Зелений лист

Недбалість чи умисел: чиновники Лиманської громади підіграють ворогу?

Аналізуючи роботу чиновників Лиманської громади, ми звернули увагу на офіційний сайт громади, а саме на розділ «Історична довідка».

У ньому представлена, так звана історія всього двох сіл, хоча до громади входять шість населених пунктів.

При цьому, зміст цієї історичної довідки викликає чимало питань до тих чиновників, які заповнювали розділ на офіційному сайті. Адже представлена історія села Лиман мало чим відрізняється від російської пропаганди.

Деталі – в матеріалі ГО «Зелений лист».

Надали інформацію лише по двох селах

Розділ «історична довідка», який можна знайти на офіційному сайті, складається з опису лише двох сіл – «історія села Лиман» та «історія села Трапівка». За інші населенні пункти згадок знайти не вдалось.

Сторінка «історія села Трапівка» має в собі 7 абзаців і коротко описує історію села.

Зате сторінка «історія села Лиман» має набагато більше інформації. Але якої? Тут поруч з описами побуту населення на початку ХХ століття є також блок, який окреслює соціально-економічний і історичний розвиток села і для тих, хто не знає, який це період, чітко вказується – дорадянський період.

Радянські штампи та російська пропаганда в українському селі

Окремий розділ присвячено встановленню радянської влади та румунської окупації. Там йде великий перелік «революціонерів», і, що найбільш цікаво – в описі, коли у 1918 році радянських окупантів зганяли з села, читаємо «рештки партизанського загону змушені були відступити за Дністер на територію радянської Росії». Взагалі ті, хто писав цю дурницю, хоч трохи розуміються в історії, географії тощо?

Військова окупація радянськими військами Бессарабії і північної Буковини 1940 року в цьому описі вважається як «радянській країні мирним шляхом вдалося розв’язати питання про визволення з-під влади боярської Румунії, Бессарабії і північної Буковини». І як можна сьогодні сприймати ще один комуністичний міф про те, що «сільські збори проголосили встановлення радянської влади, яка стала захисником інтересів малоземельних і безземельних селян»?

Чомусь чиновники не згадують ані про голодомор, ані про репресії, яких зазнали українські селяни під час радянської влади.

Замість зрозумілого усім історичного терміну «Друга світова війна» згадується «велика вітчизняна війна» – термін, яким радянська, а згодом російська пропаганда маскують період від початку Другої світової війни до нападу на неї колишнього союзника – нацистської Німеччини. Кожен з читачів може подивитися у відкритих джерелах, чому саме цей період радянської влади так маскувався у суспільній свідомості.

«Історичну довідку» перевірять

ГО «Зелений лист» направив заяви щодо, так званої історичної довідки про село Лиман до Служби безпеки України та управління Нацполіції.

На нашу думку, розміщена чиновниками інформація не відповідає вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Ще одним важливим питанням є, чому саме вчать людей, а особливо молодь у цій громаді, і чи не підіграють чиновники такими «історичними довідками» ворогу України?

«Викладену інформацію взяли з джерел ще радянських часів. На жаль, у нас у багатьох населених пунктах історична інформація не упорядковується, не переглядається. Технічно інформацію переносять з енциклопедії радянської. Це дуже залежить від місцевої влади, яка має контролювати подібні моменти. Яскравим прикладом є місто Одеса, де у статуті є посилання на міфічний указ Катерини Другої про заснування міста, хоча такого указу не існує. І дата вказана невірна – 1794 рік. Акцент робиться саме на російському імперському періоді, а всі інші відкидаються», – прокоментував керівник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Сергій Гуцалюк.

Історик порадив звертати увагу на подібні речі – мають працювати в цьому напрямку й депутати, й місцева влада, і громада:

«Викладена інформація майже повторює посили російської пропаганди. На мою думку, в цьому конкретному селі така «історична довідка» з’явилась через недогляд і небажання місцевої влади звертати на це увагу. Можу запропонувати громаді провести в них історичний семінар».

______________________________________________________________________________

Огляд підготовлений в рамках проекту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани» за підтримкою фонду MATRA Посольства Короліства Нідерландів в Україні.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49