Довкілля Одещини: що відбувалося в жовтні 2021

Створення «ЕкоСистеми» – “Дія”, тільки екологічна; нова назва бельгійського науково-дослідного судна; демонтаж незаконної пастки для кефалі; активізація «чорних лісорубів» та багато інших екологічних новин в жовтні 2021 року.

Події

Науково-дослідне судно «Бельгіка» отримало нову назву на честь відомого українського морського біолога Бориса Александрова

Як ми вже повідомляли, Королівство Бельгія, Європейський Союз та Програма розвитку ООН об’єднали зусилля на підтримку України, передавши океанографічне науково-дослідне судно «Бельгіка». Судно прибуло до своєї нової домівки в одеському порту 21 жовтня. Президент України Володимир Зеленський на церемонії в Одесі повідомив нову назву судна, яке отримала Україна для проведення наукових досліджень у Чорному морі. Тепер це «Борис Александров» – судно отримало нову назву на честь відомого українського морського біолога та директора Інституту морської біології. Після офіційної церемонії перейменування відбувся круглий стіл «Майбутнє морського моніторингу в Україні та блакитна економіка», організований за фінансової підтримки ЄС та ПРООН. На ньому обговорювалися питання забруднення моря та яким чином найкраще використовувати це судно.

Джерело

Створено Єдину екологічну платформу «ЕкоСистема»

Це єдиний ресурс перевіреної екологічної інформації та отримання екологічних адмінпослуг   https://eco.gov.ua/. «ЕкоСистема» вже містить 7 онлайн послуг, 70 реєстрів відкритих екологічних  даних, 3 інтегровані інформаційні ресурси. Постійно ведеться робота над збільшенням кількості оприлюднених наборів екологічних даних.

Платформа містить такі розділи: е-Довкілля, е-Повітря, е-Ліс, е-Надра, е-Вода, е-Відходи, е-Пестициди, е-Екоконтроль, е-Стратегічна екологічна оцінка, е-Природно-заповідний фонд, е-Оцінка впливу на довкілля.

Джерело

Національна поліція Одещини розпочне будувати відносини з Національними природними парками

Про це заявив тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління превентивної діяльності ГУНП Одеської області Дмитро Абраменко під час семінару з питань співробітництва Національної поліції з Національними природними парками. Організатором заходу виступив одеський підрозділ Консультативної місії Європейського Союзу КМЄС (EUAM), яка опікується реформою українського сектору цивільної безпеки.

Джерело

Жителі одеської Чорноморки хочуть відродити старовинний парк

Для цього вони провели суботник із розчищення покинутої території від сміття та направили звернення до Одеської міської ради.

Джерело

Еколог, прокурор, суддя та адвокат навчали одеських екоактивістів, як захищати екологічні права в адміністративному суді

Навчальний семінар «Ефективні інструменти захисту публічного інтересу щодо забезпечення права на чисте довкілля» спільно з П’ятим апеляційним адміністративним судом провела Громадська організація  «Зелений лист» 29 жовтня. Захід відбувся у П’ятому апеляційному адміністративному суді. 

Джерело

Одеський “Зелений тунель” буде вдвічи довшим

КП «Міськзелентрест» і ГО «Зелений лист» продовжать прокладати “Зелений тунель” на південь Одеси – до площі Толбухіна

Джерело

Законопроєкти

Парламент ухвалив Закон «Про енергоефективність»: 1% бюджету буде витрачатись на енергоефективні заходи

Верховна Рада ухвалила Закон «Про енергетичну ефективність», який регулює планування в цій сфері на національному і місцевому рівнях, запроваджує в містах і громадах систему енергетичного менеджменту, передбачає щорічне фінансування на підтримку програм з енергоефективності. Він має стати фундаментом для системного розвитку галузі. Важливим пунктом закону є вимога передбачати щорічно не менше 1% видаткової частини бюджету на енергоефективні заходи – у сто разів більше, ніж було виділено цьогоріч.

Джерело

Природоохоронні території

Національний природний парк «Тузлівські лимани»

Ліквідували пастку для кефалі

Співробітники Нацпарку «Тузловські лимани» демонтували незаконну пастку для кефалі. П’ять років екологи боролися з незаконною гідротехнічною спорудою – гардами, встановленими впоперек штучного обловно-пропускного каналу між Чорним морем та лиманом. Цю споруду було встановлено п’ять років тому підприємством ОК «Граніт-2». Попри рішення суду, варварський, незаконний вилов риби продовжувався правонаступником «Граніту-2» — ТОВ «Інститут морської аквакультури». 30 жовтня до Нацпарку прибув великий, понад 80 осіб, загін водної поліції та Нацгвардії — для проведення слідчих дій та охорони території під час демонтажу гардів. За кілька годин співробітники Нацпарку та екоактивісти ліквідували незаконні споруди. Кефаль ринула в море.

Джерело

Одеський окружний адміністративний суд відмовив у позові Національно-природному парку «Тузлівські лимани»

В Одеському окружному адміністративному суді відбулось останнє засідання у справі за позовом Національно-природного парку «Тузлівські лимани», в якому Парк оскаржував рішення Татарбунарської районної ради по розширенню меж с. Приморське. Судова колегія (головуюча – Ганна Самойлюк) відмовила Парку в задоволенні позову. Як запевнив адвокат позивача Максим Попов, Парк оскаржуватиме це рішення в апеляції.

Джерело

Порушення та порушники

Півмільйона збитків від незаконного викачування підземних вод

Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) при здійсненні планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Окнянською селищною радою Подільського (Окнянського) району Одеської області встановлено факт використання водних ресурсів підземних вод зі свердловин, які розташовані на території 9 старостинських округів у обсязі 109563 куб м. при відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Інспекція звернулась до селищної ради з претензією та запропонувала  відшкодувати збиток у добровільному порядку. На даний час збитки сплачені у повному обсязі.

Джерело

Фонтанська територіальна громада ліквідує незаконне сміттєзвалище

Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу виявила несанкціоноване сміттєзвалища побутових, будівельних та промислових відходів на землях Фонтанської територіальної громади. Розмір шкоди, завданої через забруднення земельних ресурсів внаслідок порушення природоохоронного законодавства, склав понад 2,7 млн грн. Працівники Фонтанської ТГ розпочали ліквідацію сміттєзвалища, вже вивезено майже тисячу кубометрів відходів.

Джерело

Горе-будівельники знесли каналізаційну трубу у центрі Одеси, тепер заплатять майже 900 тисяч

В ході позапланової перевірки держекоінспекторами ТОВ “Міленіум 2014” було встановлено, що при виконанні підготовчих будівельних робіт пошкоджено каналізаційну трубу, що спричинило виток стічних вод з житлового будинку № 9 по вул. Гоголя в м. Одесі. В результаті було забруднено земельну ділянку за адресою Військовий узвіз, 10. Аналіз проб ґрунтів показав забруднення землі в центрі Одеси амонієм, нітратами, сульфатами хлоридами, фосфором. Розмір збитків становив 880930,82 грн.

Оскільки підприємством збитки не були добровільно відшкодовані, знадобилось втручання суду. 13 жовтня 2021 року Господарським судом Одеської області задоволено позов в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу до ТОВ “Міленіум 2014” про стягнення збитків в сумі 880930,82 грн.

Джерело

Рейдова група у складі поліцейських, прикордонників та рибоохоронного патруля викрила на Тузлівських лиманах браконьєрів з уловом кефалі

За попередніми підрахунками фахівців, незаконним водним добувним промислом, яким зловмисники займалися на озері Курудіол неподалік села Новомихайлівка, вони спричинили рибному господарству України збитки на суму майже 1 мільйон 750 тисяч гривень.

Джерело

Двох жителів Вилкового викрили у вилові червонокнижної риби

Чоловіки сітками витягли з Дунаю чотири севрюги. Правопорушники рибалили вночі, не вмикаючи на човні навігаційні вогні.

Вчасно виявивши браконьєрів, прикордонники випустили рибу в річку та повідомили про подію поліцейських. У чоловіків вилучили речові докази – знаряддя лову, маломірне судно та мотор. За попередніми підрахунками, правопорушники могли завдати державі понад 190 тисяч гривень збитків.

Джерело

За браконьєрство доведеться відповісти у суді

Держекоінспектори зловили “на гарячому” рибного браконьєра, що промишляв на Тузловських лиманах  біля села Лебедівка. Він виловив 170 екземплярів риби сингіль (вид сімейства кефалевих) та глоса (одного з виду камбал). Навколишньому природному середовищу завдано шкоди у сумі 286 314 грн. З ініціативи Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу за даним фактом відкрито кримінальне провадження.

Джерело

Поліцейські застали «чорного лісоруба» на місці злочину

Чоловік рубав дерева вночі в лісосмузі біля залізничних колій на території Затишанської громади (Роздільнянська ОТГ). Він приїхав туди на автомобілі з двома бензопилами і встиг спиляти три ясені. Йому оголосили підозру за ч.1 ст.246 Кримінального кодексу України, що передбачає покарання штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Джерело

Мабуть, в Подільскому районі забагато лісів

Близько сорока складометрів деревини, три транспортних засоби та дві бензопили вилучили поліцейські у правопорушників, рубавших незаконно дерева.

Джерело

Слідчі оголосили двом подільчанам підозру за ч.4 ст.246 (незаконна порубка лісу, якщо вона спричинила тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України.

Поліцейські викрили правопорушників під час спилювання ясенів та берестів у захисній лісосмузі залізниці біля села Новоселівка. Лісорубного квитка або ордера вони не мали.

За висновками експертів, чоловіки заподіяли державі шкоду на суму понад 75 тисяч гривень. Бензопили та деревину в них вилучили. Згідно з законодавством, за скоєне підозрюваним загрожує від п’яти до семи років позбавлення волі.

Джерело

Жителя Ананьєва правоохоронці застали за спилюванням дубів поблизу села Точилове. А от житель Любашівки вже встиг спиляти такі ж дерева біля села Солтанівка і завантажив ними свій автомобіль.

Джерело

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук