Зелений лист

Довкілля Одеського регіону: що відбувалося в вересні 2021

Міжнародний день прибирання та чистих берегів, бельгійське науково-дослідне судно прямує до Одеси, чудовий екофестиваль в Тарутинському степу та багато чого іншого відбувалося на Одещині в вересні 2021 року.

Події

Бельгія передала Україні науково-дослідне судно «Бельгіка» для проведення екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів

13 вересня 2021 року Україна отримала від Бельгії науково-дослідне судно «Бельгіка». Цілком функціональне судно Уряд Бельгії передав Українському науковому центру екології моря Міндовкілля.

Це дозволить Україні відновити дослідження та посилити екологічний моніторинг Чорного та Азовського морів, допоможе успішно впроваджувати Директиви ЄС щодо морського довкілля. Більше того, заплановані спільні українсько-бельгійські наукові дослідження як в Чорному, так і Північному морях. 

Етно-еко фестиваль «Tarutino steppe» нагодував та розважив гостей

Етно-еко фестиваль  «Tarutino steppe» відбувся 25 вересня в Тарутинському степу задля просування цієї унікальної природної локації та культури місцевих громад.

В Одеському регіоні планують відновлювати зрошення

10 вересня 2021 року в Одесі відбулась Всеукраїнська робоча нарада за участю Голови Одеської облдержадміністрації Сергія Гриневецького, Міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка та його І-го заступника Tapacа Висоцького.

Гриневецький зазначив, що розвиток системи зрошення для регіону є життєво необхідним. Адже це зробить можливим перетворення зони ризикованого землеробства у територію збільшення врожаїв. Керівник Одещини нагадав, що зрошувані землі, а це 226,8 тисяч гектар, які розташовані в області, займають близько 11% сільгоспугідь області та забезпечували виробництво більш як 40% кормів, 80% овочів, 100% рису і понад 20% зернових культур від всієї отриманої валової сільгосппродукції області. На жаль, з 1993 року будівництво та реконструкція меліоративних систем через відсутність фінансування призупинено. На сьогодні більше як 50 років системи відпрацювали на площі 54 тисячі га; більше як 40 років – на площі 88 тисяч га; більше як 30 років – 84 тисячі га.

Міжнародний день чистих берегів

Масштабна екологічна акція «Міжнародний день чистих берегів» (International Clean Beach Day), яка започаткована у 1986 році, вчетверте пройшла в Україні та зокрема в Одеській області. Акція проводиться на узбережжях річок, морів, водосховищ та інших водних об’єктів з метою попередження забруднення побутовими відходами водних ресурсів.

Працівники “Причорноморського центру водних ресурсів та грунтів” провели еко-толоку на березі Куяльницького лиману.

Відкритий електронний кадастр заповідників і природних парків з’явився в Україні

Відкритий електронний державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) презентували в Києві 7 вересня. Кадастр ПЗФ було створено на вебпорталі «Екосистема» Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів.

Стан поверхневої води в Чорному морі і в річках тепер будуть моніторити за допомогою сучасного обладнання

Нове сучасне обладнання з’явилося у лабораторії моніторингу вод Південного регіону Басейнового управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю. Воно дозволить досліджувати якість поверхневих вод у басейнах річок Дунаю, Дністра, Південного Бугу і Причорномор’я за європейськими стандартами.

Telegram-бот лісової галузі для боротьби із браконьєрством та лісовими пожежами запустили в Україні

Перший Telegram-бот лісової галузі було створено Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та Державним агентством лісових ресурсів України. За допомогою нього люди зможуть інформувати державні органи про лісові пожежі чи незаконні полювання. 

Законопроєкти

Уряд схвалив законопроєкт «Про екологічне страхування»

Головна мета проекту Закону України «Про екологічне страхування», – створити нові дієві фінансові механізми для відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю, життю, здоров’ю, майну громадян, а також сприяти модернізації підприємств-забруднювачів.  

…та погодив проєкт Указу Президента щодо зміцнення біобезпеки та біологічного захисту

Документ має на меті:

створити ефективну національну систему біологічної безпеки та біологічного захисту населення та об’єктів природного середовища;

забезпечити контроль над поширенням ГМО та захистити населення від незаконного його розповсюдження;

створити систему раннього реагування на інвазійні чужорідні види флори і фауни та швидкого реагування на поширення збудників небезпечних хвороб; протидіяти проявам біотероризму.

Верховна Рада ухвалила проєкт Закону про ОВК

Верховна Рада України  прийняла за основу проєкт Закону «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». Його реалізація дасть можливість підвищити ефективність використання меліоративних систем, залучити інвестиції в реконструкцію та модернізацію інженерної інфраструктури та збільшити площі, на яких застосовується полив.

Прогнози та загрози

У Чорному морі китоподібні гинуть від знарядь рибальства

Згідно з висновками проєкту CeNoBS, найбільшого європейського проєкту з оцінки чисельності чорноморських китоподібних, в Чорному морі щорічно у сітках гинуть приблизно від 11 000 до 20 000 морських свиней, тобто від 5 до 21 % від їх загальної чисельності, що значно більше ніж гранично припустимий рівень 1,7%.

Взагалі випадкова загибель у знаряддях рибальства (прилов) залишається однією з величезних проблем для китоподібних в усіх морях світового океану.

Природоохоронні території

Національний природний парк «Тузлівські лимани»

Боротьба із браконьєрами триває

Працівниками служби державної охорони Парку постійно проводиться патрулювання території з метою профілактики та недопущення порушень природоохороного законодавства. Лише за декілька днів вересня було виявлено ряд правопорушень: незаконне полювання на водоплавних птахів, незаконний вилов кефалевих видів риб (в період нерестової заборони!) в лиманах.

Працівники Парку очистили берега лимана Шагани

У Міжнародний день чистих берегів-2021 на території НПП «Тузлівські лимани» відбулося масштабне очищення узбережжя.

П’ятий апеляційний адміністративний суд захистив Парк від забудови

29 вересня в П’ятому апеляційному адміністративному суді було скасувано рішення Приморської сільської ради надати ТОВ «РИБАЦЬКА ГАВАНЬ» дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років для розміщення інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на теріторії Нацпарку.

Піщана коса Нацпарку — під судовим захистом

Верховний Суд відмовив Лиманській сільській раді в задоволенні касаційної скарги на ухвалу про забезпечення позову — тож заборона Лиманській раді розпоряджатись землями, за рахунок яких було розширене село (зокрема, це теріторія Піщаної коси), досі діє.

Дунайський біосферний заповідник

У заповідній українській дельті Дунаю фахівці Rewilding UkraineДунайського біосферного заповідника та Одеського зоопарку випустили шість молодих пугачів. Випуск у вересні 2021 року був третім і найбільшим етапом програми реінтродукції цього виду птахів. 

Нижньодністровський національний природний парк

Буде екостежка

Напередодні Всесвітнього дня туризму в Овідіопольській  селищній раді відбулося засідання «круглого столу» на тему «Збережемо для нащадків!». Обговорювали  ідеї та пропозиції у сфері екологічного виховання дітей, учнівської молоді, розвиток туристичного потенціалу громади,  налагодження співпраці з владою, науковими установами, громадськими організаціями. Зокрема, домовились створити новий маршрут – екологічну стежку на території Парку.

Порушення та порушники

У семи населених пунктах Одеської області вода не придатна для пиття

Вода в містах БолградАрциз та Вилкове, а також у селах ШабоНовомиколаївкаЖеребкове і в смт. Окни не відповідає нормам по санітарно-мікробіологічним та санітарно-хімічним показникам.

Такі дані надає обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України, згідно з результатами моніторингових досліджень води на території м. Одеси та Одеської області за період з 13 по 19 вересня 2021 року.

У порту “Південний” оштрафували іноземне судно, яке зливало фекальні води

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно – Західного округу виявлено скид господарсько-фекальних стічних вод з судна «IRON DESТINY» в порту Південний. Було виявлено факт погіршення якості води та встановлено факт забруднення територіальних та внутрішніх морських вод України. Розмір відшкодування збитків, заподіяних внаслідок забруднення, становить 21 000 доларів США, сплачений добровільно в повному обсязі.

Статтю підготовлено в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49