Парадокс: росія вчиняє акти ядерного тероризму проти України, обстрілює і захоплює її ядерні об’єкти — але при цьому залишається у керівних органах МАГАТЕ.
Щоб виключити її звідти, представники українських екологічних організацій звернулись до цієї організації та і провели 26 вересня акцію протесту у Відні, перед засіданням 66 генеральної конференції МАГАТЕ.
Акцію було організовано та проведено з метою вплинути на ситуацію щодо безпеки АЕС в Україні та ядерної безпеки Європи.
Декілька десятків учасників організували дійство з інсценуванням для країн ЄС наслідків аварії на найбільшій атомній електростанції Європи — Запорізькій АЕС (ЗАЕС) внаслідок дій російських терористичних сил. Після сигналу тривоги, яка сигналізувала про настання ядерної аварії на Запорізькій АЕС, учасників у футболках з назвами країн-членів ЄС росія засипала ядерним попелом.
З перших днів повномасштабного вторгнення Росії на суверенну територію держави Україна російські військові систематично здійснюють дії навколо українських АЕС, що є проявами ядерного тероризму. Тим самим шантажуючи весь цивілізований світ, створюючи ризик ядерної катастрофи, яка може загрожувати життю та здоров’ю мирного населення України та мати згубні довгострокові наслідки для всіх країн Європи та світу.
«Щоранку Україна прокидається з ризиком опинитися в епіцентрі ядерної катастрофи, вчиненої Російською Федерацією. Європейські країни мають пам’ятати, що ядерна безпека українських АЕС є запорукою безпечного європейського майбутнього.
Генконференція МАГАТЕ має позбавити Росію прав країни-учасниці цієї інституції та привілеїв впливу на ядерний порядок денний на європейському континенті», – вважає Ірина Черниш, голова ГО SaveDnipro.
Хронологія актів ядерного тероризму російських військ на території України:
Також варто зазначити, що від початку окупації Запорізької АЕС представники Державної корпорації з атомної енергії “Росатом” і АТ “Концерн Росенергоатом” незаконно перебувають на станції та беруть участь у здійсненні заходів, спрямованих на відключення ЗАЕС від енергосистеми України.
Такими діями російська федерація порушує норми міжнародного атомного права, вимоги ядерної та радіаційної безпеки
Також росія повністю ігнорує виконання резолюції Ради керуючих МАГАТЕ GOV/2022/17 від 3 березня 2022 року «Наслідки ситуації в Україні для безпеки, фізичного захисту та гарантій».
Зазначені факти свідчать про недотримання росією норм міжнародного права, міжнародних конвенцій, законів і звичаїв війни. Як наслідок невиконання російською армією будь-яких резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ, подальше вільне право росії у структурі Ради керуючих МАГАТЕ та її виконавчих органах ставить під сумнів можливість забезпечення основних функцій Статуту МАГАТЕ, а саме: сприяти мирному використанню ядерної енергії та перешкоджати її використанню в будь-яких військових цілях. Також ситуація показує, що Статут МАГАТЕ потребує оновлення, а саме: передбачення дій на випадок агресії однієї країни-учасниці проти іншої.
Тому організатори акції звернулися з колективним відкритим листом, який підписали понад 50 громадських організацій, в тому числі ГО “Зелений лист”, до представників країн-учасниць Генеральної конференції, керівних і виконавчих органів МАГАТЕ з такими вимогами:
– Сприяти виключенню росії зі складу Ради керуючих МАГАТЕ на 2023 рік і наступні роки, поки триватиме будь-яка збройна агресія Росії на території суверенної України.
– Призупинити права росії як члена МАГАТЕ: можливість брати участь у програмах технічного співробітництва, науково-технічного обміну, міжнародних дослідницьких проєктах, що проводяться під егідою Агентства, допомогу, що надається Агентством, повернення матеріалів і обладнання, що постачається в росію для користування тощо.
– Відсторонити громадян рф від виконання обов’язків у виконавчому органі МАГАТЕ.
– Призупинити все поточне технічне співробітництво та науково-технологічні обміни між Агентством та Державною корпорацією з атомної енергії “Росатом” та АТ “Росенергоатом”.
Акція була організована ГО SaveDnipro, Екодія та Міжнародним Центром для Перемоги України (ICUV). В ній взяли участь представники кількох українських екологічних організацій, а також українці, які через війну були змушені залишити Україну.
Фото SaveDnipro.