв’язками із керівництвом Міськздраву та одним із засновників лікарні «Святої Катерини» Себова Д.М.
Зараз вже не йдеться про ургентний режим лікарні. Клініка, яка мала все шанси стати регіональним кардіоцентром, перетворюється на звичайну міську лікарню планового лікування.
Клініка – черговий об’єкт для забудови?
29 липня в приміщенні Одеської мерії, а саме в Міськздраві, відбулася «закрита» нарада під головуванням Якіменко з приводу проблем, які створились навколо ліквідації МКЛ №3 та створення багатопрофільної лікарні планового лікування №5. На нараді були присутні: Бедрега Світлана Миколаївна, заступник Одеського міського голови – директор департаменту фінансів Одеської міської ради, головний лікар МКЛ№5 Прохорова А. М., керівник лікувально-діагностичного центру МКЛ№5 Себов Д. М, депутати, помічники депутатів та представники ЗМІ. Розглядалось питання об’єднання лікарень 3 та 5 в одну установу та проблеми, які викликало це об’єднання. Представники департаменту традиційно обґрунтовували необхідність об’єднання вимогами реформи та Постанови КМУ975 «Про удосконалення системи кардіологічної допомоги у закладах охорони здоров’я України»
Але на численні запитання громадськості та депутатів відповідей отримано не було. Зокрема присутні поцікавились, де, згідно з цією постановою в 1-му госпітальному окрузі (в якому крім Одеси – Чорноморськ та Южний) розміщуватиметься міський кардіоцентр з відділенням реперфузійної терапії; чому Одеська міська рада відмовилась від участі в програмі “Stent for life”для сумісної закупівлі ангіографа; чому МКЛ №3, яка повністю відповідає вимогам 975 постанові МОЗ, і якій залишився лише один крок (придбання ангіографа) для перетворення в сучасний кардіоцентр, руйнується.
Через декілька днів з МКЛ №3 надійшло повідомлення, що Себов Д. М. звільнив відділення на 3 поверсі від пацієнтів, відправив у відпустку персонал та почав ремонтні роботи на третьому та першому поверхах установи.
Група з представників ГО «Зелений лист» та громадськості міста вирушила на місце та зафіксувала факт здійснення ремонтних робіт, поспілкувалася з лікарями лікарні. Себов Д. М. надати якусь документальну інформацію чи поспілкуватись із журналістами чи громадськістю відмовився, пояснивши це зайнятістю. Частина лікарів МКЛ№3 в розпачі та не розуміють планів Себова Д. М. стосовно реорганізації в лікарні. Більш того, скорочення реанімаційного блоку (12 ліжок) на третьому поверсі, та плани використання переносних апаратів реанімації дуже небезпечні для хворих в критичному стані, коли рахунок йде на секунди, яких може не вистачити, доки реаніматологи налаштовуватимуть переносну апаратуру. Цей експеримент може коштуватиме комусь з хворих життя.
До речі, треба зазначити, що депутати міської ради не ухвалювали рішення про виділення бюджетних коштів на ці перетворення, а які кошти було виділено і на що, з урахуванням того, що документів надано не було, потребує ретельної перевірки.
Також треба враховувати, що будівля , в якій розташована МКЛ№3 є пам’яткою архітектури та історії місцевого значення. Це витяг з реєстру пам’яток м. Одеси.
Отже треба визначити, чи є облікова документація на цю пам’ятку і що конкретно, є об’єктом охорони. Чи заходила до управління культури Одеської обласної адміністрації на погодження проектна документація чи дефектний акт?
На території розташовано другий корпус, де на першому поверсі працює відомий одеситам травмпункт. Другий та третій поверхи цього корпусу занепадають. Але ані у керівництва лікарні, ані в Міськздраві немає ніяких планів до використання цієї будівлі. Таку інформацію ми отримали у відповідь на офіційний запит. На фото видно, що будівля якраз вписується в червону лінію вже існуючих багатоповерхівок .
Підсумовуючи, хочеться навести слова депутатки Одеської міської ради від партії «Самопоміч» Ольги Квасницької:
Этот вопрос имеет свою специфику, многие не понимают ее, что помогает чиновникам нас водить по кругу обмана! Поэтому мы обязаны обьединить усилия и сделать это сами ! Сил нам всем!
Отже враховуючи все вищезгадане, побоювання громадськості, щодо знищення міської кардіологічної лікарні №3 та переправлення ургентних хворих до приватної лікарні «Святої Катерини» за кошти міського чи державного бюджетів з подальшою забудовою території біля парку Шевченко, стає, на жаль, все більш реальним.
Наталія Петропавловська
ГО “Зелений лист” слідкуватиме за розвитком ситуації й працюватиме разом із зацікавленими сторонами для захисту МКЛ №3 від зазіхань та забудови.
1 comment so far
ИгорьОпубліковано8:06 am - Сер 10, 2019
Ищим виновных. А ведь это не Супрун приехала и разрушила кардиологию а мы все жители Одессы своим равнодушием это делаем ежедневно.